|
کدخبر: 323117

قیمت بیت کوین / بازار رمز ارز / بازار ارز دیجیتال

بیت کوین سقوط کرد / اصلاح قیمت ادامه پیدا می کند؟

قیمت بیت کوین در ۲۴ ساعت اخیر ادامه یافت و با ۸٪ کاهش به کانال ۶۱٬۰۰۰ دلاری سقوط کرد. این سقوط، بزرگترین سقوط یک روزه بیت کوین از زمان ورشکستگی صرافی FTX است. در آن زمان، پس از اعلام ورشکستگی FTX، قیمت بیت کوین بیش از ۱۴٪ کاهش یافت.

اقتصاد بیت کوین سقوط کرد / اصلاح قیمت ادامه پیدا می کند؟

در حال حاضر فاصله بیت کوین از اوج ۷۳٬۷۳۸ دلاری آن به بیش از ۱۵٪ افزایش یافته و برخی از تحلیلگران معتقدند که قبل از هاوینگ این فاصله بیشتر خواهد شد.

اما روند اصلاحی قیمت بیت کوین تا کجا ادامه خواهد داشت؟ برخی از تحلیلگران معتقدند با برگزار شدن جلسه امشب کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) در مورد نرخ بهره، احتمالا روند اصلاحی به پایان خود می‌رسد و شاهد به کف رسیدن قیمت بیت کوین خواهیم بود. اما در سمت دیگر، گروه دیگری از تحلیلگران همچنان معتقدند بیت کوین می‌تواند در این روند به زیر ۶۰٬۰۰۰ دلار سقوط کند.

هاوینگ بهترین دوره از نظر ریسک به ریوارد برای بیت کوین است

به گفته چارلز ادواردز (Charles Edwards)، بنیانگذار صندوق سرمایه‌گذاری کاپریول، نوسانات زیاد در ماه‌های قبل و بعد از هاوینگ امری طبیعی است. علیرغم این نوسانات، وی معتقد است این دوره یک ساله از نظر «ریسک به ریوارد» بهترین زمان برای سرمایه‌گذاران خواهد بود.

ادواردز معتقد است فاز اصلاحی قیمت بیت کوین هنوز به پایان نرسیده است، با این حال، وی تاکید کرد نسبت به پرایس اکشن در بلندمدت خوش‌بین است:

    ترکیب کاهش قابل توجه عرضه بیت کوین به همراه تقاضای زیاد سرمایه‌گذاران سنتی برای این ارز دیجیتال ۱۲ ماه با ریسک به ریوارد عالی را برای BTC رقم خواهد زد.

در حالی که ادواردز به هاوینگ به عنوان یکی از کاتالیزورهای اصلی افزایش قیمت نگاه می‌کند، کی یانگ جو (Ki Young Ju)، مدیرعامل شرکت کریپتوکوانت معتقد است بازار فعلی بیشتر توسط جریان سرمایه صندوق‌های ETF اسپات کنترل می‌شود نه هاوینگ.

یانگ جو در این رابطه گفت:

پس از هاوینگ، هزینه‌های مرتبط با استخراج دو برابر می‌شود و ماینرها را وادار می‌کند تا قیمت‌های خاصی را برای سودآوری حفظ کنند. هزینه استخراج هر واحد به حدود ۳۷٬۰۰۰ دلار افزایش می‌یابد اما با قیمت ۶۳٬۰۰۰ دلاری کنونی دیگر مشکلی برای آنها وجود ندارد.

هنوز جای بیشتری برای ریزش قیمت بیت کوین وجود دارد

در حالی که قیمت بیت کوین در زمان نگارش این مطلب، در حوالی ۶۱٬۹۱۰ دلار معامله می‌شود، رکت کپیتال (Rekt Capital)، تحلیلگر مطرح معتقد است جای بیشتری برای ریزش وجود دارد.

وی در پاسخ به این سوال که اصلاح قیمت بیت کوین تا کجا ادامه خواهد داشت می‌گوید:

    قیمت بیت کوین به قدری کاهش می‌یابد که شما را متقاعد کند بازار صعودی به پایان رسیده است. پس از آن روند صعودی از سر گرفته خواهد شد.

همانطور که پیش از این گزارش دادیم، رکت کپیتال معتقد است در حال حاضر بیت کوین به منطقه خطر وارد شده که از لحاظ تاریخی همواره قبل از هاوینگ قیمت را به طور چشمگیری کاهش داده است.

قیمت بیت کوین در ماه‌های قبل از هاوینگ سال ۲۰۲۰ تقریبا ۵۰٪ کاهش یافت. البته بخش زیادی از این ریزش در اثر شیوع کرونا در ماه مارس اتفاق افتاد. با این حال، پس از هاوینگ تا پایان سال، بیت کوین در حوالی ۱۰٬۰۰۰ دلار تثبیت شد و سپس روند صعودی خود را در سال ۲۰۲۱ از سر گرفت.

در سال ۲۰۱۶ نیز در حوالی هاوینگ قیمت بیت کوین ۳۳٪ کاهش یافت و سپس از بازار صعودی سال ۲۰۱۷ به اوج ۲۰٬۰۰۰ دلاری خود رسید.

بنجامین کاون (Benjamin Cowen)، دیگر تحلیلگر مطرح در فضای رمزارزها نیز معتقد است اصلاح قیمت بیت کوین ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۸ هفته‌ای در حوالی ۵۷٬۰۰۰ دلار ادامه پیدا کند.

وی در توییتی نوشته است:

من میانگین متحرک ساده ۸ هفته‌ای بیت کوین در حوالی ۵۷٬۰۰۰ دلار را زیر نظر دارم. تا زمانی که بالای این سطح باقی بمانیم، روند صعودی دست نخورده باقی می‌ماند. نکته جالب اینجاست که این میانگین متحرک طی ریزش‌های ۲۰.۲۲٪ در سال اخیر اغلب در نقش کف قیمت ظاهر شده است. اما اگر قیمت برای چند هفته زیر این میانگین متحرک بسته شود، سیگنالی برای احتیاط بیشتر و کاهش ریسک پورتفولیو خواهد بود.

مایکل فن دی پوپ (Michaël van de Poppe)، دیگر تحلیلگر مطرح اما معتقد است با اتمام جلسه فدرال رزرو در مورد نرخ بهره، روند اصلاحی به پایان خود می‌رسد. وی در این باره می‌گوید:

امروز نشست FOMC برگزار می‌شود و جروم پاول سخنرانی خواهد داشت. با توجه به افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی ژاپن، بعید است فروش فعلی به دلیل نرخ بهره رخ داده باشد. من فکر می‌کنم امروز یا فردا به دنبال اتمام جلسه فدرال رزرو وضعیت عوض خواهد شد. به کف قیمت نزدیک شده‌ایم.

منبع: میهن بلاکچین

ارسال نظر