|
کدخبر: 326697

بانک ها به دنبال افزایش کارمزد / کارت به کارت چقدر کنتور می اندازد؟

در ماه تیر سال گذشته، بانک مرکزی اصلاحاتی را در نظام کارمزدها به منظور بهبود و نوسازی شبکه پرداخت اجرا کرد. این اصلاحات نیز به همراه رعایت استانداردهای جهانی و ارائه خدمات نوین در شبکه پرداخت انجام شدند.

اقتصاد بانک ها به دنبال افزایش کارمزد  / کارت به کارت چقدر کنتور می اندازد؟

بانک مرکزی باتوجه به تغییر سطح عمومی قیمت ها و شرایط کلان اقتصادی کشور، انواع و حداکثر میزان کارمزد خدمات بانکی ریالی و الکترونیکی را مورد بررسی قرار داد.

طی سالیان گذشته با وجود ارائه خدمات با درصد اطمینان بالای ۹۹/۹۹ درصد در این شبکه، امکان ارائه خدمات جدید و افزایش ظرفیت‌ عملا وجود نداشت. بنابراین، بانک مرکزی اصلاح نظام کارمزدها را در دستور کار قرار داد.

پس از گذشت یک سال از اجرای طرح، مشارکت پذیرندگان در تامین هزینه های صنعت پرداخت الکترونیک کشور منجر به تامین هزینه های لازم برای بروزرسانی ناوگان فرسوده پرداخت کشور شده و در همین راستا ابزارهای نوین پرداخت از جمله خدمات پرداخت امن بدون نیاز به کارت در قالب پروژه کهربا نیز در کشور عملیاتی شده و در حال توسعه است.

بر اساس مصوبات شورای پول و اعتبار، تعیین نرخ کارمزد خدمات بانکی متناسب با هزینه تمام شده بر عهده بانک مرکزی بوده و این بانک موظف است بصورت سالانه نسبت به بروزرسانی نرخ های موصوف اقدام کند. بروزرسانی مستمر سالیانه نرخ های کارمزد خدمات بانکی حضوری و الکترونیکی، علاوه بر جلوگیری از ایجاد ناترازی در درآمدهای غیرمشاع و جلوگیری از تامین هزینه های شبکه بانکی از محل درآمدهای مشاع، با تامین مالی مناسب برای بروزرسانی فرآیندها و زیرساخت ها منجر به سرمایه گذاری مضاعف شبکه بانکی در تامین ابزارها و راهکارهای نوین بانکی و پرداخت و ارتقای کیفیت خدمات بانکی حضوری و الکترونیکی خواهدشد.

با توجه به اینکه در حال حاضر بیش از ۹۸ درصد گردش مالی اقتصاد با استفاده از ابزارهای پرداخت الکترونیکی و غیرنقد صورت می گیرد؛ حفظ کیفیت و بروزرسانی زیرساخت‌های بانکداری و پرداخت الکترونیکی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

در اصلاحات جدید مطابق با استانداردهای بین المللی، پذیرندگان فروشگاهی در تامین بخشی از هزینه های خدمات دریافتی، مشارکت می کنند. در این رویکرد کماکان شبکه بانکی کشور در تامین هزینه های کارمزد خدمات مشارکت داشته؛ لیکن با رویکرد اصلاحات ساختاری، مشارکت فروشندگان نیز بعنوان دریافت کنندگان اصلی خدمات پرداخت الکترونیک درنظر گرفته شده است.

تاکنون نیز بیش از ۷۵ درصد از پایانه‌های فعال صنعت پرداخت در سطح کشور، مشتمل بر بیش از هفت میلیون پایانه، مشمول پرداخت کارمزد سهم پذیرنده توسط دارندگان پایانه‌ها شده‌اند.

بنابر اعلام بانک مرکزی در فاز اول و دوم، این طرح به صورت مرحله‌ای اجرایی می‌شود و مقرر است تمامی پذیرندگان و دریافت‌کنندگان خدمات مشمول این طرح شوند. طرحی که عدالت در استفاده از خدمات را در نظر گرفته و همانگونه که استفاده‌کنندگان از خدمات پرداخت کارتی، هزینه‌های مرتتب بر آن را پرداخت می‌کنند سایر دریافت‌کنندگان خدمات نیز مشمول پرداخت کارمزد می‌شوند.

همچنین بخشی از فاز سوم اصلاحات موصوف از روز گذشته ( ۲۴ اریبهشت ماه) برای سه دسته صنفی فروشندگان سبزی و میوه و تره بار، خرازی و عوارض راه اجرایی خواهد شد.

حسب بررسی های انجام شده درخصوص صنوف اخیرالذکر کماکان بخش اصلی هزینه کارمزد از سوی شبکه بانکی پرداخت شده و پذیرندگان فروشگاهی موصوف بصورت میانگین مشمول کارمزدی کمتر از ۲۳ هزار ریال بصورت روزانه خواهند شد.

شایان ذکر است، صنوف مزبور صرفا کمتر از ۱۰ درصد پایانه‌های کشور را شامل می شود.

کارمزد جدید بانک‌ها شامل کدام خدمات می‌شود؟

آنطور که مسئولان بانک مرکزی می‌گویند، کارمزد دریافت وجه نقد فقط زمانی گرفته می‌شود که فرد با داشتن کارت بانکی یک بانک برای گرفتن پول به شعبه بانک دیگر مراجعه می‌کند و خواهان دریافت بیش از ۲۰۰ هزار تومان است.

با این حال بخشنامه بانک مرکزی درباره نرخ جدید کارمزد خدمات بانکی نشان می‌دهد به‌جز چندتا استثنا کارمزد همه عملیات‌های حضوری و غیرحضوری نسبت به قبل بیشتر شده و خدماتی مثل فعالسازی اینترنت‌بانک و همراه‌بانک که تا الان رایگان بودند، شامل دریافت کارمزد می‌شوند.

کارمزد جدید بانکی بابت خدمات حضوری

نرخ جدید خدمات بانکی از چهارم تیر اعمال شده است. بانک‌ها می‌توانند بابت خدمات حضوری مثل افتتاح حساب جاری از مشتری خودشان، شش هزار تومان کارمزد دریافت کنند که خب این عدد نسبت به قبل هزار تومان بیشتر شده است. کارمزد خدمات بانکی بابت افتتاح حساب سپرده کوتاه‌مدت هم از پنج به شش هزار تومان رسیده، اما اگر برای افتتاح حساب سپرده قرض‌الحسنه به بانک بروید، مثل قبل از شما کارمزد نمی‌گیرند.

منبع: اخبار بانک

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها