|
کدخبر: 321359

بازار ارزهای دیجیتال | بازار رمزارز | قیمت بیت کوین

پامپ نجومی قیمت BTC / بیت کوین بازهم شگفتی ساز شد!

در زمان نگارش این خبر، قیمت این ارز دیجیتال کمی اصلاح شده و به محدوده ۵۶۲۵۰ دلار عقب‌نشینی کرده، با این وجود، همچنان طی ۲۴ ساعت گذشته، رشد قابل‌توجه ۹ درصدی را نشان می‌دهد.

اقتصاد پامپ نجومی قیمت BTC / بیت کوین بازهم شگفتی ساز شد!

قیمت بیت کوین در پی افزایش قابل‌توجه خود در روز دوشنبه، برای اولین بار از نوامبر ۲۰۲۱، به بالای ۵۷۰۰۰ دلار رسید.

در زمان نگارش این خبر، قیمت این ارز دیجیتال کمی اصلاح شده و به محدوده ۵۶۲۵۰ دلار عقب‌نشینی کرده، با این وجود، همچنان طی ۲۴ ساعت گذشته، رشد قابل‌توجه ۹ درصدی را نشان می‌دهد.

bitcoin-tops-57k-as-rally-picks-up-steam

این رالی صبح روز دوشنبه آغاز شد و در اواخر روز، قیمت بیت کوین برای اولین بار از نوامبر ۲۰۲۱، به بالای ۵۴۰۰۰ دلار رسید. در طول ساعات عصر ایالات متحده و اوایل صبح در آسیا، رالی شدت گرفت و قیمت در عرض چند دقیقه، بر سطوح مقاومتی ۵۵ هزار دلار، ۵۶ هزار دلار و ۵۷ هزار دلار هم غلبه کرد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، این روند صعودی در اوایل روز دوشنبه، منجر به افزایش فعالیت‌های معاملاتی صندوق‌های ETF اسپات بیت کوین هم شد، به طوری که این صندوق‌ها (به جز صندوق GBTC شرکت گری‌اسکیل) طی این روز رکورد بیش از ۲.۴ میلیارد دلار حجم معاملات را ثبت کردند.

افزایش اخیر قیمت بیت کوین به ترکیبی از عوامل، از جمله خرید این ارز دیجیتال توسط سازمان‌ها و احساسات صعودی که بازار را فرا گرفته است، نسبت داده می‌شود.

در همین راستا، گزارش‌ها حاکی از آنند که شرکت مایکرواستراتژی (MicroStrategy) اخیراً نسبت به خرید هزاران بیت کوین دیگر اقدام کرده است.

کی یانگ جو (Ki Young Ju) از پلتفرم کریپتو‌کوانت (CryptoQuant) هم عنوان کرده است که نهنگ‌ها همچنان در حال انباشت بیت کوین هستند.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین (Bitcoin) با نماد BTC و نشانه ₿ یا ฿ پولی تماماً دیجیتال است که به‌صورت غیرمتمرکز در بستر بلاک چین بیت کوین (Bitcoin) وجود دارد. انتشار، نقل‌وانتقال و همه تراکنش‌های بیت کوین به‌صورت غیرمتمرکز در همان بلاک چین انجام و ثبت می‌شود. بلاک چین بیت کوین مانند دفترکل بانک عمل می‌کند، اما غیرمتمرکز و شفاف است و هرکسی می‌تواند نسخه‌ای از آن را داشته باشد.

در این سیستم پولی، مردم بانک خود هستند و پول را به‌طور‌مستقیم و بدون نیاز به بانک یا نهاد متمرکزی به یکدیگر انتقال می‌دهند. فرض کنید می‌خواهید پولی را به دوستی در کشوری دیگر ارسال کنید. اگر بخواهید با روش‌های سنتی و از طریق سیستم بانکی این کار را انجام دهید، چه دردسرها و هزینه‌هایی انتظار شما را می‌کشد؟ حالا تصور کنید سیستمی هست که می‌توانید از طریق آن این انتقال را به‌صورت مستقیم و بدون نیاز به هیچ بانک یا واسطه‌ای در هر لحظه‌ای از شبانه‌روز انجام دهید؛ به دنیای بیت کوین خوش آمدید.

ساده‌ترین و درعین‌حال جامع‌ترین تعریفی که می‌توان برای سؤال «بیت کوین چیست» ارائه داد، شاید عنوان همان مقاله‌ای باشد که «ساتوشی ناکاموتو» (Satoshi Nakamoto) در سال ۲۰۰۸ برای معرفی بیت کوین منتشر کرد: سیستم پول الکترونیک همتابه‌همتا.

بر‌اساس این تعریف، اول اینکه بیت کوین پول است؛ یعنی کارکرد همان پولی را دارد که همه ما می‌شناسیم و هرروز و هر‌ساعت با آن سروکار داریم. دوم اینکه این پول الکترونیک است؛ یعنی حالت فیزیکی ندارد؛ بلکه به‌طورکامل دیجیتال است و نقل‌وانتقال آن هم در بستر دیجیتال اتفاق می‌افتد. سوم اینکه بیت کوین همتابه‌همتا است؛ یعنی واسطه یا نهاد مرکزی مانند بانک در بیت کوین وجود ندارد؛ بلکه انتقال آن به‌صورت کاملاً مستقیم از فردی به‌ فرد دیگر انجام می‌شود.

بیت کوین شبکه‌ای از کامپیوترها و سرورها در سراسر جهان است که از‌طریق اینترنت به یکدیگر متصل هستند و نرم‌افزار اصلی بیت کوین را اجرا می‌کنند. این کامپیوترها که نود (Node) نام دارند، برتری‌ای بر یکدیگر ندارند و فقط پایگاه داده بیت کوین را که به آن بلاک چین می‌گویند، در خود ذخیره می‌کنند. هرکسی در هر‌جای دنیا می‌تواند با راه‌اندازی این نرم‌افزار در هر کامپیوتری، بخشی از این شبکه باشد.

 

منبع: رمزارز نیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها