|
کدخبر: 319927

بازار ارزهای دیجیتال | بازار رمزارز | رمزارز بیت کوین

بنیانگذار اپل بیت کوین را ستایش کرد / BTC ایمن تر است

وزنیاک، بیت کوین را ستایش کرد. او اظهار داشت که بیت کوین در مقایسه با سایر بخش‌های بازار مانند ان‌‌اف‌تی‌ها از امنیت بالاتری برخوردار است. وی قدرت بیت کوین را به حضور ثابت و جذابیت محافظه‌کارانه آن نسبت داد و آن را به سنگ بنای احتیاط در سرمایه‌گذاری تشبیه کرد.

اقتصاد بنیانگذار اپل بیت کوین را ستایش کرد / BTC ایمن تر است

استیو وزنیاک (Steve Wozniak)، یکی از بنیانگذاران شرکت اپل، معتقد است که بیت کوین در مقایسه با سایر کلاس‌های دارایی‌های دیجیتال، مانند ان‌اف‌تی‌ها، ایمن‌تر است.

وی در پاسخ به سوالی در مورد تسلط ارزهای دیجیتال بر ارزهای فیات در آینده اظهار داشت: ماهیت سیستم‌های مالی سنتی که ریشه در تاریخ بشر دارد، پایدارتر است. بعید می‌دانم ارز دیجیتال بتواند به صورت کامل جایگزین ارز فیات شود.

وی همچنین نگرانی‌های خود را در مورد هک‌ها و کلاهبرداری‌ها پرشمار در حوزه کریپتو ابراز کرد. او به موارد متعددی از فریب افراد توسط بنیانگذاران فرصت‌طلب که اغلب از تاییدیه افراد مشهور برای فریب دادن مردم استفاده می‌کنند، اشاره کرد. از جمله این موارد می‌توان به تبلیغ توکن‌های EMAX توسط کیم کارداشیان اشاره کرد که اکنون از سوی نهاد‌های نظارتی با اتهاماتی مواجه شده است.

با این حال، وزنیاک، بیت کوین را ستایش کرد. او اظهار داشت که بیت کوین در مقایسه با سایر بخش‌های بازار مانند ان‌‌اف‌تی‌ها از امنیت بالاتری برخوردار است. وی قدرت بیت کوین را به حضور ثابت و جذابیت محافظه‌کارانه آن نسبت داد و آن را به سنگ بنای احتیاط در سرمایه‌گذاری تشبیه کرد.

او به طور کلی نسبت به سرمایه‌گذاری‌های سفته‌بازانه ابراز نگرانی نمود. با این حال، اعتراف کرد که در مراحل اولیه عرضه بیت کوین، در خرید و فروش آن فعالیت داشته است. او اشاره کرد که در درجه اول به دلیل کنجکاوی در مورد ‌مکانیسم تراکنش‌های دیجیتالی به این کار پرداخته است.

او از استفاده از بیت کوین صرفاً به عنوان ابزاری برای کسب سود اجتناب می‌کند. با این وجود، معتقد است که قیمت آن تا ۱۰۰ هزار دلار افزایش خواهد یافت.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین (Bitcoin) با نماد BTC و نشانه ₿ یا ฿ پولی تماماً دیجیتال است که به‌صورت غیرمتمرکز در بستر بلاک چین بیت کوین (Bitcoin) وجود دارد. انتشار، نقل‌وانتقال و همه تراکنش‌های بیت کوین به‌صورت غیرمتمرکز در همان بلاک چین انجام و ثبت می‌شود. بلاک چین بیت کوین مانند دفترکل بانک عمل می‌کند، اما غیرمتمرکز و شفاف است و هرکسی می‌تواند نسخه‌ای از آن را داشته باشد.

در این سیستم پولی، مردم بانک خود هستند و پول را به‌طور‌مستقیم و بدون نیاز به بانک یا نهاد متمرکزی به یکدیگر انتقال می‌دهند. فرض کنید می‌خواهید پولی را به دوستی در کشوری دیگر ارسال کنید. اگر بخواهید با روش‌های سنتی و از طریق سیستم بانکی این کار را انجام دهید، چه دردسرها و هزینه‌هایی انتظار شما را می‌کشد؟ حالا تصور کنید سیستمی هست که می‌توانید از طریق آن این انتقال را به‌صورت مستقیم و بدون نیاز به هیچ بانک یا واسطه‌ای در هر لحظه‌ای از شبانه‌روز انجام دهید؛ به دنیای بیت کوین خوش آمدید.

بیت کوین به ساده‌ترین زبان

ساده‌ترین و درعین‌حال جامع‌ترین تعریفی که می‌توان برای سؤال «بیت کوین چیست» ارائه داد، شاید عنوان همان مقاله‌ای باشد که «ساتوشی ناکاموتو» (Satoshi Nakamoto) در سال ۲۰۰۸ برای معرفی بیت کوین منتشر کرد: سیستم پول الکترونیک همتابه‌همتا.

بر‌اساس این تعریف، اول اینکه بیت کوین پول است؛ یعنی کارکرد همان پولی را دارد که همه ما می‌شناسیم و هرروز و هر‌ساعت با آن سروکار داریم. دوم اینکه این پول الکترونیک است؛ یعنی حالت فیزیکی ندارد؛ بلکه به‌طورکامل دیجیتال است و نقل‌وانتقال آن هم در بستر دیجیتال اتفاق می‌افتد. سوم اینکه بیت کوین همتابه‌همتا است؛ یعنی واسطه یا نهاد مرکزی مانند بانک در بیت کوین وجود ندارد؛ بلکه انتقال آن به‌صورت کاملاً مستقیم از فردی به‌ فرد دیگر انجام می‌شود.

بیت کوین شبکه‌ای از کامپیوترها و سرورها در سراسر جهان است که از‌طریق اینترنت به یکدیگر متصل هستند و نرم‌افزار اصلی بیت کوین را اجرا می‌کنند. این کامپیوترها که نود (Node) نام دارند، برتری‌ای بر یکدیگر ندارند و فقط پایگاه داده بیت کوین را که به آن بلاک چین می‌گویند، در خود ذخیره می‌کنند. هرکسی در هر‌جای دنیا می‌تواند با راه‌اندازی این نرم‌افزار در هر کامپیوتری، بخشی از این شبکه باشد.

 

منبع: رمزارز نیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها