|
کدخبر: 315746

قیمت مرغ | بازار مرغ | بازار گوشت

مرغ ۹۰ هزار تومان شد / دلیل این افزایش قیمت چیست؟

معاونت وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده است که با هدف تنظیم بازار و کاهش قیمت‌ها، تعداد جوجه‌های ریخته شده به میزان قابل توجهی افزایش یافته و تا پایان آذرماه انتظار می‌رود به ۱۴۰ میلیون قطعه برسد. این افزایش تولید می‌تواند به کاهش قیمت مرغ در هفته‌ها و ماه‌های آتی منجر شود.

اقتصاد مرغ ۹۰ هزار تومان شد / دلیل این افزایش قیمت چیست؟

اخیراً، شاهد روند صعودی قیمت مرغ در تهران بوده‌ایم که بهای آن را به بالای ۹۰ هزار تومان در هر کیلوگرم رسانده است. صنف مرتبط با صنعت طیور، عوامل مختلفی از قبیل افزایش هزینه‌های تولید و مشکل در به‌هنگام رسانی نهاده‌های دامی را به عنوان دلایل این افزایش قیمت عنوان می‌کنند.

یکی از دلایل این افزایش قیمت را عدم تامین به موقع نهاده ها دانست و عنوان کرد که خوراک طیور به موقع تامین نمی شود و همین امر باعث شده تا مرغداران خوراک مورد نیاز خود را از بازار آزاد با قیمت های بالاتر تهیه کنند.

به گفته وی، در حالیکه قیمت سویای دولتی۲۰ هزار و ۹۰۰ تومان است اما چون تامین به موقع صورت نمی‌گیرد مرغداران آن را با قیمت هرکیلو ۳۵ هزار تومان تهیه می کنند.

وی همچنین عامل دیگر افزایش قیمت مرغ را قیمت مصوب جوجه یکروزه عنوان کرد و گفت که قیمت مصوب جوجه یکروزه نیز ۱۵ هزار و ۹۰۰ تومان است، اما تولیدکنندگان آن را با قیمت‌های ۲۶ تا ۲۷ هزار تومان خریداری می‌کنند.

اگرچه گمانه زنی هایی در خصوص کاهش جوجه ریزی نیز وجود داشت اما محمدابراهیم حسن نژاد - معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی - چندی پیش اعلام کرد که کمبودی در تولید مرغ و جوجه نداریم و جوجه ریزی به اندازه کافی انجام شده است.

حسن نژاد روز گذشته اما از کاهش قیمت مرغ خبر داد و گفت که بیش از ۱۴۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی تا پایان آذر ماه انجام خواهد شد که نوید بخش تولید مناسب است و با افزایش تولید علاوه بر تامین نیاز کشور، میزان ذخیره‌سازی در کشور افزایش پیدا می‌کند همچنین با تولید بیشتر قیمت نیز مناسب‌تر خواهد شد.

وی همچنین به تمهیدات اندیشیده شده در راستای تامین نهاده‌های صنعت طیور اشاره و اعلام کرد که بخش قابل توجهی از نهاده‌های مورد نیاز این صنعت از خارج تامین می‌شود از همین رو اقدامات لازم برای تأمین ذرت و کنجاله سویا در دستور کار قرار گرفته به نحوی که در این خصوص از این به بعد مشکلی نباشد.

آن‌طور که معاون وزیر جهاد کشاورزی، وعده داده قیمت مرغ باید با افزایش تولید در هفته ها و ماه های آتی کاهش یابد. حال باید دید آیا وزارت جهاد کشاورزی می تواند وعده خود را اجرایی کند و قیمت این کالای پروتئینی پرمصرف مصرف را متعادل سازد؟ و اینکه آیا افزایش قیمت مرغ در هفته‌های اخیر ارتباطی با میزان جوجه ریزی داشته است؟

 

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها