|
کدخبر: 326490

معدن ایران رکورد زد

آمار نشان می دهد که معادن کشور توانسته اند ارزآوری بسیار خوبی را برای کشور داشته باشند.

اقتصاد معدن ایران رکورد زد

صادرات صنایع معدنی، یکی از اقدامات مهم کشور است که تاکنون توانسته چرخه اقتصاد را در گردش نگه دارد. 

طبق آمار سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، ارزش صادرات محصولات معدنی و صنایع معدنی کشور برای نخستین بار در سال ۱۴۰۲، رکوردشکنی کرده و به مرز ۱۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسید.          

طبق آمار ارائه شده از سوی سازمان ایمیدرو، در سال گذشته ارز صادرات تولید در حوزه معدن و صنایع معدنی کشور قریب به ۱۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار ثبت شده که نسبت به ۱۲.۵ میلیارد دلار ارزش صادراتی این حوزه در ۱۲ ماهه ۱۴۰۱، افزایش ۹.۶ درصدی رخ داده است.

طبق سابقه صادرات حوزه معدن و صنایع معدنی کشور، طی چند دهه اخیر، این برای اولین بار است که ارزش صادراتی این حوزه، این چنین رکورد زده است.

طبق آمار از این میزان ارزش صادراتی معدنی‌ها، صادرات زنجیره فولاد به ارزش ۶.۱ میلیارد دلار، بالاترین سهم را در این بخش به خود اختصاص داده و پس از آن، زنجیره مس با صادرات ۱.۶  میلیارد دلاری در جایگاه دوم قرار گرفته است.

به ترتیب صادرات در زنجیره آلومینیوم ۹۰۲ میلیون دلار، روی ۵۴۷ میلیون دلار، زغالسنگ و کک هر یک ۵۰۰ میلیون دلار و سیمان ۳۸۴ میلیون دلار ثبت شده که این صنایع در جایگاه سوم تا ششم ایستاده‌اند.

طبق آمار سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، در مقابل این حجم صادراتی، حدود هفت میلیارد دلار (هفت میلیارد و سه میلیون تومان) واردات به کشور در حوزه معدن و صنایع معدنی در سال گذشته صورت گرفته که البته ۳۵ درصد بیش از مجموع واردات در ۱۲ ماهه سال ۱۴۰۱ بوده است.

البته نکته قابل توجه اینجاست که هر چند میزان واردات نسبت به سال ۱۴۰۱، بیشتر شده اما ارزش صادرات حوزه معدن و صنایع معدنی کشور، ۹۵ درصد بیش از میزان واردات در این حوزه بوده است.

یکی از حوزه‌‌‌های مهم صادراتی که حتی به عنوان جایگزین حوزه نفت طی سال‌‌‌های اخیر معرفی شده، حوزه معدن و صنایع معدنی است؛ در زمینه ذخایر معدنی، ایران در دنیا رتبه هفتم را به خود اختصاص داده‌‌‌‌‌‌ و به‌‌‌واسطه این ذخایر خدادادی در صنایع معدنی به‌‌‌ویژه در فلزات، به رشدهای قابل توجهی در کشور دست یافته و حتی دسترسی به مسیرهای صادراتی در جهان را نیز پیموده است.                             

صادرات محصولات معدنی به عنوان مسیری شناخته‌‌‌شده می‌‌‌تواند راهی امن و مناسب برای ارزآوری کشور به‌‌‌شمار رود. براساس آمارهای منتشرشده از سوی سازمان تجارت ایران در سال گذشته، پس از پتروشیمی و میعانات گازی، معدن و صنایع معدنی نزدیک به ۲۷رصد از صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده‌‌‌اند و در جایگاه دوم صادرات غیرنفتی قرار گرفته‌‌‌اند.

باوجود ظرفیت‌‌‌های بالا در حوزه صنایع معدنی، موانعی برای صادرات این بخش وجود دارد که تولیدکنندگان و صادرکنندگان این حوزه معتقد هستند که بیش از موانع خارجی مانند تحریم‌‌‌ها، این موانع داخلی هستند که سرعت صادرات را از آ‌‌‌نها گرفته و حتی بعضا سبب بی‌‌‌انگیزگی صادراتی در آنها شده است.

حاشیه نمایشگاه ایران اکسپو۲۰۲۴ به عنوان یک نمایشگاه صادراتی که اوایل اردیبهشت امسال برگزار شد، فرصت مناسبی بود تا از تولیدکنندگان و صادرکنندگان از مهم‌‌‌ترین موانع صادراتی آنها جویا شویم.

منبع: دنیای معدن

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها