|
کدخبر: 328388

خبر مهم برای خانواده های دارای فرزند شاغل | دهک بندی یارانه تغییر می کند؟

مبلغ یارانه نقدی برای دهک‌های اول تا سوم ۴۰۰ هزار تومان و برای سایر دهک‌ها ۳۰۰ هزار تومان است.

اقتصاد خبر مهم برای خانواده های دارای فرزند شاغل | دهک بندی یارانه تغییر می کند؟

در جهت بهبود عدالت اجتماعی، دولت تصمیم گرفت که سیاست یارانه نقدی را دوباره مورد بررسی قرار دهد.

طبق اعلام روند جدید، برنامه جدیدی برای دهک‌بندی یارانه‌ها در حال آماده‌سازی است. این تغییرات به منظور بهبود توزیع این یارانه‌ها و رسیدن به کسانی که نیازمنده‌تر هستند است.

همچنین، این تصمیم منجر به بهبود روند مدیریتی و کنترل دقیقتر هزینه‌ها خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود که این تغییرات، گام موثری برای افزایش شفافیت و بهره‌وری بیشتر از منابع مالی کشور باشد. 

یارانه نقدی از سال گذشته برای دهک‌های اول تا سوم ۴۰۰ هزار تومان و برای دهک‌های چهارم تا نهم ۳۰۰ هزار تومان بوده و این رقم دستخوش تغییر نشده است.

یارانه نقدی برای دهک‌های اول تا سوم ۴۰۰ هزار تومان و برای سایر دهک‌ها ۳۰۰ هزار تومان است. یارانه نقدی در سال‌های گذشته ۴۵ هزار تومان بود که با یارانه معیشتی بنزین ادغام شد و در نهایت یارانه‌های ۴۰۰ و ۳۰۰ هزار تومانی به مردم داده شد. در دو ماه اخیر همراه با یارانه نقدی یک یارانه مضاعف که مخصوص خرید کالا است نیز برای مشمولان واریز می‌شود.

اردیبهشت ۱۴۰۳ نیز مبلغ یارانه نقدی دهک‌های مختلف ۴۰۰ و ۳۰۰ هزار تومان بود که گروه اول یارانه خود را ۲۵ اردیبهشت و گروه دوم ۳۰ اردیبهشت دریافت کردند.

حضور فرزندان خانوار بالای ۱۸ سال و شاغل در خانواده سطح درآمد پدر خانواده را به عنوان سرپرست خانوار افزایش می‌دهد. این امر خانوار را در دهک دهم قرار می‌دهد و یارانه نقدی به آنها تعلق نمی‌گیرد اما راه‌حل چیست؟

دهک بندی جمعیت کشور مبنایی برای پرداخت یارانه به خانوار‌ها است. در حال حاضر ۹ دهک نخست دارای یارانه بوده و به خانوار دهک دهم که از خانوار‌های پردرآمد کشور محسوب می‌شوند یارانه نقدی و کالابرگ الکترونیکی تعلق نمی‌گیرد. اما یکی از اعتراض‌هایی که وجود دارد حضور فرزندان خانوار بالای ۱۸ سال و شاغل در خانواده بوده که سطح درآمد پدر خانواده را به عنوان سرپرست خانوار افزایش می‌دهد و این امر سبب شده که چنین خانواری در دهک دهم قرار گیرند.

طیبه حسینی، سخنگو سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در این خصوص گفت: در خانوار‌های دهک دهم افرادی هستند که به واسطه وجود یکی از فرزندان یا یکی از اعضای زیر مجموعه آن‌ها باعث شده که آن خانواده جز دهک دهم باشند؛ به عنوان مثال فرزند بالای ۱۸ سال دارد که دارای درآمد بوده و حقوق بالاتر از سایر اعضای خانوار دارد و همین امر سبب می‌شود که خانوار در دهک دهم قرار گیرد.

وی اظهار کرد: خانوار‌هایی که دارای چنین وضعیتی هستند، می‌توانند به پنجره ملی دولت مراجعه و در قسمت یارانه وارد شوند.

منبع: فرارو

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها