|
کدخبر: 322421

ماه رمضان/ رستوران/ سفارش غذا

شرایط عرضه و فروش غذا در ماه رمضان اعلام شد

حمیدرضا رستگار، رئیس اتاق اصناف تهران، توضیح داد: در طول ماه مبارک رمضان، هیچ ممنوعیتی برای طبخ و تهیه غذا در خانه‌ها وجود ندارد. اما برای فروش و عرضه غذاهای آشکار در فضاهای عمومی، محدودیت‌هایی وجود دارد.

اقتصاد شرایط عرضه و فروش غذا در ماه رمضان اعلام شد
حمیدرضا رستگار، رئیس اتاق اصناف تهران، اعلام کرد: واحدهای صنفی فروش غذا در ایام ماه مبارک رمضان مجاز هستند که خدمات خود را به مسافران و افرادی که عذر شرعی دارند و یا بیمار هستند، به صورت بیرون بر (در حالت سرویس رسانی خارج از مغازه) ارائه دهند.

وی با اشاره به الزام رعایت شئونات اسلامی در ماه مبارک رمضان، گفت: با هماهنگی به عمل آمده بین پلیس و اصناف مقرر شد رستوران ها و اماکنی مشخص شوند تا غذاها را به صورت بیرون‌بر در اختیار افراد دارای عذر شرعی قرار دهند و هیچگونه سرو غذا در محل نداریم.

حمیدرضا رستگار افزود: با واحدهای صنفی متخلف که اقدام به سرو غذا در محل کنند به جد برخورد قانونی می شود.

حسن فهمیده، رئیس اتحادیه صنف رستوران و چلوکباب تهران گفت: تنها برخی از رستوران‌های دارای شرایط خاص فعالیت در ماه مبارک رمضان که دارای مجوز از اداره اماکن هستند می‌توانند در طول روز با حفظ شئونات ماه رمضان فعالیت کنند و مابقی رستوران‌ها بعد از افطار باید به فعالیت‌های خود ادامه دهند.

رئیس اتحادیه صنف رستوران و چلوکباب تهران در پاسخ به این سوال که شرایط و ضوابط فعالیت رستوران‌ها در ماه رمضان و ایام عید به چه صورت خواهد بود؟ گفت: برخی از رستوران‌ها را که در مناطق اسکان مسافران نوروزی، مسیر عبور و مرور آنها یا مکان‌های حساس مانند بیمارستان‌ها بود شناسایی و به اداره اماکن معرفی کردیم تا مجوز فعالیت آنها در این ایام صادر شود.

وی افزود: نظارت بر رستوران‌ها از ابتدای ماه رمضان و در ایام عید انجام خواهد شد. در مراکز پرتردد و مهم بازرسان اتحادیه مستقر خواهند بود تا به شکایت مسافران و شهروندان رسیدگی کنند.

رئیس اتحادیه صنف رستوران و چلوکباب تهران اضافه کرد: در اتحادیه نیز شیفت رسیدگی به شکایات نیز داریم. همچنین سامانه “رسابان” نیز قابلیت ثبت آنلاین شکایات را دارد.

وی تصریح کرد: فقط رستوران‌های دارای شرایط خاص فعالیت در ماه مبارک رمضان که دارای مجوز از اداره اماکن هستند، می‌توانند در طول روز با حفظ شئونات ماه رمضان فعالیت کنند و مابقی رستوران‌ها بعد از افطار باید به فعالیت‌های خود ادامه دهند.

ضوابط و شرایط فعالیت رستوران‌ها در ماه رمضان

فهمیده در ادامه به ضوابط و شرایط فعالیت رستوران‌ها در ماه رمضان اشاره کرد و گفت: این ضوابط شامل پوشاندن کامل شیشه‌ها به طوری که فضای سالن از بیرون قابل رویت نباشد، رعایت حجاب و عفاف، جلوگیری از انتشار بو و عرضه خوراک‌های دودزا، جلوگیری از تجمع مشتریان بیرون از واحد صنفی، جلوگیری از تجمع پیک بیرون از واحد صنفی، عدم انتشار تصویر خوراکی در فضای مجازی، ممنوعیت استعمال و عرضه دخانیات، جلوگیری از استعمال دخانیات توسط پیک بیرون از واحد صنفی، ممنوعیت روزه‌خواری متصدیان و کارکنان واحد و عرضه خوراک بیرون بر در کیسه‌های غیرشفاف است.

وی عنوان کرد: تلاش می‌کنیم که شئون ماه رمضان حفظ شود و از مسافران نوروزی هم به درستی پذیرایی شود.

تفاوت قیمت غذاها در هر رستوران بر اساس منطقه، هزینه سربار و اوزان مواد غذایی

فهمیده در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا کباب، ‌ جوجه‌کباب، چلوخورش و… قیمت‌ مصوب دارند؟ گفـت: امکان تعیین قیمت مصوب در این بخش وجود ندارد، زیرا قیمت غذاها در هر رستوران بر اساس منطقه، هزینه سربار و اوزان مواد غذایی متفاوت است.

وی در ادامه گفت: بر اساس یک چارچوب مشخص که با فرمول هزینه سربار به علاوه هزینه مواد اولیه ضرب در ۲۰ درصد سود به دست می‌آید قیمت‌ها بررسی می‌شود و اگر رستوران‌ها این فرمول را رعایت کنند منوی قیمتی آنها تایید می شود.

رئیس اتحادیه رستوران و چلوکباب تهران در پایان گفت: بر منوی رستوران ها نظارت داریم تا خارج از چارچوب تعیین شده نباشد.

منبع: اتاق اصناف تهران

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها