|
کدخبر: 316154

کارت سوخت/پمپ بنزین/بنزین آزاد

سامانه سوخت قدیمی است/ پیگیری امنیتی درباره حمله سایبری

چند روز گذشته، سامانه سوخت کشور به دلیل حمله سایبری با اختلال مواجه شد و بعد از گذشت ۲۴ ساعت، مجدد جایگاه های سوخت به چرخه فعالیت بازگشتند.

اقتصاد سامانه سوخت قدیمی است/ پیگیری امنیتی درباره حمله سایبری

رئیس سازمان پدافند غیرعامل، در ارتباط با حمله سایبری و بروز مشکل برای جایگاه های سوخت کشور اظهار کرد: ما در شرایط حمله سایبری، وضعیت را به ۳ قسمت، قبل از حمله، هنگام حمله و بعد از حمله تقسیم بندی می کنیم. مجموعه اقدامات ما در زمینه سامانه سوخت به بعد از حادثه برمی‌گردد که بلافاصله بعد از حادثه، اقدامات لازم صورت گرفت.

سردار غلامرضا جلالی گفت: در حین حمله باتوجه به اینکه سامانه سوخت متشکل از چندین سامانه است از جمله سامانه کنترل توزیع سوخت، سامانه پرداخت و دریافت مالی و سامانه برنامه‌ریزی فروش نفت است که به یکدیگر متصل هستند. یکی از این سامانه‌ها می‌توانست این مشکل ایجاد کرده باشد.

وی افزود: اقداماتی مطرح بود که آیا این اختلال داخلی یا حمله است. معمولاً در زمان حمله دو عنصر برای تحلیل وجود دارد، یکی پیدا کردن شواهد و قرائن حمله و دیگری تجزیه و تحلیل اطلاعاتی است تا بفهمیم چطور این اتفاق افتاده است.

جلالی تاکید کرد: طبیعتاً چون در حین حمله می‌توانیم حدسیاتی مطرح کنیم اما باید برای اطمینان کاملاً بررسی لازم را انجام دهیم. در حین حمله هم ارجاع به مقصر و پیگیری محلی از اعراب ندارد. اولین اقدام اطلاع‌رسانی است که اولین اطلاعیه را دو ساعت بعد از حمله منتشر کردیم.

وی گفت: کار دوم این بود که حفظ و تداوم کارکرد بود که با جداسازی سیستم سوخت‌رسانی از شبکه سوخت‌رسانی و ادامه فعالیت آن به شکل دستی بود که بعد از سه ساعت نزدیک به ۵۵ درصد از سامانه‌ها به سوخت‌رسانی بازگشت و بعد از ۲۴ ساعت به ۹۰ درصد رسید و کمتر از یک روز خدمت‌رسانی در این زمینه را به مردم به حالت عادی برگرداندیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل یادآور شد: تلاش کردیم حداقل پیامد منفی ممکن برای مردم ایجاد شود و نسبت به سال گذشته در این زمینه موفقیت خوبی بوده است. در دنبال‌کردن منشأ تهدید موفق شدیم شناسایی‌هایی در این زمینه انجام دهند که ضدبدافزار مهاجم از جنس APT بود که بررسی درباره آن در حال انجام است.

جلالی ادامه داد: هر سه شبکه را بررسی کردیم. در شبکه سوخت و برنامه‌ریزی آسیب‌پذیری جدی مشاهده نشد، در یکی از شبکه‌های دریافت و پرداخت آسیب‌پذیری وجود داشت که در حال پیگیری امنیتی هستیم. این مسئله مثل یک پرونده جنایی پیچیده است.

وی گفت:سامانه سوخت سامانه قدیمی است و در برنامه بلندمدت باید حتما به سمت به روزرسانی و نوسازی حرکت کند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل تصریح کرد: ما در عرصه‌ای هستیم که دشمنان هم سخنان ما را رصد می‌کنند. بنابراین بخشی از اطلاعات را بیان نمی‌کنیم و الان در مرحله برطرف کردن اشکالات هستیم و بعد از آن سیستم به حالت اولیه برمی‌گردد که بخش عمده آن هم صورت گرفته است.

وی یادآور شد: بیش از ۵۵ درصد حملات سایبری در جهان با استفاده از هوش مصنوعی صورت‌گرفته و در ایران نیز بیش از ۳۰ درصد این حملات با استفاده از هوش مصنوعی بوده بنابراین توجه به این امر، اهمیت دوچندان دارد.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها