|
کدخبر: 321699

حقوق کارگران / افزایش حقوق / واریز حقوق

اقدام دولت علیه کارگران / دلیل حذف نماینده کارگری چه بود؟

سعید فتاحی گفت: ما مستقیم با کارگران در ارتباط هستیم و می‌دانیم دستمزدِ سال گذشته چگونه زندگیِ آن‌ها را تحت تأثیر قرار داده است.

اقتصاد اقدام دولت علیه کارگران / دلیل حذف نماینده کارگری چه بود؟

سعید فتاحی با عدم توجه به نظر یکی از نمایندگان کار در شورای عالی کار، گفت: استدلال وزیر کار در اخراج آقای خدایی به هیچ عنوان قابل توجیه نیست. تفسیر وزیر کار از آیین‌نامه و قانون اشتباه است و ایجاد نگرانی می‌کند که با این اقدام، دولت قصد دارد سیاست قبلی خود، یعنی محدود کردن حقوق کارگران، را ادامه دهد.

وی افزود: ۲۷درصد افزایش مزد سال گذشته در شرایطی تصویب شد که نمایندگان کارگری حاضر در شورایعالی کار راضی به آن نبودند و تأکید داشتند با این میزان افزایش، معیشتِ کارگران بدتر از قبل خواهد شد. خبر داریم که آقای خدایی در آن جلساتِ مقاومتِ بسیاری کردند، اما متأسفانه نمایندگانِ کارگری نتوانستند مقابل تصمیم وزارت کار بایستند. مسلم است که کارگران، حذفِ آقای خدایی از شورایعالی کار را به مقاومتهای ایشان در برابرِ سیاستهایِ سرکوبِ مزد ربط می‌دهند و نه دو جلسه غیبت از شورایعالی کار. ضمن اینکه اگرچه ایشان در جلسه حضور نداشتند، اما عضو علی‌البدل در جلسه بودند و وزارت کار نمی‌تواند بدون توضیح و استناد قانونیِ مشخص، نماینده کارگری را از جلسه حذف کند.

فتاحی بیان کرد: خروجِ کارگران از کارخانه‌ها به دلیلِ دستمزدهای پایین، روی آوردن به شغل‌های کاذب و مشکلات اقتصادی و تبعاتِ اجتماعی این وضعیت را جدی بگیرید. تورم اعلام شده‌ی بهمن ماه بیش از ۴۲درصد است و آنطور که نمایندگانِ کارگری می‌گویند سبد معیشت حدود ۲۵میلیون تومان است. اینها ارقامی است که باید برای تعیین مزدِ ۱۴۰۲ کارگران مورد استناد قرار بگیرد. البته نرخ رسمی سبد معیشت هنوز از طرفی شورایعالی کار اعلام نشده اما باتوجه به اینکه نمایندگانِ کارگری نظر خود را اعلام کرده‌اند، این نرخ نباید پایین‌تر از این مقدار باشد.

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران استان آذربایجان شرقی گفت: ما مستقیم با کارگران در ارتباط هستیم و می‌دانیم دستمزدِ سال گذشته چگونه زندگیِ آن‌ها را تحت تأثیر قرار داده است. در شرایطی که بخش زیادی از دستمزدِ کارگران صرفِ اجاره خانه می‌شود و خیلی از آن‌ها مجبورند دو شغله باشند، وزارت کار افزایش دستمزدِ دو سال گذشته را با هم جمع می‌بندد و می‌گوید دستمزد طی دو سال گذشته بیش از ۸۰درصد افزایش پیدا کرده است. این صحبت‌ها نشان می‌دهد آن‌ها یا نمی‌خواهند متوجه وضعیتِ وخیم کارگران شوند و یا اطلاعی از سازکارِ تعیین مزدِ کارگران ندارند.

این فعال کارگری ادامه داد: طبق قانون دستمزد باید مطابق با ماده ۴۱ قانون کار و نرخ تورم و حداقل‌های زندگی کارگری تعیین شود. این دستمزد هر سال باید در شورایعالی کار و طی مذاکراتِ سه جانبه تعیین شود. در جریانِ مذاکراتِ سال گذشته هیچ کدام از این موارد قانونی رعایت نشد؛ یعنی نه سه جانبه‌گرایی رعایت شد و نه هیچ کدام از دو مولفه‌ی ماده ۴۱ قانون کار مبنای تعیین دستمزد قرار گرفت و بعد هم در کمالِ ناباوری افزایشِ دستمزدِ دو. سال اخیر را روی هم گذاشتند و آن را یک دستاورد خواندند.

فتاحی تصریح کرد: اگر افزایشِ دستمزدِ دو سال اخیر دستاورد است، چرا کارگران بیش از هر زمانِ دیگری دچارِ مشکلاتِ معیشتی هستند؟ چرا بیش از هر زمانِ دیگری ناتوان در تامینِ نیازهای اساسی خانواده خود هستند؟

وی تصریح کرد: ما ضمن حمایت از آقای خدایی، امسال از نمایندگان کارگریِ حاضر در شورایعالی کار انتظار داریم در صورتِ تکرارِ اتفاقاتِ سال گذشته و تاکید بر تعیین دستمزد بدون توجه به ماده ۴۱ قانون کار، از امضای مصوبه‌ی دستمزد خودداری کنند تا دولت همچون سال گذشته مدعیِ رعایت سه جانبه‌گرایی در مذاکراتِ مزدی نشود.

همچنین جلسه شورای عالی کار، سه‌شنبه هفته جاری، ۱۵ اسفند ماه، برگزار خواهد شد. در نامه‌ای که برای اعضای شورایعالی کار فرستاده شده، «گزارش کمیته مزد» و «سایر موراد» به عنوان موضوعاتِ قرارگرفته در دستورِ کار این جلسه، مطرح شده است. 

بیش از دو هفته از اسفند می‌گذرد و هنوز اعضایِ شورایعالی کار به موضوع تعیین مزدِ ۱۴۰۳ کارگران ورود نکرده‌اند. فعالان کارگری تعلل وزارت کار برای ورود به موضوعِ تعیین مزدِ کارگران را مورد انتقاد جدی قرار داده‌اند. 

قرار بود در جلسه‌ی قبلی شورایعالی کار، که دوشنبه ۳۰ بهمن ماه، برگزار شد، گزارشِ کمیته‌ی مزد با موضوعِ امکانِ اجرای مزد منطقه‌ای، مورد بررسی قرار بگیرد که به گفته‌ی فعالان کارگری حتی این موضوع نیز در آن جلسه مطرح نشد. 

آنطور که در دستور کار جلسه آمده است، گزارشِ کمیته مزد قرار است این هفته مورد بررسی قرار بگیرد، این در حالی است که پیشتر وزیر اقتصاد اعلام کرده مسئله‌ی مزد منطقه‌‎ای از دستور کار خارج شده است.

منبع: ایلنا
  • Mehdi ارسالی در

    کسی به فکر کارگران نیست بد بخت ترین قشر از جامعه را کارگران تشکیل می‌دهند، غیر از عدم افزایش حقوق کارگران پیمانکار واسطه هم گذاشتن که خوب خون ما را بمکه، تا زمانی که خود دولت بزرگترین کارفرما هست هیچ تغییری در کار نیست، هر سال آخر سال با وعده و وعید ونشان دادن در باغ سبز کارگران را به تمسخر میگیرن آخرش هم به اندازه قیمت یک گونی برنج هندی افزایش حقوق میدن بعد هم میکننش توی بوق و کرنا که حقوق افزایش پیدا کرده، اگر راست میگن پیمانکار واسطه را بردارن، رسد روزی که خون کارگرا به جوش بیاد وکاری بشه که دیگه نتونن جمش کنن

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها