|
کدخبر: 156192

هزینه وام مسکن برای متاهلان و مجردان چقدر است؟

هزینه وام مسکن که در انتهای بهمن که روندی صعود داشت دوباره نزولی شده و قیمت اوراق را در این هفته به کانال ۵۰ هزار تومان بازگرداند. این عمل سبب شد تا نرخ سود وام مسکن باز هم به کمتر از ۲۱ درصد تنزل پیدا کند

بانک و بیمه هزینه وام مسکن برای متاهلان و مجردان چقدر است؟

از ابتدای هفته جاری تا روز پنجم اسفند ماه روند قیمت وام مسکن برخلاف آنکه در پایان بهمن رفتاری صعودی داشت دوباره نزولی شده وهزینه هرکدام از اوراق را به کانال ۵۰ هزار تومان برگرداند. این عمل سبب شد تا نرخ سود نیز که درروز های پایانی بهمن ماه به ۲۱ درصد رسیده بود دچار افت شده و باز هم به کانال ۲۰ درصد نزول پیدا کند.

متقاضیان وام مسکن برای دریافت وام می توانند اوراق تسهیلات خریداری کرده و بر مبنای آن از بانک مسکن برای خرید خانه وام دریافت کنند.

اعتبار هر کدام از اوراق برای گرفتن وام ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده است. مزیت این روش آن است که نیازی به منتظر ماندن ندارد.

در روز شنبه دوم اسفند ماه قیمت هرکدام از آنها که در بازار خرید و فروش این اوراق به دست می آید در حد ۶۱ هزار و ۴۳۰ تومان ثبت شد که در مقایسه با چهار شنبه هفته قبل ۴۰۰ تومان کاهش پیدا کرد.

از آن جا که مجردین مجاز به دریافت وام تا ۱۴۰ میلیون تومان و متاهلین ۲۴۰ میلیون تومان هستند تقسیم این رقم ها بر ۵۰۰ هزار تومان نشان می دهد که مجردین باید نهایتا ۲۸۰ ورق و متاهلین ۴۸۰ ورق برای دریافت وام مسکن تهیه کنند.

یعنی آن که در روز شنبه مجردین ۱۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و متاهلین ۲۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه بابت اخذ سقف وام خود پرداخت کرده‌اند. در روز بعد روند نزولی اوراق جهشی قابل توجه پیدا کرده و دوباره ارزش هر کدام از اوراق را به کانال ۵۰ هزار تومان کاهش داد.

در همین راستا بیشترین افت قیمتی در روز یکشنبه ۳ اسفند به ثبت رسید. در این روز هزینه مجردین نسبت به روز شنبه ۷۰۰ هزار تومان و برای متاهلین یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کرده است.

در روز دوشنبه اما با توجه به ادامه روند نزولی، کمترین حد قیمت این اوراق به ثبت رسید. ۵۷ هزار تومان برای هر ورق سبب شد تا مجردین در آن روز برای دریافت وام مسکن بیشتر از ۱۵ میلیون تومان بپردازند. این تنها روزی است که در این مقطع مجردین کمتر از ۱۵ میلیون تومان هزینه بابت دریافت وام مسکن پرداخت کرده اند. این رقم ۱۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان برآورد می شود.

برای متاهلین نیز به موازات مجردها همواره قیمت وام مسکن کمتر از ۳۰ میلیون تومان بوده که در این روز به بالاتر از این حد رسیده است. یعنی ۲۶ میلیون و۳۲۰ هزار تومان.

در نهایت در روز سه شنبه قیمت وام مسکن مجردین ۱۶ میلیون تومان و متاهلین ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ثبت شد.

مجموع هزینه پرداخت شده برای اخذ وام مسکن و مبلغ پرداختی در طول ۱۲ سال کل مبلغی است که در ازای دریافت وام مسکن متقاضیان می پردازند. این هزینه ها نرخ سود وام مسکن را از میزان اسمی خود جدا می کند.

نرخ سود وام مسکن

نرخ سود اسمی وام مسکن در حد ۱۷.۵ درصد اعلام شده است. محاسبات نشان می دهد که این نرخ در ابتدای هفته جاری ۲۰.۹ درصد بوده که با حدود ۰.۳ واحددرصد کاهش به ۲۰.۶۳ درصد رسیده است. درهفته قبل یعنی روزهای پایانی بهمن ماه نرخ سود د رحد ۲۱ درصد قرار داشته که پایین آمدن قیمتها نرخ سود را به ۲۰ درصد تنزل داد.

هزینه نهایی وام مسکن

با توجه به آنکه هزینه وام مسکن از این طریق در دو عدد نمایان می شود هزینه کلی که متقاضیان در طول ۱۲ سال در قبال وام مسکن می پردازند بیشتر از میزان اسمی در یافت وام مسکن خواهد بود. این هزینه برای مجردین در روز جاری ۱۷۶ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان و برای متاهلین ۳۲۷ میلیون و ۴۲۰ هزار تومان محاسبه می شود.

رقم ثبت شده برای مجردین در روز شنبه ۲ اسفند، ۱۷۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و برای متاهلین ۳۲۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده است. البته این هزینه برای یک دوره زمانی میان مدت است و با توجه به تغییر قیمت مسکن ارزش ناشی از افزایش سرمایه نیز باید در نظر گرفته شود. اما اگر امروز کسی بخواهد از مسیر اوراق ۲۴۰ میلیون تومان وام بگیرد اگر مجرد باشد ۱۷۷ میلیون و اگر متاهل باشد ۳۲۹ میلیون باید در یک دوره زمانی ۱۲ ساله هزینه کند.

 

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...