|
کدخبر: 325390

چراغ سبز دولت تعطیل شدن روز شنبه / کدام وزرا موافق هستند؟

وزارت امور خارجه تصمیم گرفت به منظور حمایت از فعالان اقتصادی بخش خصوصی، روز تعطیلی را از پنجشنبه به شنبه تغییر دهد. این وزارتخانه پیشنهاد تعطیلی روز شنبه را به دولت به منظور بهبود شرایط اقتصادی کشور ارائه کرده است.

اقتصاد چراغ سبز دولت تعطیل شدن روز شنبه / کدام وزرا موافق هستند؟

در پاسخ به این مسئله که چرا یک وزارتخانه عمدتا سیاسی-امنیتی به موضوع تعطیلی پنجشنبه یا شنبه که در هفته های اخیر به محور اخبار و تحولات ایران تبدیل شده ورود کرده است؟ میتوان گفت : 

واقعیت این است که وزارت امور خارجه از سال ۱۳۹۴ به این سو و پس از امضای توافق هسته ای با تغییر ساختار مواجه شد و معاونت اقتصادی مجددا به چارت سازمانی آن بازگشت. 

این تغییر هم برای بهره مندی از فضای پسابرجام بود و هم اینکه وزارت خارجه حسب ماموریت جدید به تسهیل گری امور اقتصادی برای تجار و بازرگانان ایران بپردازد.

از آن زمان معاونت دیپلماسی اقتصادی با جلسات منظم با فعالان اقتصادی، تلاش کرده تا فضا را برای داد و ستدهای تجاری فراهم کند. 

این تعامل با تجار و شنیدن دغدغه های آنها درک تازه ای را به بدنه وزارت خارجه منتقل کرده که جهان امروز جهان وابستگی متقابل اقتصادی و همسویی با روندهای تجاری است.

از سوی دیگر با توجه به ماموریت دیپلماتیک وزارت خارجه، تعطیلی شنبه به جای پنجشنبه می تواند فعالیت های کنسولی ایران در خارج از کشور را با تعطیلات شنبه و یکشنبه بیش از ۱۷۰ کشور جهان هماهنگ تر کند.

چراغ سبز مراجع تقلید به تعطیل شدن روز شنبه به جای پنج شنبه /۴ روز قطع ارتباط با دنیا به نفع اقتصاد کشور نیست

یدسلمان ذاکر عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی درخصوص طرح افزایش تعطیلات آخر هفته، گفت: هدف مهم از این طرح این بود که گامی در جهت تقویت نشاط اجتماعی و خانوادگی برداشته شود، نگاه این بود که با این تعطیلی افراد شاغل بتوانند زمان بیشتری در کنار خانواده سپری کنند و پدران و مادران شاغل سهم و نقش بیشتری در تربیت فرزندان داشته باشند.

وی در گفتگو با ایلنا افزود: این اقدام می‌تواند نقش مهم و بسزایی در تقویت نهاد خانواده و حضور پررنگ پدر و مادر در تربیت فرزندان داشته باشد و این امر قادر است از آسیب‌های اجتماعی فراوانی جلوگیری کند.

ذاکر تصریح کرد: نکته دیگر این است که ما باید در زمان تصمیم گیری مسائل مختلف و جنبه های متعدد موضوع را در نظر بگیریم یکی از موارد همین موضوع ارتباطات اقتصادی و تجاری با جهان است که ما باید به فکر تقویت و گسترش آن باشیم در حالیکه الان با این شرایط اگر پنجشنبه‌ها هم مانند جمعه تعطیل شود، ۴ روز ارتباط ما با دنیا قطع خواهد شد و این اصلا به نفع اقتصاد ما نیست.

وی افزود: با صحبت‌هایی که روز یکشنبه در کمیسیون اجتماعی داشتیم نتیجه این شد که بخش خصوصی و اتاق بازرگانی نظرشان این است که شنبه تعطیل باشد نه پنجشنبه؛ من فکر می‌کنم از بعد اقتصادی تعطیلی شنبه و جمعه می‌تواند گره‌گشا باشد که هم اقتصاد و هم نشاط مردم را تامین کند و هم تجار و بازرگانان بتوانند به راحتی فعالیت خود را با دنیا داشته باشند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: در جلسه روز یکشنبه به این نتیجه رسیدیم که تعطیلی روز شنبه به مطالبات مردمی و شرایط حفظ روابط اقتصادی خارجی نزدیک تر است. البته استعلام هایی از مراجع عظام صورت گرفته که فکر می‌کنم نتیجه مثبت است و تعطیلی شنبه بلامانع است، اتاق بازرگانی هم از زبان آن‌ها استعلام هایی از دفتر رهبری دارند که ان شاءالله بتوانیم به جمع‌بندی برسیم و بتوانیم بهره‌وری را ارتقاء دهیم.

وی تاکید کرد: البته این قانون و تعطیلی ها استثنائاتی هم دارند و دستگاه های خدماتی از شمولیت این قانون مستثنی می‌شوند و ممکن است بانک‌ها هم یکی از این استثنائات باشند که البته باید ببینیم در صحن علنی یا در زمان تنظیم آیین نامه اجرایی توسط دولت چه اتفاقی رخ خواهد داد.

ذاکر در پاسخ به این سوال که آیا تعطیلات آخر هفته مشمول کارگران هم می‌شود، گفت: طبیعی است که کارگران باید در تصمیم‌گیری های اینگونه در اولویت باشند، کارگر در تصمیمات اصل است، اول کارگر بعد کارمند.

وی افزود: این کارگر است که بیشترین آسیب را می بیند، خانواده اش متضرر می شوند، اضافات و کارانه و امتیازات دیگری که لازم است را هم ندارد؛ درنتیجه طبیعتا باید تعطیلی آن ها را درنظر بگیریم.

 

منبع: ایران جیب

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها