|
کدخبر: 322654

بحران آب/کمبود آب/محیط زیست

کاهش ذخایر سدهای تهران / مردم صرفه جویی کنند

طبق گفته های مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران، باتوجه به کاهش ذخایر سدهای ۵گانه تهران، نیازمند صرفه جویی در خانه تکانی ها هستیم.

اقتصاد کاهش ذخایر سدهای تهران / مردم صرفه جویی کنند

کمبود آب و کاهش بارندگی ها، سبب شده است تا ذخایر سدهای ۵گانه تهران، با کمبود مواجه شود و نیاز به صرفه جویی بیش از گذشته احساس می شود.

در حال حاضر میزان ذخایر سدهای پنج‌گانه تهران کاهش پیدا کرده و لازم است که همه مشترکان تهرانی در روزهای پایان سال و ایام خانه‌تکانی به موضوع صرفه‌جویی آب توجه ویژه‌ای داشته‌ باشند.

به گزارش ایسنا، بهزاد پارسا - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران در نشست خبری، با بیان اینکه با نزدیک شدن به فصل بهار و رسم خانه‌تکانی میزان مصرف آب افزایش می‌یابد تا جایی که می‌توان از اصطلاح آب‌تکانی به جای خانه‌تکانی استفاده کرد، گفت: در شرایطی که تهران با موضوع کم‌آبی دست‌ پنجه نرم ‌می‌کند، لازم است مشترکان به موضوع آب حساس‌تر باشند.

وی با تاکید بر رعایت الگوی مصرف و سرانه آب شرب اظهار کرد: وضعیت ذخایر سدهای پنج‌گانه تهران چندان مناسب نیست و تهران جزو شهرهای حساس به حساب می‌آید و در این شرایط باید رویه مصرف آب تغییر کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران با اشاره به‌ حجم مخازن سدهای تهران، گفت: درحال حاضر حجم آب سدهای تهران ۲۴۴میلیون مترمکعب بوده که نسبت به میانگین بلندمدت ۳۵۰ میلیون متر مکعب کاهش داشته است.

پارسا با بیان اینکه با برنامه ریزی صورت گرفته چندسال خشکسالی را مدیریت و تنش ها را به حداقل رسانده ایم تصریح کرد: این موضوع بدین معنا نیست که مشترکان هر میزان که بخواهند می‌توانند از آب شرب استفاده کنند چراکه دیگر شرایط مانند گذشته نیست و باید به موضوع آب حساس باشیم.

وی با بیان اینکه مشترکان می‌توانند با انجام کارهای ساده مانع افزایش مصرف آب در ایام خانه‌تکانی شوند، گفت: استفاده از آب به عنوان جارو برای تمیز کردن بالکن یا حیاط و استفاده نادرست از آب گاهی اوقات موقع خانه تکانی‌ها دیده می‌شود. در شرایطی که در کشور با کم آبی دست و پنجه نرم می‌کنیم هدر دادن آب به این شکل بسیار ناپسند است.

وی با بیان اینکه سرویس و تعمیر شیرآلات خراب باید در اولویت قرار بگیرد، گفت: استفاده سرشیر کاهنده‌ی آب از طریق ترکیب هوا با آب درون لوله، به میزان چشم‌گیری موجب کاهش در مصرف آب می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه شست‌وشو فرش‌ها بهتر است در قالیشویی‌ها انجام شود، گفت: استفاده از برنامه مناسب برای ماشین لباسشویی و ظرفشویی تیز می‌تواند تا حد زیادی مانع از هدررفت آب شود.

به گفته پارسا کم کردن حجم آب فلش تانک‌ها در سرویس‌های بهداشتی با تنظیم شناور آن‌ها می‌تواند در کاهش مصرف آب تاثیرگذار باشد.

وی با اشاره به لزوم صرفه‌جویی در مصرف آب، اظهار کرد: تقاضای ما از همه مشترکان این است که میزان مصرف آب را کاهش دهند و تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا مشکلی در تامین آب مشترکان ایجاد نشود.

میزان پرشدگی سدهای کشور که هفته گذشته ۴۶ درصد بود با بارش‌های اخیر و از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر ۱۴۰۲) تا ۱۹ اسفندماه به ۴۷ درصد افزایش‌یافته است.

حجم آب در سدهای مهم کشور از ابتدای سال آبی جاری تا ۱۹ اسفندماه نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

حجم آب موجود در سدهای کشور تا ۱۹ اسفندماه به ۲۳ میلیارد و ۱۳۰ میلیون مترمکعب رسیده است. این میزان در سال آبی گذشته ۲۴ میلیارد و ۵۴۰ میلیون مترمکعب بود.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها