کدخبر: 106663

توضیحات جدید همتی درباره وضعیت بازار ارز

رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی با اشاره به وضعیت فعلی نرخ ارز تاکید کرد که بانک مرکزی بدون هیچ هیجانی حرکت بازار ارز را رصد کرده و همانند دو سال گذشته با مدیریت نوسانات، بازار را به سمت تعادل هدایت خواهد کرد.

بانک و بیمه توضیحات جدید همتی درباره وضعیت بازار ارز

عبدالناصر همتی در یادداشت اینستاگرامی خود نوشت: "سیاست‌گذاری پولی و ارزی در شرایط عادی کاری پیچیده است. البته این به معنی عدم بیان آنچه بانک مرکزی انجام می‌دهد، نیست و من نیز بر این اساس، همواره تلاش کرده ام تا صادقانه، سیاست‌ها را به مردم عزیز توضیح دهم تا خطای شکل گیری واقعی انتظارات راکاهش دهم. این بخشی از وظیفه من است.

۱-درمقوله رشد نقدینگی، علیرغم اینکه در سیاست پولی جدید، کانال انتقال سیاست ‌پولی، حجم نقدینگی نیست، ولی در هر صورت بار دیگر یادآور می‌شوم که رشد نقدینگی از ابتدای امسال تا نیمه خرداد، در مجموع با احتساب خرید ارز، منابع مقابله با کرونا و تنخواه دولت به ۶.۲ درصد رسیده است. حتی اگر در بدبینانه‌ترین حالت همین روند تا آخر سال ادامه داشته باشد که بسیار بعید است، نرخ رشدنقدینگی کمتر از نرخ رشد سال گذشته خواهد بود و در راستای همان هدف تورمی است. بی‌اطلاعی برخی از اطلاعات واقعی نباید دستاویزی برای تشویش اذهان و دمیدن بی‌ثباتی شود.

۲- دلایل نوسانات بازار ارز را توضیح دادم. بدیهی است برای چنین دوره هایی که تکانه‌های کوتاه مدت را در اقتصاد تجربه می‌کنیم، هیچ بانک مرکزی متعهد و آگاهی، منابع خود را در بازار نمی‌پاشد. بانک مرکزی قطعا با نوسانات سفته بازی مقابله می‌کند. روند سه روز اخیر نیز نشان داد که بازارسازی قدرتمند در بازار از هرگونه بی‌ثباتی و تلاطم جلوگیری خواهد کرد. خیرخواهان می‌دانند که ارز پاشی با مقابله با جریانات سفته بازی متفاوت است. تکانه اخیر موقتی است و در حال‌گذار و بانک مرکزی بدون هیچ هیجانی حرکت بازار ارز را رصد کرده و همانند دو سال گذشته با مدیریت نوسانات، بازار را به سمت تعادل هدایت خواهد کرد."

 

منبع: ایسنا
 • مرتی ارسالی در

  سلام اقای همتی اقای رییس جمهور بخدا این دلار با بالا رفتنش همه چی رابهم ریخته ماقشرضعیف توانایی خرید هیچی نداریم چرا این دلار پایین نمیارید بخدا سخت شده برامون همه چیز به بهانه گرانی دلارگران شده به کوری چشم دشمنان این دلار راپایین بیارید ان شاالله

 • ناشناس ارسالی در

  همتی اگه چیزی رو توضیح نده مردم میگن ایشون لاله.؟

 • ناشناس ارسالی در

  کسی که تخصصی داره وکار بلده وذره ای شرف و همت حالیشه محکم کارش رو انجام میده. اما کسی که برای اجرای نقشه های خائنانه آمده فقط حرف میزنه تابتونه فریب بده ونقشه رو اجراء کنه.

 • ناشناس ارسالی در

  عُمراً اگه دلار رو پایین بیارن...
  اینا تما نقدینگی مردم و تمام قرضهای دولت به تمام نهادها و مردم رو به ریال دارن درحالیکه از تجارت با خارج دلار گیرشون میاد و تنها افرادی هستند که دلار دارند، پس به نفعشونه که دلار رو هی بالا و بالاتر ببرن تا قرصهای ریالی-شون به مردم و نهادها رو با 1/3 یا 1/4 قیمت صاف کنن... حالا گرونی و تورم مردم بدبخت رو میکشه... بکشه....
  چه باک باد صبا را که بمیرد چراغ پیرزنی...!!!
  متاسفم برای ایران و ایرانی...

  • ناشناس ارسالی در

   واقعا قراره به کجا ختم بشه این اوضاع

ارسال نظر