|
کدخبر: 323238

قیمت تایر/ قیمت لاستیک/ بازار خودرو

قیمت گذاری دستوری در صنعت تایر حذف می شود؟ / آخرین جزئیات درباره قیمت لاستیک

قیمت مواد اولیه و نهاده‌های تولید صنعت تایر از سال گذشته تاکنون به صورت مستمر در حال افزایش است. با این حال، با اعمال قیمت دستوری، قیمت کالای نهایی به صورت پلکانی رشد کرده است.

اقتصاد قیمت گذاری دستوری در صنعت تایر حذف می شود؟ / آخرین جزئیات درباره قیمت لاستیک

مصطفی، سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر، در گفت‌وگویی به نقد قیمت‌گذاری دستوری تایر پرداخت و اظهار کرد: هربار که ما مواد اولیه خرید می‌کنیم، قیمت آن نسبت به خرید قبلی متفاوت است. در این شرایط، ثابت نگه داشتن قیمت فروش امکان‌پذیر نیست. در واقع، به دلیل تورم قیمت مواد اولیه و نهاده‌های تولید، قیمت تایر به صورت مستمر افزایش می‌یابد، اما قیمت‌گذاری دستوری باعث می‌شود که قیمت کالای نهایی به صورت پلکانی تغییر کند.

تنها افزود: برای تغییر قیمت نیز مدت‌ها باید دوندگی و نامه نگاری با سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان داشته باشیم. از سویی دیگر با توجه به وضعیت خرید مواد اولیه، مستنداتی که ارائه می‌کنیم برای چند ماه قبل است و به روز نیست.

او ادامه داد: همین بررسی‌ها هم چند وقتی طول می‌کشد که در نهایت منجر می‌شود قیمت فروش نسبت به قیمت تولید عقب تر باشد و نمی‌توانیم سود عادلانه درج شده در قانون را به سهامدار تضمین کنیم و در نهایت جاذبه صنعت برای جلب سهامدار کم می‌شود.

تنها گفت: در تلاش هستیم تا مسؤولان را متقاعد کنیم که قیمت گذاری دستوری را حذف کنند. زیرا به دلیل تورم این شیوه قیمت گذاری برای صنعت فرساینده است.

تخصیص ارز برای واردات تایر

 وزارت صمت برای واردات تایر خودروهای سنگین «دو نوع ارز» تخصیص داده است؛ برخی از واردات کالای مذکور با ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی انجام می شود و دسته دیگر از واردات مشمول نرخ ارز نیما یا همان ۳۸ هزار و ۵۰۰ تومان می شود. بنابراین واردکنندگان می توانند در صورت تخصیص ارز نیما از ارز حاصل از صادرات نیز استفاده کنند، متاسفانه این ارز قیمتی در حدود ۴۰ هزار تومان دارد. اگر لاستیک میشلن با ارز دسته اول که پیشتر اشاره کردم وارد شود، چنین قیمتی نخواهد داشت. درصورتی که واردات تایر میشلن مورد نظر با ارز نیما یا حاصل از صادرات وارد شده باشد، قیمت عرضه تایر متناسب با نرخ ارز فعلی در بازار خواهد بود. البته در این میان عده ای سودجو نیز وجود دارند که با خرید تایر میشلن یا هر برند دیگر از واردکننده آن را به مشتریان خود با قیمت های هنگفت عرضه می کنند، در چنین صورتی تخلف ایجاد شده است. چرا که روند واردات و عرضه تایر در سامانه جامع تجارت قابل مشاهده و پیگیری است و با چنین شفافیتی هیچ بازرگانی نمی تواند محصولی گران به بازار عرضه کرد.

سود واردات تایر توسط سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ۱۸ درصد برای واردکنندگان این کالا تعریف شده است، البته سازمان مذکور برای شرکت های که ارائه خدمات پس از فروش دارند سود ۳ درصدی برای واردات تایر تعریف کرده است.

قیمت تایر در دنیا مانند وضعیت تولید لاستیک داخل کشور نیست که در سال آینده براساس نرخ تورم و غیره افزایش یابد، البته این موضوع نافی رشد قیمت این کالا ناشی از رشد نرخ مواداولیه جهانی طی یک سال نیست. افزایش یا کاهش قیمت لاستیک های وارداتی انواع خودرو ارتباط مستقیمی با نوسان نرخ ارز دارد، متاسفانه شبکه توزیع پس از دریافت کالا از واردکننده می تواند قیمت تایر را براساس شرایط بازار افزایش یا کاهش دهد.

حدود دو ماه است که سقف ارزی واردات تایر برای فعالان این صنف پر شده است، باتوجه به اینکه شش ماه نخست سال جاری بحران شدیدی در تامین تایر خودروهای سنگین وجود داشت، واردکنندگان بیشترین توجه خود را معطوف به تامین این محصول کردند. بنابراین واردات تایر خودروهای سواری به کمترین مقدار خود رسید، از همین رو واردکنندگان لاستیک قادر به ثبت سفارش محصولات جدید نیستند.

طی دو ماه گذشته بارها به وزارت صمت اعلام کردم که هر شرکت واردکننده تایر اقدام به واردات تایر و رفع تعهد ارزی می کند، به همان میزان سقف ارزی را مجدد شارژ کنند. متاسفانه گاهی شرکت های اقدام به دریافت ارز جهت تامین تایر می کنند که آشنایی به روند واردات و عرضه این محصول ندارند، این مساله در کنار افزایش زمان فرآیند تخصیص و واردات ارز منجربه کاهش عرضه لاستیک از سوی واردکنندگان می شود. بنابراین وزارت صمت برای پیشگیری از ایجاد التهاب مجدد در بازار باید بازنگری در خصوص این قانون داشته باشد. هرچند بانک مرکزی در اسفند ماه و فروردین ماه هر سال حاضر به تخصیص و تامین ارز نیست، این مساله نیز به تنهایی چالش جدی محسوب می شود.

منبع: مهر

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها