|
کدخبر: 324464

قیمت ارز / قیمت دلار صرافی

سردرگمی در بازار ارز / قیمت دلار به روند صعودی بر می گردد؟

افزایش ریسک‌های سیاسی و اخبار نامساعدی که معامله‌گران به طور پیوسته آن را رصد می‌کردند، فضای بازار ارز را در ساعات ابتدایی روز یکشنبه ملتهب کرد

اقتصاد سردرگمی در بازار ارز / قیمت دلار به روند صعودی بر می گردد؟

قیمت دلار در روز یکشنبه به دلیل پاسخ تلافی‌جویانه سپاه به حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران، نوسانی و با افزایش قابل توجهی بازگشایی شد. در ابتدای روز، دلار تنها با هزار تومان فاصله از کریدور هفتم بود، اما در ادامه معاملات، از مسیر صعودی بازگشت.

افزایش ریسک‌های سیاسی و اخبار نامساعدی که معامله‌گران به طور پیوسته آن را رصد می‌کردند، فضای بازار ارز را در ساعات ابتدایی روز یکشنبه ملتهب کرد؛ اما در ادامه معاملات، مبادلات به پایین‌ترین حد خود رسید و بازار از خریدار و فروشنده خالی بود. همین موضوع ریتم بازار ارز را کاهشی کرد.

بازار ارز، انتظاری شد

معامله‌گران، وضعیت فعلی بازار ارز را انتظاری توصیف می‌کنند؛ به گونه‌ای که بسیاری از فعالان بازار دست از مبادله کشیده‌اند. آنها ترجیح می‌دهند نظاره‌گر باشند تا جریانات روزهای آینده به بازار ارز مسیر دهد.

کارشناسان اقتصادی اما معتقدند این رشد نقدینگی است که با فتیله اخبار سیاسی روشن شده و مسیر بازارهای مالی را در روند صعودی قرار داده است. به اعتقاد آنها، فاکتورهایی نظیر رشد نقدینگی، تورم و نوع تراز پرداخت‌ها مهر تاییدی بر روند صعودی قیمت دلار زده است.

درهم به کانال ۱۷ هزار تومانی برگشت

قیمت درهم در آخرین معامله روز یکشنبه ۲۶ فروردین با رقم ۱۷ هزار و ۸۰۰ تومان معامله شد. این اسکناس در ابتدای بازگشایی بازارها در دومین روز هفته به پله‌های پایانی کانال ۱۸ هزار تومانی صعود کرده بود. تتر که بعد از اخبار مربوط به پاسخ نظامی ایران به اسرائیل به کانال ۷۰ هزار تومانی صعود کرده بود، کاهش قیمت داشت و با رقم ۶۷ هزار و ۱۰۰ تومان معامله شد.

قیمت پوند انگلیس  نسبت به روز شنبه دو هزار تومان افزایش داشت و روی رقم ۸۴ هزار و ۸۰ تومانی معامله شد. یورو نسبت به نخستین روز هفته رشد هزار و ۵۰۰ تومانی داشت و با رقم ۷۲ هزار و ۳۰ تومان معامله شد.

یکی از دلالان بازار ارز فردوسی اظهار داشت: دلالان از روزهای گذشته ضرر زیادی کردند زیرا دلارهای زیادی به این امید که قیمت بالاتر می رود خرید کردیم و حتی شب گذشته دلار ۷۰ هزار تومانی خرید کردیم اما از صبح امروز با ضرر زیادی مواجه شدیدم که شاید یک تا ۲ هفته جبران آن طول بکشد.

براساس این گزارش، دلار فردایی که عمدتا از سوی کانال های تلگرامی خارج از کشور اعلام نرخ می شود هم تلاش گسترده ای کردند تا بازار ارز ایران را ملتهب نشان داده و آنرا بهم بریزند اما موفق نشدند.

یکی از دلالان بازار  ارز منوچهری گفت که ضرر زیادی از خریدهای روز گذشته دلار کردیم و به نظرم دلار ۷۰ هزار تومانی فضاسازی کاذب بود که کانال های تلگرامی دلار فردایی مسبب آن هستند.

آنچه واضح است اینکه بازار آرام ارز پس از انتقام ایران از رژیم صهیونیستی در شرایط آرام بوده و قیمت ها رو به پایین است. آنچه واضح است اینکه بازار آرام ارز پس از انتقام ایران از رژیم صهیونیستی در شرایط آرام بوده و قیمت ها رو به پایین است.

عوامل موثر بر قیمت دلار

قیمت دلار به وفور تحت تأثیر عوامل مختلف قرار می‌گیرد. برخی از عوامل کلیدی که می‌توانند قیمت دلار را تحت تأثیر قرار دهند عبارتند از:

۱. سیاست پولی: سیاست‌های پولی کشورها، از جمله نرخ بهره، تورم و تدابیر مالی دولت، می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر قیمت دلار داشته باشد. تغییرات در سیاست‌های پولی می‌تواند تقاضا و عرضه دلار را تحت تأثیر قرار داده و در نتیجه قیمت آن را تغییر دهد.

۲. عوامل اقتصادی: عوامل اقتصادی مانند رشد اقتصادی، تورم، نرخ بیکاری و معاملات تجاری بین المللی نیز می‌توانند بر قیمت دلار تأثیر بگذارند. به طور کلی، اگر یک کشور رشد اقتصادی قوی و استقرار مالی داشته باشد، احتمالاً ارزش ارز محلی آن کاهش می‌یابد و قیمت دلار نسبت به آن افزایش می‌یابد.

۳. عوامل سیاسی: تغییرات سیاسی در کشورها نیز می‌توانند تأثیرگذار باشند. برخی عوامل سیاسی مانند تنش‌های جهانی، تحریم‌ها، تغییرات در سیاست خارجی و جنگ‌ها می‌توانند باعث نوسانات در بازار ارز و قیمت دلار شوند.

۴. عوامل عرضه و تقاضا: عواملی مانند تقاضا و عرضه برای دلار نیز می‌توانند قیمت آن را تحت تأثیر قرار دهند. به عنوان مثال، اگر تقاضا برای دلار افزایش یابد ولی عرضه آن کم باشد، قیمت دلار افزایش خواهد یافت. به همین ترتیب، اگر عرضه دلار افزایش یابد ولی تقاضا کاهش یابد، قیمت آن کاهش خواهد یافت.

۵. عوامل جهانی: عوامل جهانی مانند نرخ بهره جهانی، نرخ تورم جهانی، تحریم‌ها و رویدادهای بین‌المللی نیز می‌توانند قیمت دلار را تحت تأثیر قرار دهند.

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها