|
کدخبر: 321003

قیمت برق/بازار انرژی/برق خانگی

پرداخت بدهی برق شرکت های دولتی/ دولت دست به کار شد

سخنگوی دولت گفت: بدهی هزینه برق شرکت های دولتی پرداخت خواهد شد.

اقتصاد پرداخت بدهی برق شرکت های دولتی/ دولت دست به کار شد

علی بهادری جهرمی صبح امروز در حاشیه برگزاری جلسه هیات دولت اعلام کرد که دولت بدهی برق شرکت های دولتی را پرداخت خواهد کرد.

علی بهادری جهرمی صبح امروز چهارشنبه دوم اسفند ۱۴۰۲ در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران با تبریک روز جوان، اظهار کرد: در جهت تقویت تولید در حوزه انرژی برای تولید برق در کشور، امروز منابع مالی و روش‌های تسویه بدهی برای شرکت‌هایی که دولت برای پرداخت هزینه‌های تامین برق به آنها بدهی داشت پیش‌بینی شد و با تصویب هیئت وزیران این تسویه صورت خواهد گرفت.

وی همچنین درباره پروژه راه‌آهن رشت-آستارا گفت: این پروژه یکی از بخش‌های مسیر ترانزیتی شمال به جنوب کشور است که از اولویت‌های این دولت به منظور تقویت و توسعه توان ترانزیتی جاده‌ای کشور است امروز منابع روش تامین مالی این طرح مشخص شد و به تصویب هیئت وزیران رسید.

بهادری جهرمی در ادامه یادآور شد: امروز هیئت وزیران مصوبه خوبی برای تسهیل تامین مالی بخش تولید و حمایت مالی از بخش خصوصی در حوزه‌های مختلف و تقویت ابزارهای مالی زنجیره‌ای به منظور هدایت نقدینگی به سمت تولید داشت.

وی افزود: این آیین‌نامه به دستگاه‌های اجرایی اجازه می‌دهد که اوراق گواهی اعتبار مولد یا همان اوراق گام را به عنوان تسویه مطالباتشان از اشخاص حقیقی و حقوقی بپذیرند. اوراق گامی که سه ماه فرصت تا تسویه‌شان وجود داشته باشد می‌توانند به عنوان تسویه بدهی به دستگاه‌های اجرایی بدهند. این در اوراق گام توان‌افزایی ایجاد می‌کند و امکان استفاده بیشتر را برای کسانی که این اوراق را در اختیار دارند فراهم می‌کند.

سخنگوی دولت در پایان بیان کرد: در راستای اقدامات زیست محیطی دولت سیزدهم و توسعه و تقویت منابع مالی به منظور انجام پروژه‌ها و طرح‌های حفاظت از محیط زیست، با اصلاح آیین‌نامه بهینه‌سازی مصرف انرژی، اصلاحاتی در این حوزه صورت گرفت تا هم منابعش بهتر تامین شود و هم در بهره‌برداری از آن تسهیل صورت گیرد و هم به طور خاص صندوق ملی محیط زیست برای اجرای طرح‌ها و پروژه‌های زیست محیطی مصوب این صندوق، اجازه بهره‌برداری از منابع حساب بهینه‌سازی مصرف انرژی را پیدا کرد.

حمیدرضا صالحی، نایب رئیس کمیسیون اتاق بازرگانی تهران در این باره: درخصوص کمبود برق در سال آینده با توجه به سال کم بارش جاری، پیش بینی می شود که ما همچنان کمبود برق در بخش صنعت را داشته باشیم، اما با توجه به میزان کمتر مصرف برق خانگی که بالغ بر حدود ۴۰ درصد از تولید برق کشور است، پیش بینی می شود مشکلی در بخش تامین برق خانگی نداشته باشیم.  و افزود: ما به عنوان بخش خصوصی بارها به دولت پیشنهاد کرده‌ایم که توانایی حل این چالش و ناترازی برق در حوزه صنعت را داریم ومی توانیم طی ۲تا ۳ سال این مشکل را حل کنیم اما دولت با توجه به استمرار مدیریت دولتی در تمام حوزه ها نگران از واگذاری بخشی از مسئولیت ها و امور به بخش خصوصی است، در حالی که بخش خصوصی تا کنون ثابت کرده است که توانمندی‌های خوبی در این بخش داراست.

به روزرسانی نیروگاه‌ها چالشی که درمان ندارد

او با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های مطلوبی که در بخش تجدیدپذیرها صورت گرفته است گفت: اقداماتی که دراین زمینه به منظور جبران کسری برق صورت گرفته است مطلوب است، اما قطعاً به دلایل مختلف دولت قطعاً نمی‌تواند برای ساخت و یا حتی به روزرسانی نیروگاه‌ها اقدامی جدی به عمل آورد وسرمایه‌گذاری کند، به این ترتیب سال آینده نیز با خاموشی در بخش صنایع مواجه خواهیم بود، از این رو پیشنهاد بخش خصوصی که پیش از این با حضور در ساخت نیروگاه ها توانمندی‌های خود را ثابت کرده است می توان ناترازی برق را برطرف کرد.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها