|
کدخبر: 318360

قیمت بنزین / یارانه بنزین / قیمت سوخت

تکلیف قیمت بنزین مشخص شد / مجلس حرف آخر را زد

نماینده مردم رشت در مجلس اظهار کرد: در بودجه سال ۱۴۰۳ که در حال بررسی آن هستیم، دولت اجازه افزایش قیمت بنزین را نخواهد داشت و با اطمینان اظهار می‌کنم که در این بخش، هیچ افزایشی طی امسال و سال آینده رخ نخواهد داد.

اقتصاد تکلیف قیمت بنزین مشخص شد / مجلس حرف آخر را زد

مدتی است که شایعات مربوط به افزایش قیمت بنزین، جدی‌تر از گذشته شنیده می‌شود. این امر ناشی از افزایش قیمت بنزین در دوره‌ی اواخر سال ۹۸ و رویدادهای تلخی که پس از آن رخ داده است، به همراه افزایش چشمگیر نرخ تورم، باعث نگرانی بیشتر مردم در مقابل چالش‌های اقتصادی فعلی شده است.

دولت مجوزی برای افزایش قیمت بنزین ندارد

در همین خصوص، جبار کوچکی‌نژاد، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: دولت مجوزی که نرخ بنزین را افزایش بدهد، ندارد. همچنین ما سال گذشته، در بودجه سالیانه تاکید کردیم که دولت قیمت حامل‌های انرژی را افزایش ندهد.

وی افزود: در بودجه ۱۴۰۳ هم که در حال بررسی آن هستیم، نخواهیم گذاشت دولت در قیمت سوخت، افزایشی را ایجاد کند و قطعاً می‌گویم که افزایش قیمت در این بخش، طی امسال و سال آینده نخواهیم داشت.

نماینده مردم رشت در واکنش به اینکه دولت می‌تواند بدون مجوز، سالی ۱۰ درصد بهای بنزین را بالا ببرد، گفت: دولت براساس شیبی که در قانون هدفمندی یارانه‌ها آورده شد، اجازه دارد تا قیمت بنزین را تا حد قیمت فوب خلیج فارس، بالا ببرد، اما وقتی ما در بودجه سالیانه بیاوریم که دولت حق افزایش ندارد، آنگاه بودجه سالیانه کشور مقدم بر قوانین دائمی می‌شود، یعنی اگر ما در قانون بودجه سالیانه به دولت اجازه افزایش ندهیم، دولت نمی‌تواند براساس قانون گذشته، ۱۰ درصد هم بر قیمت بنزین بیفزاید.

شهباز-حسن-پور

در بودجه ۱۴۰۳ به دولت اجازه ندادیم که قیمت بنزین را افزایش دهد

در همین رابطه، شهباز حسن‌پور، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز گفت: ما در برنامه هفتم توسعه کشور و در بودجه سال ۱۴۰۳ به دولت اجازه ندادیم که قیمت بنزین را افزایش دهد و اکنون هم این موضوع به هیچ وجه در دستور کار ما نیست.

وی افزود: متاسفانه وضعیت تورم در کشور در شرایطی قرار دارد که بیش از این امکان بازی کردن با روح، روان و جسم مردم وجود ندارد.

نماینده سیرجان در مجلس اظهار داشت: با رایزنی‌هایی که با سازمان برنامه و بودجه داشتیم، قول دادند که هیچ افزایشی از جمله همان ۱۰ درصدی که هر سال در قیمت بنزین امکان‌پذیر است، هم در سال پیشرو اتفاق نیفتاد. افزایش ۱۰ درصدی قیمت بنزین از سوی دولت، کاری شدنی و قانونی است، ولی به واسطه قولی که مسئولان سازمان برنامه و بودجه کشور به ما دادند و همچنین صحبت‌هایی که با شخص وزیر نفت داشتیم و ایشان هم گفتند هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت‌های حامل انرژی در سال ۱۴۰۳ نداریم، باید این خبر را داد که هیچ گرانی در بخش بنزین، مردم را تهدید نمی‌کند.

نقش دولت در قیمت گذاری سوخت

نقش دولت در قیمت‌گذاری سوخت بسیار حیاتی است و معمولاً از طریق سیاست‌های قیمت‌گذاری و تنظیمات مربوط به بازار سوخت این نقش را ایفا می‌کند. دولت ممکن است از ابزارهای مختلفی مانند تعیین مالیات و عوارض، همکاری با تولیدکنندگان و واردکنندگان، تعیین قیمت‌های حداکثری یا حداقلی، و یا اعطای تسهیلات و حمایت‌های مالی به صنعت سوخت استفاده کند تا قیمت‌های سوخت را تنظیم کرده و کنترل کند.

به عنوان مثال، در برخی کشورها، دولت قادر است قیمت‌های سوخت را مستقیماً تعیین کند یا از طریق تنظیمات نظارتی به منظور جلوگیری از نوسانات زیاد در بازار سوخت اقدام کند. همچنین، دولت ممکن است از طریق سیاست‌های تعیین مالیات و تسهیلات مالی به تنظیم قیمت‌های سوخت و کنترل نرخ تورم در بازار کمک کند.

در کل، دولت با ایجاد سیاست‌ها و تدابیر مناسب، توانایی تعیین قیمت‌های منصفانه و متعادل برای سوخت‌ها را داراست که بر نوسانات بازار و تأثیرات اقتصادی و اجتماعی آن تأثیر می‌گذارد.

منبع: اقتصاد24
 • ناشناس ارسالی در

  قول خخخخخخخخخ

 • مافيا ارسالی در

  فعلا زوده قطعي حرف بزنيد بعد انتخابات مشخص خواهد شد

 • معلم ناامیدشده ارسالی در

  کاش تخصصی برخورد بشه و با شیب کم افزایش قیمت باشه تا قاچاق سوخت اسراف و... کمتر بشه

 • سردار ارسالی در

  بنزین گران شود هم ترافیک والودگی هوا کمت ر میشود کسانی هستند سه تاماشین دارند هم 1500تومنی دارند وهم3000تومنی چرا باید ای نطوری باشد.بنزین باسدبشو د50000تومن

 • ناشناس ارسالی در

  آی انتخابات !!

 • ناشناس ارسالی در

  بی سواد های سود جو به اندازه حقوق اضافه کنید.

 • ناشناس ارسالی در

  چه مجلس خوبی . همه پیش به سوی صندوقهای رای . همیشه نزدیک انتخابات همه چیز و همه کس برای یک مدت کوتاهی خیلی خوب میشن . فردای انتخابات دوباره یک افتابه بر میدارند رو زندگی مردم .

 • ناشناس ارسالی در

  کارخوبی درجهت کنترل گرانی است کاش نمایند گانی هم درمجلس بودندوحساب وکتاب دقیق درا مدو بودجه نفت راهم داشتتند چقدراست وکجام صرف میشود

 • مصطفی ارسالی در

  درایران هرچیزی انکار بشه از طرف نمایندگا ن یادولت حتما اتفاق افتاده یا خواهد افتا د وانکاران برای جلوگیری ازالتهابهای ناشی ازان خبرویا تصمیم است پس حتما بهداز انت خابات درسال جدید گران خواهد شد چون ناچار است دولت گران کند چون تورم سالانه ایجاد شده توسط خود دولت بیش از صددرصد است

 • ناشناس ارسالی در

  دلخوشی ایرانیان همین بنزین مفت،،،خاک بر سرمان ملت تنبل همین

 • ناشناس ارسالی در

  سد قیمتی بزرگترین اشباه اقتصادی به معنی انباشته سازی بحران برای انفجار

 • حسن زاده ارسالی در

  عقلانیت صفر است ، بنزین در باک ثروتمندان مجلسی جهت جوجه زدن در شمال ولی کمبود در آمد دولت و افزایش قیمت دلار و بدبختی بیش تر قشر ضعیف ، الفبای ریاضیات را نمی دانن د ولی یک ساعت حرف های منبری می زنند!!!

 • عباس ارسالی در

  مجلس و نمایندگان آن در حد و اندازه ای نیستند که بخواهند برای دولت تعیین تکلیف کنند . این حرف ها همه جنبه تبلیغاتی دارد. سگ زرد برادر شغال است

 • ناشناس ارسالی در

  اره اجازه نمیدن بنزین گرون شه چون میترسن ملت بریزن بهم ...عوضش خودرو های انحصاری و بدرد نخورشون رو گرون میکنن میدن به مل ت تصورش رو کنید الان تارا یک میلیاردی دا ره میندازن به ملت ...حقوق کارگر ۸ میلیون ....خنده داره واقعا .اینا رو دو دستی نم یزاره بره بالا خودرو هاشون هر ماه ۱۰۰ می لیون میزاره روش ...اونوقت میگه ما زیان ا نباشته داریم ...جمش کنید حناتون دیگه رنگ ی نداره

 • احمد ارسالی در

  پس مراقب حرفاتون باشید اگه زیاد بشه ضرر می‌بینید ورآی هم نمیدیم به شماها

 • ناشناس ارسالی در

  نیاز به اجازه شما نیست نمایندگان دوره بع د اجازه میدهند

 • عباس ارسالی در

  در رورزهایی که قمت یک لیتر اب معدن از قی مت یک لیتر بنزین زیادتر است واین به وضوح نشان مبدهد که اگراراده حکومت برای نگه د اشتن قیمت دلار وتورم بود اینمهم اتفاق می افتاد واگر بااین همه تحریم ومشکلات اقتصا دی وسیاسی عده ای می توانند اختلاسهای میل یاد دلاری می کنند پس این همه گرانی وتورم مهندسی شده وعمدی است تا ملت همیشه نیازم ند ودر ارزوی مسکن وبراوردن نیازهای ابتدا یی که لازمه زنده مادناست باشند و خواسته های اجتماعی وسیاسی دیگر ارزو باشه وکنترل وحکومت هر سیاستی خواست عمل کند بدونه مز احمت وچالش واین ظلم اشکار بهملت

 • ناشناس ارسالی در

  قرار نیست دولت قیمت بنزین را گران کند،و خوب بود این نمایندگان مجلس به شعور مردم توهین نکنند،چونکه دولت قوه مجریه است ،و این را همه می دانند که با تصمیمات مجلس طرح یا لایحه ای تصویب می‌شود، و بعد جهت اجرا به دولت اعلام میگردد،و چون در حال حاضر اکثر نمایندگان،در اصل نماینده دولت هستند تا ملت،و این طرحها را تصویب می‌کنند، البته با هماهنگی دولت و بعد اجرای اش می کنند

 • ناشناس ارسالی در

  برای جبران دزدیهای سران تنها راه نجاتتون فقط خالی کردن جیب ملت است

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها