|
کدخبر: 322163

قیمت مسکن / بازار مسکن / قیمت خانه

افزایش قیمت مسکن / شرایط پیچیده‌تر از قبل شد

تورم بی‌سابقه در بازار مسکن باعث بروز وضعیتی شده است که نسبت توان اقتصادی مردم با قیمت مسکن هماهنگ نیست و منافع مصرف‌کننده و تولیدکننده را تامین نمی‌کند. با این حال، در این شرایط، چه چشم‌اندازی برای صنعت مسکن وجود دارد؟

اقتصاد افزایش قیمت مسکن / شرایط پیچیده‌تر از قبل شد

در سال ۱۴۰۲، بازار ساخت مسکن روند مثبتی نداشت و سیاست‌های انقباضی دولت، علاوه بر ایجاد آرامش موقتی در این صنعت، عملاً مشکلات قبلی را تشدید کرد.

ساخت و ساز مسکن امسال را در رکود گذراند. فعالان این حوزه نیز معتقدند دیگر توانی نزد مردم برای خرید خانه باقی نمانده است. اما با این شرایط چه افقی می‌توان برای بازار معاملات و ساخت مسکن در سال ۱۴۰۳ در نظر گرفت؟

سرنوشت نامطلوب تولید مسکن در سال ۱۴۰۳ ادامه دارد

ایرج رهبر، رئیس انجمن انبوه‌سازان تهران در مورد سرنوشت بازار معاملات و ساخت مسکن در سال جاری گفت: «نیمه دوم سال ۱۴۰۲، شاهد رکود در بخش مسکن و ساخت و ساز بوده‌ایم و خرید و فروش چشمگیری اتفاق نیفتاده است. از سوی دیگر، قیمت‌ها با تغییر زیادی مواجه نبوده‌اند و حتی چند درصد کاهش قیمت نیز اتفاق افتاده است.»

وی در خصوص چشم‌انداز خود از سال ۱۴۰۳ افزود: «در حال حاضر بازار کماکان در حالت رکودی است و به‌نظر می‌رسد در چند ماه ابتدایی سال ۱۴۰۳ نیز تغییری در روند فعلی اتفاق نیفتد.»

رهبر اضافه کرد: «این موضوع ناشی از آن است که بازار مسکن تورم بالایی داشته و توان اقتصادی مردم نتوانسته به آن تعادل برسد. در نهایت نیز بازار در وضعیت رکودی فرو رفته است.»

رئیس انجمن انبوه‌سازان تهران اظهار کرد: «در این بین، طرح‌های دولتی مانند نهضت ملی مسکن در آینده ممکن است بتوانند عرضه و تقاضا را به یکدیگر نزدیک کنند و تعادل و ثبات ایجاد خواهد شد.»

۲ جبهه در صنعت ساختمان‌ کشور فعال است

فرشید پورحاجت، عضو کانون سراسری انبوه‌سازان نیز در مورد شرایط کنونی صنعت ساخت در کشور توضیح داد: «در حال حاضر صنعت ساخت و ساز در کشور از دو جبهه برنامه‌ریزی می‌شود. یک بخش آن فعالان بخش خصوصی هستند که صفر تا ۱۰۰ پروژه‌ها را خود برنامه‌ریزی می‌کنند و همیشه در بازار مسکن حضور دارند.»

وی افزود: «بخش دوم نیز دولت است که طرح‌هایی مانند مسکن مهر و نهضت ملی مسکن را پیش می‌برد، اما آنچه امروز به‌نظر می‌رسد این است که شرایط مساعدی در صنعت ساخت و ساز وجود ندارد و پیش‌بینی می‌شود سال آینده نیز بر همین مدار حرکت خواهیم کرد.»

شرایط تولید و عرضه مسکن وضعیت خوبی ندارد

عضو کانون سراسری انبوه‌سازان اظهار کرد: «در حال حاضر شرایط تولید و عرضه مسکن وضعیت خوبی ندارد و این موضوع در سال آینده هم ممکن است تداوم داشته باشد؛ زیرا در سال ۱۴۰۲ حرکت مثبتی از جانب دولت و مجلس هم صورت نگرفته است.»

نمایندگان مجلس فکر می‌کنند کندوی عسل جابه‌جا کرده‌اند!

پورحاجت بیان کرد: «در روزهای گذشته، بحث انتخابات مجلس داغ بود و نمایندگان فعلی مجلس در مورد فعالیت خود در سال گذشته صحبت کردند و معتقد بودند کندوی عسل را جابه‌جا کرده‌اند.»

وی افزود: «آنها می‌گفتند روند اخذ مجوزهای کسب و کار کاهش داده شده، اما من در جایگاه یک فعال در بخش ساخت مسکن باید بگویم شرایط بسیار سخت‌تر و پیچیده‌تر از گذشته شده است. در سال‌های گذشته اگر کسی قصد داشت به‌عنوان فعال اقتصادی پروانه و مجوز بگیرد شرایط راحت‌تری برای او وجود داشت.»

سیستم ناکارآمد بانکی بر همان مدار گذشته است

پورحاجت اظهار کرد: «توضیحاتی که داده شد فضای کسب و کار ما را تشریح می‌کند و همان‌طور که مشخص است شرایط مطلوبی وجود ندارد، هیچ تسهیل‌گری در آن صورت نگرفته و سیستم ناکارآمد بانکی بر همان مدار گذشته است.»

وی افزود: «با تمام فشارها بانک‌ها باز هم عملا تمایلی برای پرداخت تسهیلات مسکن و مشارکت در این زمینه ندارند؛ تکلیف دولت هم که مشخص است.»

بازار مسکن باید منتظر افزایش قیمت شدید باشد

عضو کانون سراسری انبوه‌سازان در خصوص پیش‌بینی خود از صنعت مسکن در سال آینده اظهار کرد: «اگر تکه‌های پازل را کنار هم بگذاریم نمی‌توان پیش‌بینی مثبتی برای سال‌ آینده انجام داد و بازار مسکن در آینده نزدیک باید منتظر افزایش قیمت شدید باشد. دولت در سال ۱۴۰۲ کاری نکرده است که بتوان آینده‌ خوبی برای مسکن در سال ۱۴۰۳ متصور شد.»

وی افزود: «با وجود تمام سیاست‌های انقباضی که در سال ۱۴۰۲ به‌کار گرفته شد، به نظر می‌رسد یک روز شرایط از آنچه دولت برنامه‌ریزی کرده است پیشی خواهد گرفت.»

دیگر کارشناسان حوزه مسکن نیز معتقد هستند با وجود روند بازار املاک در سال ۱۴۰۲ و بودجه‌ای که دولت برای سال ۱۴۰۳ تدارک دیده است، مسیری صعودی پیش روی قیمت مسکن وجود دارد.

این در‌ حالی‌ست که صعود قیمت‌ها هر چه بیشتر خرید مسکن را از دسترس مردم خارج می‌کند و این وضعیت می‌تواند حاکی از رکودی تورمی در سال ۱۴۰۳، حداقل در نیمه اول باشد.

منبع: تجارت نیوز
 • ناشناس ارسالی در

  سلام . من کارگرهستم . ماهی 9میلیون تومان یک کارگر از کجاش برای اجاره خانه بدهد؟؟ ؟؟واینکه فقط باید قند خالی کارگر بخورد . و اینکه چراحقوق کارگران مثل کشور ترکیه م اهی ۱۰۰میلیون تومان وزارت کارایران نمی‌ دهد ؟؟؟

 • ایثارگر ارسالی در

  مملکتی که صاحب نداره از این بهتر نمیشه یه نفر یه شبه پولدار وهزاران ویا ملیونها نفر بدبخت این که نشود جکومت داری جکومتدارها خودشون واهل بیتشون در ناز ونعمت اینهم کشور اسلامی

 • ناشناس ارسالی در

  قبلا سیستم بانکی با دادن تسهیلات همراه دولت و...بود و حالا همراه نیست چرا ؟؟ بنظر می رسد دولت البته سیاست گذار بانکی خود می داند بله قبلا بانکها همه کار تجاری خرید و فروش مسکن زمین طلا و.... می کردند به گفته خود دولت 95 درصد خانه های خالی متعلق به بانک ها بود اطلاعات آنها موجود است الان بر اساس اصل این که بانک نباید وارد کار تجارت شود و در سراسر دنیا هم چنین است و تنها کمک به سیستم بانکی در جهت تسهیل گری در اقتصاد و سرمایه گذاری و.... .خوب در اینجا خود دولت از طریق بانک مرکزی با سیستم ذخیره ارزی وارد شود ویا از کشورهای دیگر جهت سرمایه گذاری کمک بگیرد در چین با تکنولوژی جدید در ارض چند ماه صدها خانه ساخته می شود البته اگر همه چیز فراهم شود زمین اب برق راه و...... .

 • سالار ارسالی در

  عضو کانون انبوه سازن یا مغرضانه حرف می زند یا اطلاعی از اقتصاد ندارد . تورم از دوناحیه شکل می گیرد یعنی بعضی وقتها سمت عرضه و هزینه تولید تورم زاست که فعلا مسکن با همین هزینه های ساخت حدود 30 الی 35 درصد گران تر است . پس تورم از سمت تقاضا باید اتفاق بیافتد که تقاضایی وجود ندارد . بنابر این بی جهت دست و پا نزنید تا چند سال افزایشی هم در قیمت مسکن باشد زیر تورم سالیانه خواهد بود جناب

 • پرویز ارسالی در

  کلا تمامی مسولین نظام راه اشتباه رفته اند و کشور را با یک فاجعه و بن بست اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و آموزشی رو به رو کرده اند و حاضر هم نیستند که قبول کنند اشتباه کرده اند و باعث درد و رنج هشتاد میلیون انسان شده اند باشد که خداوند آنها را به راه راست هدایت کند انشاالله

 • ناشناس ارسالی در

  الان هرکی پول داره ارز میخره از ایران فر ار میکنه،تورم فساد خشکسالی...،مسکن کدوم خری میخره؟

 • سلیمان ارسالی در

  خب اگر قرار بشه مسکن در۴۰۳ قیمتش بالا بره باز هم جوانان قدرتش ندارند بازهم رکود میشه عوضش اجارها بالا میره

 • ناشناس ارسالی در

  خودتونو مسخره کردین یا مردمو
  حداقل وام مسکنی که میزارید منصفانه باشه واسه مردم .با بازپرداخت هنگفتی که هیچ ادم معمولی از پسش برنمیاد از طرفی ۲۰۰ میلیون فقط اوراق باید بخریم خدا ازتون نگذره

 • دری ارسالی در

  متاسفانه بعضی از کارشناسان به دروغ پیش بینی میکنند و مردم را گول میزنند چرا راحت دروغ میگید دولت ۲همت به بانک مسکن داده که پروژه مسکن ملی را تمام کنه الان هم اکثر شهرها تا ۵۰درصد حتی بعضا تا ۸۰درصد پیشرفت داشتند مسکن مهر که تو دولت قبل تکان نخورده بود الان با سرعت پیش میره و عرضه مسکن از تقاضا بیشتر شده و ان شالله سال دیگه اکثر مردم مسکن مهر و ملی خود را میگیرند و دست دلالان که هرکدام دهها و صدها مسکن مفت گرفتند و دنبال افزایش قیمت مسکن هستند به بن بست می خوردند ان شالله

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها