|
کدخبر: 325850

برگشت چک با این اشتباه کوچک / چند نوع چک داریم؟ + جزئیات

چک عادی به چکی گفته می‌شود که اشخاص آن را به عنوان عهده بانک‌ها، به حساب جاری خود صادر می‌کنند و دارنده آن تضمینی جز اعتبار صادرکننده چک ندارد. گیرنده وجه چک می‌تواند خود صادرکننده چک، حامل چک یا شخص مشخصی باشد که چک به نام او صادر شده است یا به حواله کردن آن شخص. این چک‌ها به دو دسته چک‌های وصولی و چک‌های برگشتی تقسیم می‌شوند.

اقتصاد برگشت چک با این اشتباه کوچک / چند نوع چک داریم؟ + جزئیات

چک وصولی به چکی گفته می‌شود که صحت آن توسط بانک تأیید شده است و بانک مسئولیت پرداخت آن را بر عهده می‌گیرد.چک برگشتی به چکی گفته می‌شود که در هنگام ارائه به بانک جهت وصول، به دلایلی که در ادامه ذکر می‌شود، قابلیت پرداخت را ندارد.

۱. امضا مطابقت ندارد.

۲. نقص امضا داردـ

۳. مغایرت تاریخ عددی و حروفی.

۴. امضا چک مخدوش است.

۵. مندرجات چک مخدوش است.

۶. مبلغ حروفی با عددی چک مغایر است.

شرایط صدور چک موردی چیست و نحوه کارکرد آن چگونه است ؟

چک موردی، چکی است که به صورت موردی به اشخاص حقیقی فاقد حساب جاری و دسته چک ارائه می‌‎شود. با ما همراه باشید تا با شرایط صدور چک موردی آشنا شویم .

۷. حساب مورد نظر مسدود است.

۸. چک با این سری و سریال مسدود است.

۹. حساب دارای کسر موجودی است.

۱۰. حساب مورد نظر فاقد موجودی است.

عواقب برگشت خوردن چک

ثبت در سوابق بانکی: اطلاعات مربوط به چک‌های برگشتی در سوابق بانکی صادرکننده ثبت می‌شود و این امر می‌تواند در آینده برای او مشکلاتی در زمینه دریافت وام، تسهیلات بانکی، و … ایجاد کند.
محرومیت‌های اجتماعی: صادرکننده چک برگشتی ممکن است از برخی خدمات و تسهیلات اجتماعی مانند دریافت پروانه کسب، افتتاح حساب جدید، و … محروم شود.
مسئولیت کیفری: در برخی موارد، برگشت چک می‌تواند مسئولیت کیفری برای صادرکننده به دنبال داشته باشد و او به مجازات حبس یا جزای نقدی محکوم شود.

منبع: بانک اول

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها