|
کدخبر: 324931

حقوق کارگران / افزایش حقوق / واریز حقوق

خبر باورنکردنی برای کارگران / دستمزد ۱۴۰۳ کاهش می یابد!

خانه صمت در نامه ای به مجلس اعلام کرد با تعطیلی پنجشنبه ها حقوق کارکنان و کارگران ۱۰ درصد کاهش خواهد یافت.

اقتصاد خبر باورنکردنی برای کارگران / دستمزد ۱۴۰۳ کاهش می یابد!

خانه صمت ایران در نامه‌ای به نمایندگان مجلس، انتقاد از تعطیلی پنجشنبه‌ها به شنبه‌ها را مطرح کرده و بیان کرده است که طبق قانون کار، میزان ساعت کاری هفتگی ۴۴ ساعت است. افزوده است که در صورت اضافه شدن یک روز تعطیلی به ایام کاری، ساعات کاری هفتگی ۴ ساعت کاسته خواهد شد و این امر منجر به کاهش ۱۰ درصدی مزد کارکنان و کارگران خواهد شد.

در این نامه آمده است: به استحضار عالی شما می‌رساند با توجه به اینکه لایحه افزایش تعطیلات و کشور به دو روز در هفته در شرف رسیدگی و بررسی و اتخاذ تصمیم توسط آن مجلس است با توجه به اخبار منتشره مبنی بر اینکه احتمال دارد روز پنج شنبه به عنوان روز دوم تعطیلی هفتگی به تقویم کشور افزوده شود بر خود لازم میدانیم همانطور که قبلاً اعلام نموده ایم یادآور شویم که با توجه به تعطیلی روزهای شنبه و یکشنبه در غالب کشورهای جهان فعالان اقتصادی ایرانی که در بازارهای جهانی حضور دارند ناچار خواهند شد فقط از ظرفیت سه روز کاری استفاده نموده و به کار و فعالیت اقتصادی بین‌المللی بپردازند ولی چنانچه تعطیلات دو روزه شامل روزهای جمعه و شنبه پیش بینی شود تعداد روزهای مشترک کاری کشور ایران با بازارهای جهانی به جای سه روز، چهار روز خواهد شد و این یک روز به تنهایی ۲۵ درصد به فرصت و امکان فعالیت اقتصادی بین‌المللی خواهد افزود و تحقق منافع اقتصادی ملی را به میزان بهتر و قابل قبول تری فراهم خواهد ساخت و در صورت خلاف آن ۲۵ درصد بیشتر فرصت کار و رقابت را از دست خواهیم داد.

بنابراین استدعا داریم در اتخاذ تصمیم در این خصوص با لحاظ نمودن منافع ملی و توجه به اینکه حصول حمایت و جهش تولید و لازمه آن که سهولت و رونق تجارت بین‌المللی است ایجاب می‌نماید که هم تسهیل لازم فراهم آید و هم این که مشکلات جدیدی بر سر راه بخش تولید ایجاد نگردد از تعطیل نمودن یک روز کاری مفید اجتناب ورزیده و چنانچه اراده قطعی مجلس شورای اسلامی بر افزایش تعطیلات به دو روز است تعطیلی روز جمعه و شنبه ملاک قرار گیرد و از تعطیلی پنجشنبه به جای شنبه اجتناب شود.

از سوی دیگر لطفاً توجه فرمائید که در قانون کار میزان ساعت کاری هفتگی ۴۴ ساعت در هفته است و چنانچه یک روز تعطیلی به ایام کاری اضافه گردد ساعات کاری هفتگی ۴ ساعت کاسته شده و به تبع آن مزد کارکنان و کارگران نیز ۱۰ درصد کاهش خواهد یافت.

از توجه و امعان نظری که در سال موسوم به «جهش تولید و مشارکت مردم برای حفظ توان تولیدی و تجاری کشور مبذول می‌فرمایید بسیار سپاسگزاریم.

حقوق کارگران با تعطیلی پنجشنبه ها ۱۰ درصد کاهش می یابد

 

همچنین روز گذشته عیدعلی کریمی، دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین، در انتقاد از افزایش ۳۵ درصدی دستمزد کارگران، اظهار داشت که مصوبه مزد امسال نشان می‌دهد که دولت نتوانسته است دیواری کوتاه‌تر از دیوار کارگران بسازد. او بیان کرد که ابلاغ یک جانبه مصوبه مزد بدون امضای نمایندگان کارگری، نقطه عطف تاریکی در عملکرد وزارت کار است و امیدوار است که در اسرع وقت در این تصمیم تجدیدنظر شود

وی گفت: دولت و نمایندگانِ کارفرمایی دائم از حلِ مشکلاتِ اقتصادی و افزایش تولید صحبت می‌کنند، غافل از اینکه مهم‌ترین مولفه برای رسیدن به این هدف، کارگران هستند. بدونِ تأمینِ حداقل معیشتِ کارگران و در حالیکه کارگران از کارخانه فراری هستند، چگونه می‌توان برای تولید این کشور برنامه‌ریزی کرد؟

کریمی بیان کرد: از مجلس می‌خواهیم که هرچه سریع‌تر از وزیر کار طرح سوال کنند. ایشان چطور می‌توانند در شرایطی که همه‌ی قیمت‌ها چند برابر شده، بازهم از افزایشِ ۳۵درصدیِ حقوق حمایت کنند؟

وی گفت: در حال حاضر بسیاری از کارگران تمایل به کار در بخش خدمات دارند و خیلی‌ها هم برای گذران زندگی به سمت مشاغل کاذب و دلالی می‌روند. کارگری کردن در بخش صنعتی و تولید با این حقوقِ پایین، طالبِ کمی دارد، در حالیکه اگر بخواهیم به سمت افزایش تولید برویم این نسبت باید تغییر کند.

 

منبع: بازار

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها