|
کدخبر: 330507

قیمت گوشت و دام زنده اعلام شد | وضعیت تولید و عرضه در کشور

امروز قیمت هر کیلو مرغ کشتار در بازار افزایش یافت و به ۷۸,۲۲۰ تومان رسید و معامله شد.

اقتصاد قیمت گوشت و دام زنده اعلام شد | وضعیت تولید و عرضه در کشور

در بازار گوشت و دام تهران امروز دوشنبه ۱۸ تیر ۱۴۰۳، قیمت گوشت مرغ در جریان معاملات نسبت به روز گذشته ثابت ماند.

قیمت مرغ کشتار امروز

براساس اعلام پایگاه خبری صنعت مرغداری و دامپروری، امروز هر کیلو مرغ کشتار در بازار ریزش قیمت را نسبت به روز پیش در پیش گرفت و ۷۸,۲۲۰ تومان خرید و فروش شد.

قیمت مرغ زنده در بازار

بازار گوشت مرغ همچنین شاهد افت قیمت مرغ زنده نسبت به روز پیش است، هر کیلو مرغ زنده در بازار ۵۵,۳۹۲ تومان معامله شد.

قیمت گوشت قرمز منجمد امروز

هر کیلو گوشت منجمد گوساله هم در بازار امروز ثبات قیمت را نسبت به روز گذشته تجربه کرد، ۳۰۵ هزار تومان قیمت گذاری و فروخته شده است.

قیمت گوشت بوقلمون کشتار

در بازار گوشت طیور امروز هر کیلو بوقلمون کشتار در حالی معامله شده که نسبت به روز پیش افت قیمت را تجربه کرد و کیلویی ۱۰۱ هزار تومان معامله شد.

قیمت دام زنده و کشتار در بازار

هر کیلو دام در کشتارگاه امروز با کاهش قیمت را نسبت به روز گذشته تجربه کرده است و ۶۵۰ هزار تومان خرید و فروش شد. همچنین امروز قیمت دام زنده در بازار ثبات را در پیش گرفت و کیلویی ۳۵۰ هزار تومان معامله شد.

قیمت گوشت شترمرغ کشتار

امروز همچنین در بازار هر کیلو گوشت شترمرغ کشتار ۳۴۷ هزار تومان خرید و فروش شد که در مقایسه با روز گذشته عقب نشینی کرده است.

وضعیت تولید و عرضه گوشت در کشور

منصور پوریان رئیس شورای تامین کنندگان دام به خبرنگار گسترش نیوز گفت: وضعیت ذخایر دام در کشور در شرایط خوبی به سر می برد. هم دام سبک وضعیت خوبی دارد و هم نحوه عرضه به صورت گسترده انجام می شود. همچنین در مورد تولید و عرضه گوساله نیز شرایط خوبی داریم. اما مشکلی که همچنان با آن روبرو هستیم گرانی گوشت در بازار است و مخصوصا در مورد گوشت گوسفندی این مشکل بیشتر دیده می شود. در بخش گوسفند، دام قابل عرضه حدود ۴ میلیون راس است و افزایش قیمت به هیچ وجه به دلیل کمبود دام نیست و می توان گفت بیشترین دلیل گرانی گوشت به افزایش قیمت نهاده های تولید برمی گردد. در صورتیکه سعی شده است گرانی گوشت توسط تنظیم بازار و واردات پوشش دهی شود ولی باز هم به این هدف نرسیده اند.

وی افزود: در بخش گوساله تولید و عرضه در وضعیت خوبی به سر می برد و به دلیل اینکه گوشت تنظیم بازاری و وارداتی زیاد است، شرایط برای کاهش یافتن قیمت وجود دارد. در مورد قیمت گوشت گوسفندی قیمت ها نسبتا بالا است اما در مورد میزان عرضه و دام مشکلی وجود ندارد. ۷۵ میلیون راس دام سبک موجود است، از این بین حدود ۴ میلیون راس قابل کشتار است، پس در مقایسه با نیازموجود دام بیشتری نیز وجود دارد. بنابراین مشکلی در تولید و عرضه وجود ندارد اما اتفاقاتی در بازار می افتد که نه به تولید ربط دارد و نه به عرضه ارتباط پیدا می کند. دام فراوان وجود دارد و عرضه نیز به وفور انجام می شود اما در مرحله نهایی در مورد قیمت گذاری گوشت، حلقه آخر قیمت را به دلخواه تعیین می کند.

شرایط بازار در مورد قیمت گذاری گوشت

رئیس شورای تامین کنندگان دام خاطرنشان کرد: بازار تابع یک سری خصوصیات خاص خودش است که اگر قیمت دام زنده را جدا فرض کنیم، هزینه هایی مثل حمل و نقل، کشتارگاه، مالیات و غیره باعث می شود، قیمت نهایی تغییر کند. در سبد پروتئینی ما انواع گوشت ها موجود است و عرضه آن ها نیز زیاد است. در حال حاضر درخواست برای گوشت گوساله خیلی پایین است چون بازار اشباع شده است. درخواست برای گوشت گوسفندی زیاد است و باز هم عرضه آن در بازار ادامه دارد، بنابراین گوشت در بازار زیاد است. اما در بازار مصرف شرایط جور دیگری مشاهده می شود و متاسفانه قیمت در وضعیت خوبی قرار ندارد.

پوریان ادامه داد: در برخی از اقلام وضعیت قیمت ها بهتر است و گوشت گوساله وضعیت بهتری در بازار دارد و کاهش قیمت را در دام زنده و گوشت گوساله داشتیم. اما در مورد گوشت گوسفند این وضعیت را نداریم به دلیل اینکه خصوصیات گوشت گوسفند، جا به جایی گوسفند و کشتار آن متفاوت است اما قیمت آن در بازار به نسبت قیمت منطقی آن، کمی بالاتر است. قرار بر این است به دلیل افزایش دام در دست تولیدکنندگان، خرید حمایتی انجام شود و مخصوصا در فصل تابستان این موضوع در اولویت قرار بگیرد و یا صادرات آن انجام شود.

منبع: اقتصادنیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها