|
کدخبر: 321534

خراسان/گردشگری/سفر نوروزی

آمادگی خراسان برای پذیرایی از مهمانان نوروزی/معرفی شهرهای دیدنی و جاذبه های گردشگری

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی، اعلام کرد که برنامه‌ریزی‌های لازم برای میزبانی و پذیرایی از مسافران نوروزی در استان توسط ۱۲ کمیته ستاد خدمات سفر صورت گرفته است.

اقتصاد آمادگی خراسان برای پذیرایی از مهمانان نوروزی/معرفی شهرهای دیدنی و جاذبه های گردشگری

مهدی رشیدی، این کمیته‌ها در بخش‌های مختلف گردشگری، ترافیک و حمل و نقل، خدمات و اسکان و سلامت و… برنامه فعال هستند و تمام تمهیدات لازم خدمات به مسافران اندیشیده شده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان شمالی همزمانی عید نوروز و ماه مبارک رمضان را مورد توجه قرار داد و گفت: باید اقدامات مضاعفی در جهت خدمات‌دهی و افزایش ماندگاری مسافران به استان صورت بگیرد و نواقص و ضعف‌ها احصا و رفع شود.

رشیدی با بیان اینکه سال گذشته استان از لحاظ کاهش تصادفات بین شهری و ارائه خدمات سفر در جایگاه خوبی قرار داشت، تاکید کرد: در جهت کاهش تصادفات باید اقدامات لازم صورت بگیرد.

وی در ادامه ضمن تاکید بر اهمیت جاذبه‌های گردشگری روستایی، خاطرنشان کرد: دفتر روستایی با هماهنگی دهیاری‌ها برای استفاده از ظرفیت جاذبه‌های گردشگری با اولویت روستاهای دارای بوم‌گردی نسبت به زیباسازی روستاها و برنامه‌ریزی خدمات دهی و جذب گردشگر توجه داشته باشند.

معرفی شهرهای توریستی خراسان

خراسان یکی از نام آشناترین بخش های سرزمین مان است. خیلی از ما جاده ها را به عشق رسیدن به این سرزمین معنوی طی می کنیم. شاید شماهم این تجربه را داشته باشید که به محض رسیدن به حرم تمام خستگی راه از تن تان به در می شود. اما سفر همیشه خدا راهی برای یادگرفتن و اعتلاست. این بار اگر عازم خراسان رضوی شدید و در مسیرتان از شهرهای کوچک و بزرگی و روستاها گذشتید حتما لختی در این شهرها و روستاها توقف کنید و از گنجینه های تاریخی و طبیعی خفته در قلبشان نهایت لذت را ببرید. به همین بهانه این بار سری به شهرهای دیدنی استان خراسان رضوی زده ایم.

مشهد

مشهد پایتخت معنوی ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. این کلان شهر مذهبی در ردیف محبوب ترین و پرمسافرترین شهرهای ایران قرار دارد و سالانه میزبان میلیون ها توریست و زائری است که مشهد را برای گذران تعطیلاتشان انتخاب می کنند. مشهد علاوه بر مردم ایران یکی از مقاصد مورد علاقه مسلمانان سرتاسر جهان است که برای زیارت شمس الشموس خود را به این شهر تاریخی می رسانند. مشهد در تمام فصول سال مملو از حضور مسافرین است اما این شهر علاوه بر حرم مطهر و نورانی امام هشتم شیعیان دارای جاذبه های طبیعی، تاریخی، تجاری و فرهنگی منحصربفرد متعددی است. مقبره فردوسی، کوهسنگی، طرقبه، باغ وکیل آباد، باغ گیاه شناسی، پارک پرفسور بازیما، پارک آبی، پارک مینیاتوری، سپاد و مراکز خرید متنوع از بازار رضا گرفته تا مجموعه خرید سپاد در کنار رستوران های متعدد مشهد تنها بخشی از جاذبه ها و امکانات موجود در این شهر است.

گناباد

گناباد یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران است که در فاصله 270 کیلومتری شهر مشهد قرار گرفته است. شهری با آب و هوای خشک و نیمه بیابانی که به نظر می رسد در دوره هخامنشیان پایه گذاری شده است. شهر در دوره حکومت خوارزمشاهیان به اوج شکوفایی و شهرت خود می رسد و در دوره صفویان نیز کارزار جنگ با ازبکان متجاوز بوده است و به همین دلیل بناهای تاریخی متعددی در خود جای داده است. اما گناباد بیشتر به واسطه قنات قصبه که قدیمی ترین قنات جهان است شناخته می شود. علاوه بر این قنات جاذبه هایی همچون مسجد جامع گناباد، آتشکده گناباد، روستای ریاب، روستای گیسور، دره تک زو و آبشارهایش و دارالشفای دولویی نیز در محدوده شهر گناباد قرار دارند که علاقمندان بسیاری را به سوی این شهر می کشاند.

نیشابور

دومین شهر بزرگ استان خراسان رضوی در ردیف تاریخی ترین شهرهای ایران نیز قرار دارد. نیشابور که به فیروزه ایران شهره است در 127 کیلومتری شهر مشهد و در دامان پرمهر بینالود قرار گرفته است. برخی بنیانگذاری این شهر را به شاپور اول ساسانی نسبت می دهند و اما برخی دیگر شهر را بسیار قدیمی تر از آن می دانند و معتقدند شاپور این شهر را گسترش داده است. شهر که در دوره سلجوقیان و خوارزمشاهیان به عنوان یک پایگاه فرهنگی و مذهبی مهم و در دوره صفویان هم جزو شهرهای استراتژیک بوده است مملو از جاذبه های تاریخی و طبیعی است. قدمگاه، آرامگاه خیام، آرامگاه عطار نیشابوری، شادیاخ، روستای خروعلیا، آرامگاه بی بی شطیطه، مسجد جامع نیشابور، بازار سرپوشیده نیشابور، روستای دیزباد، روستای بوژان، دره هفت غار، آبشار گرینه، آبشار بوژان، آبشار هو و موزه رباط شاه عباسی از دیگر جاذبه های این شهر زیبا و چشم نواز است.

سبزوار

سبزوار یکی از شهرهای کهن ایران زمین است که در فاصله 220 کیلومتری شهر مشهد قرار گرفته است. شهر باستانی که خیلی ها آن را محل نبرد افسانه ای ایران و توران می دانند و برخی بر این باورند که سهراب پسر رستم در این شهر به خاک سپرده شده است. سبزوار که در دوران قبل از اسلام یکی از مراکز مهم تمدن بخصوص در دوران ساسانی محسوب می شد بیهق و یا بینه نامیده می شده و بر سر راه جاده معروف ابریشم قرار داشته است که سبب رونق بیش از پیش آن می شده است. بر اساس پژوهش هایس باستان شناسی جدید قدمت سکونت در این شهر به بیش از 12000 سال می رسد. سبزوار در طول تاریخ یکی از شهرهایی بود که در جریان حمله مغول به کلی ویران گشت.این شهر پر از جاذبه های تاریخی و طبیعی منحصربفرد است. آتشکده آذربرزین مهر، آرامگاه بقراط، منار مسجد، مسجد جامع سبزوار، عمارت امین التجار، روستای بلاش، سد یام، آبشار برغمد، امامزاده سلطان سید قریش و موزه مردم شناسی سبزوار برخی از جاذبه های شناخته شده این شهر زیباست.

طرقبه

طرقبه یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری استان خراسان رضوی است. این منطقه ییلاقی دارای طبیعتی کوهستانی و بسیار چشم نواز است که درست در فاصله 18 کیلومتری شهر مشهد و در میان ارتفاعات بینالود قرار گرفته است. این شهر کوچک و خوش آب و هوا به دلیل داشتن طبیعتی سرسبز و چشم نوزا در طول تاریخ همواره مورد توجه بوده است و دارای سابقه تاریخی طولانی است. بنابر برخی نظریه ها ترغبذ نام قدیمی این منطقه ییلاقی است که به معنای آبادی بزرگ است برخی دیگر طرقبه را به معنای مسیری بهتر می نامند و آن را به ماجرای عبور ناصرالدین شاه از این منطقه نسبت می دهند. رستوران گردی اصلی ترین تفریح طرقبه است که توریست های زیادی را به این شهر کوچک می کشاند. مجتمع تفریحی چالیدره، باغ پونه، پارک بهمن، روستای ابرده پایین و میدان صاحب الزمان از دیگر جاذبه های توریستی این شهر زیباست.

چناران

چناران که در فاصله 50 کیلومتری شهر مشهد قرار گرفته است یکی دیگر از شهرهای استان خراسان رضوی و مرکز شهرستان چناران است. چناران دارای طبیعتی بکر و آثار تاریخی بسیاری است که سبب شده چناران را دروازه تاریخ و طبیعت نامگذاری نمایند. چناران در طول تاریخ رادکان نام داشته و یکی از مراکز آباد و پررونق خراسان محسوب می شده است. برخی بنیانگذاری این شهر را به موبد اردشیر بابکان که مردی زاهد بوده است نسبت می دهند. برج رادکان، دره و آبشار حیرت انگیز اخلمد، روستای گردشگری بقمج، حمام گهواره، موزه مردم شناسی و مزار خواجه عبدالله از جمله جاذبه های گردشگری این شهر زیبا و تاریخی است.

خواف یکی از شهرستان های استان خراسان رضوی به مرکزیت شهر خواف است. مرکز این شهرستان در فاصله 260 کیلومتری شهر مشهد قرار گرفته است. خواف که در طول تاریخ نام های متعددی همچون روی و رود داشته است دارای رودخانه ها و جویبارهای متعددی است و طبیعتی آبادی داشته است. این شهر کوچک یکی از مراکز مهم آئین زرتشت در قبل از اسلام و یکی از مراکز علمی مهم در دوره-های پس از اسلام بوده است. خواف که در همسایگی افغانستان قرار گرفته است دارای پیشینه تاریخی بلند و آثار تاریخی متعددی است. مسجد جامع زوزن، روستای زوزن، خواجه یار، رباط زیارت، آبشار زردآب، تفرجگاه مهرآباد، کوچه باغ های نشتیفان، آرامگاه حافظ ابرو و کوشک سلامه از دیگر جاذبه های گردشگری شهر خواف است.

قوچان

یکی دیگر از تاریخی ترین شهرهای استان خراسان رضوی که دارای طبیعتی بکر و چشم نواز است شهر قوچان یا همان خبوشان است. شهر قوچان که در کیلومتری یک شهر باستانی مخروبه به نام شهر کهنه قرار گرفته است بنابر عقیده برخی تاریخدانان همان شهر باستانی اشک است که سال ها قبل بر اثر تاخت و تازها و بلایای طبیعی ویران شده و شهر کنونی به کمک یکی از بزرگان ایل زعفرانلو که محمد ناصرخان شعاع الدوله نام داشته بنا نهاده شده است. شهر کهنه، امامزاده سلطان ابراهیم، دره سراب، آبشار سراب، روستای تبارک، موزه مردم شناسی قوچان، دره شمخال، تپه زوباران و مسجد جامع قوچان برخی از جاذبه های طبیعی این شهر زیباست.

روستای کنگ

یکی از زیباترین روستاهای استان خراسان رضوی روستای کنگ است. روستایی با معماری چشم-نواز پلکانی که در دامان کوه بینالود و در 29 کیلومتری شهر مشهد و 19 کیلومتری شهر طرقبه قرار گرفته است. روستای کنگ که از توابع شهر طرقبه محسوب می شود یادگاری از دوران کهن است و قدمت آن به دوران پیش از اسلام بازمی گردد. خانه هایی کاه گلی در کنار کوچه های باریک و زیبا و درب و پنجره های چوبی از این روستای پلکانی بهشتی کوچک و تاریخی ساخته است. کنگ جزو معدود روستاهایی است که نام آن در اوستا و شاهنامه قید شده است که نشان از قدمت بالای آن دارد. معماری روستا و کوچه باغ ها، رودخانه کنگ، آبشار کنگ، قبرستان کنگ، رباط شاه عباسی، مسجد کنگ، مزار شیخ عبدالله و قلعه حصار در کنار طبیعت بکر و باغات میوه کنگ از جمله جذابیت های این روستای توریستی است.

شاندیز یکی از شهرهای ییلاقی و خوش منظر استان خراسان رضوی است که در 15 کیلومتری شهر مشهد و در دامان بینالود قرار گرفته است. شاندیز یکی از ییلاقات محبوب مشهدی ها نیز هست که با مناظر سرسبز و باصفای خود در کنار آب و هوای مطبوع مسافرین بسیاری را به سوی خود جذب می نماید. دره های سرسبز، رودخانه های پرآب، درختان کهن سال و سربفلک کشیده و آب و هوای خنک و کوهستانی این منطقه زبانزد عام و خاص است. شاندیز دارای سابقه تاریخی طولانی است و در منابع تاریخی از آن با نام های مختلفی همچون شاهان دژ نام برده شده است. چنار کهن سال شاندیز، مسجد تاریخی شاندیز، قلعه تاریخی شاهان دژ، پارک جنگلی، مجموعه پدیده شاندیز، رودخانه زشک، رستوران هوایی در کنار باغات و دره های سرسبز شاندیز از جمله جاذبه های دیدنی عروس شهرهای استان خراسان رضوی است.

بردسکن مرکز شهرستان بردسکن است که در فاصله 265 کیلومتری مشهد قرار گرفته است. بردسکن که با شهر شاهرود در استان سمنان مرز مشترک دارد یکی از شهرهای قدیمی و کهن خراسان است که در مجاورت شهر تاریخی ترشیز قرار داشته است. این شهر که از هزاره دوم پیش از میلاد مسکونی بوده در مسیر تجاری خراسان قرار داشته است و خراسان را از طریق کویر به سایر نقاط کشور متصل می کرده است. برج علی آباد کشمر، برج فیروزآباد، غار سیر، سد دهن قلعه، آب انبار سیدباقر، دهانه بیجورد، رباط کبودان و قلعه شادی آباد از جمله جاذبه های تاریخی و طبیعی این شهر تاریخی است.

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها