|
کدخبر: 323800

بازار بورس / پیش بینی بورس / بورس امروز

پیش بینی بورس امروز ۱۸ فروردین / خروج سرمایه از بازار ادامه دارد؟

در آخرین روز معاملاتی هفته شاهد رکود نسبی و خروج سرمایه بودیم. با این حال حرکت شاخص پرنوسان بوده و با تغییر انتظارات نسبت به تحولات و تنش‌های سیاسی و نظامی می‌توان در انتظار بهبود بازار بود. در مقابل با رشد قیمت در بازارهای دارایی مثل طلا، سکه و ارز احتمال تداوم خروج سرمایه از بورس و افزایش سرمایه گذاری در بازارهای موازی وجود دارد.

اقتصاد پیش بینی بورس امروز  ۱۸ فروردین / خروج سرمایه از بازار ادامه دارد؟

برای پیش بینی بازار بورس امروز شنبه ۱۸ فروردین به عملکرد بازار سهام در روز چهار‌شنبه می‌پردازیم. در آخرین روز معاملاتی هفته، شاخص کل با رشد ۵ هزار و ۶۴۲ واحدی روبرو بود و شاخص کل هم‌وزن ۱۲۸ واحد کاهش داشت. همچنین، شاخص کل فرابورس با ۵۴ واحد افت و شاخص هم وزن فرابورس با ۲۰۷ واحد کاهش روبرو شد.

بیشترین افزایش قیمت

روز شنبه در بورس شرکت همکاران سیستم (سیستم)، شرکت رادیاتور ایران (ختور) و شرکت لنت ترمز ایران (خلنت) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت سپیدار سیستم آسیا (سپیدار)، شرکت کشت و دام قیام اصفهان (زقیام) و شرکت بیمه میهن (میهن) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای کسعدی (شرکت کاشی سعدی)، ثامان (شرکت سامان گستر اصفهان) و ثنوسا (شرکت نوسازی و ساختمان تهران) در روز چهارشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت شهرسازی و خانه سازی باغمیشه (ثباغ)، شرکت آلومتک (فالوم) و شرکت کارخانجات صنعتی تبرک (تبرک) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در معاملات چهارشنبه، ۵۶ نماد صف خرید داشتند و ۳۶ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد ۶۰ درصدی نسبت به روز کاری قبل به ۱۲۲ میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش ۴۷ درصدی به ۹۴ میلیارد تومان رسید.

030117

 

پیش بینی بورس امروز

پس از رشد قابل توجه شاخص در دو روز ابتدایی سال جدید، شاخص به نیمه کانال ۲.۲ میلیونی رسید. اما در هفته کاری دوم سال، شاخص در دو روز متوالی افت کرد.

روز چهار‌شنبه شاخص‌ کل بورس تهران ۵ هزار و ۶۴۲ واحد بالا آمد. در این روز نمادهای فملی و فولاد شاخص‌ساز بودند و بیشترین نقش را در مثبت شدن شاخص داشتند.

اما خروج پول ادامه داشت و شاهد خروج ۲۸۴ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس بودیم.

نماد خساپا بیشترین خروج پول حقیقی را داشت و پس از خساپا، نمادهای خودرو، خگستر، کرومیت، شستا، وبملت، رمپنا و شتران در رتبه‌های بعدی بودند. در مقابل نمادهای فزر، چکاپا، ستران، سیستم و فسبزوار بیشترین ورود سرمایه حقیقی را ثبت کردند.

روز چهارشنبه ارزش معاملات خرد نیز با کاهش ۲۰ درصدی نسبت به روز قبل به ۴ هزار و ۹۶ میلیارد تومان رسید.

بنابراین، در آخرین روز معاملاتی هفته شاهد رکود نسبی و خروج سرمایه بودیم. با این حال حرکت شاخص پرنوسان بوده و با تغییر انتظارات نسبت به تحولات و تنش‌های سیاسی و نظامی می‌توان در انتظار بهبود بازار بود. در مقابل با رشد قیمت در بازارهای دارایی مثل طلا، سکه و ارز احتمال تداوم خروج سرمایه از بورس و افزایش سرمایه گذاری در بازارهای موازی وجود دارد.

دلایل خروج سرمایه از بازار بورس

به‌طور کلی، خروج سرمایه از بازار بورس ممکن است به دلیل عوامل مختلفی اتفاق بیافتد. برخی از دلایل ممکن برای خروج سرمایه از بازار بورس عبارتند از:

۱. عدم اطمینان و نگرانی‌های اقتصادی: وقوع رویدادهای ناگوار در اقتصاد می‌تواند باعث نگرانی سرمایه‌گذاران شود و آن‌ها را به فروش دارایی‌های خود و خروج از بازار بورس ترغیب کند.

۲. تغییرات سیاسی: تغییرات در سیاست‌ها و حکومت ممکن است تاثیرات منفی بر بازار بورس داشته باشد و سرمایه‌گذاران را به خروج از بازار تحریک کند.

۳. تغییرات قیمت: نوسانات قیمت‌ها و افت یا صعود ناگهانی قیمت دارایی‌ها ممکن است باعث خروج سرمایه شود.

۴. عدم اطمینان در آینده: عدم اطمینان در آینده بازار و ناتوانی در پیش‌بینی روند بازار ممکن است سرمایه‌گذاران را به خروج از بازار بورس ترغیب کند.

۵. فشارهای مالی: فشارهای مالی بر روی سرمایه‌گذاران، مثلاً نیاز به نقدینگی یا پرداخت بدهی‌ها، ممکن است باعث فروش دارایی‌ها و خروج از بازار بورس شود.

۶. تغییرات قوانین و مقررات: تغییرات در قوانین و مقررات مربوط به بازار بورس ممکن است تاثیرات منفی بر روند بازار داشته باشد و سرمایه‌گذاران را به خروج از بازار تحریک کند.

منبع: اکوایران

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها