|
کدخبر: 308494

شرایط ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن

متقاضیان نهضت ملی مسکن علاوه بر ابهامات موجود درباره زمان تحویل واحدها، در زمینه زمان و نحوه ثبت‌نام نیز سوالاتی دارند. اما ثبت نام نهضت ملی مسکن در سال ۱۴۰۲ در چه زمانی و با چه روشی انجام می‌شود؟

اقتصاد شرایط ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن

پروژه نهضت ملی مسکن یکی از طرح‌های مربوط به مسکن حمایتی است که دولت سیزدهم در آغاز به کار خود آن را مطرح کرد.

دولت رئیسی با انتقاد از دولت پیشین در زمینه ساخت مسکن و ادعای صاحبخانه کردن قشر بی‌بضاعت جامعه این طرح را بدون مطالعه کافی و نظرات تخصصی روی کار آورد. نتیجه این شعارها اما اکنون بروز کرده به نحوی که پس از گذشت دو سال، حتی یک واحد از این پروژه را تحویل نداده است؛ اما در این بین ابهامات دیگری نیز برای متقاضیان این طرح وجود دارد و در مورد ثبت نام نیز سوالاتی مطرح می‌شود.

زمان ثبت‌نام در طرح نهضت ملی مسکن

ثبت‌نام در طرح نهضت ملی مسکن فرآیندی همیشگی نیست و وزارت راه و شهرسازی هر بار بازه‌هایی را برای این فرآیند مشخص می‌کند. زمان ثبت نام نهضت ملی مسکن در مرحله جدید​​، هنوز از سوی وزارت راه و شهرسازی اعلام نشده است.

آورده اولیه برای واحدهای مسکن ملی

در دوره قبلی ثبت نام اعلام شده بود که متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن در تهران باید در هشت قسط حدود ۴۰ میلیون تومان پرداخت کنند. این در حالی بود که در پروژه شهر جدید پرند متقاضیان علاوه بر وام ۴۵۰ میلیونی، باید در هشت مرحله این ۴۰ میلیون را می‌پرداختند که مجموع آن به ۳۲۰ هزار تومان می‌رسید.

این ۴۰ میلیون تومان به‌عنوان آورده اولیه افراد به حسابی که آن‌ها به نام خود در بانک افتتاح کرده‌اند واریز می‌شد و سازندگان پروژه، مطابق با زمان‌بندی در نظر گرفته‌شده می‌توانستند از آن پول برداشت کنند.

چهار مرحله واریز آورده نهضت ملی مسکن عبارت بود از:

    واریزی اول؛ هنگام ثبت‌نام

    واریزی دوم؛ پس از فونداسیون

    واریزی سوم؛ پس از اسکلت و سفت‌کاری

    واریزی چهارم؛ در زمان نازک‌کاری

دولت از همان ابتدا شرایط خاصی را برای متقاضیان نهضت ملی مسکن معین کرد که در غیر این صورت قادر به به رد شدن از غربال وزارت راه و شهرسازی نبودند. این شرایط عبارت بود از:

متقاضیان طرح مسکن ملی و افراد تحت تکفل آنها نباید در پنج سال اخیر مالک هیچ زمین مسکونی یا واحد مسکونی باشند.

متقاضیان نباید از تاریخ ۱۳۵۷/۱۱/۲۷ از هیچ یک از امکانات و تسهیلات دولتی یا عمومی غیردولتی، برای خرید یا ساخت مسکن استفاده کرده باشند. همچنین این افراد از ابتدای سال ۱۳۸۴ تا کنون نباید از سیستم بانکی کشور تسهیلات ساخت یا خرید مسکن دریافت کرده باشند.

متقاضیان طرح مسکن باید متاهل یا سرپرست خانوار باشند. ثبت‌نام مسکن ملی مجردها، در صورتی امکان‌پذیر است که زنان مجرد، بیش از ۳۵ سال و مردان مجرد، بیش از ۴۰ سال سن داشته باشند.

متقاضی باید در شهر مورد تقاضا حداقل پنج سال سابقه سکونت داشته باشد.

متقاضیان باید توانایی بازپرداخت وام مسکن ملی ۱۴۰۱ را داشته باشند و بتوانند حداقل ۴۰۰ میلیون ریال در مرحله اول اجرای طرح مسکن ملی سپرده‌گذاری کرده باشند.

نحوه ثبت نام در نهضت ملی مسکن

ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن از همان ابتدا به صورت غیرحضوری انجام می‌شود و نیاز به مراجعه حضوری به هیچ مرکزی نیست. متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سایت saman.mrud.ir ثبت‌نام خود را انجام دهند. اگرچه این روند منوط به اعلام وزارت راه و شهرسازی مبنی بر آغاز دوباره ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن است.

همچنین کسانی که در مراحل قبلی، اطلاعات خود را اشتباه وارد کرده‌اند می‌توانند بر اساس اعلام رسمی وزارت راه و شهرسازی و با مراجعه به سامانه saman.mrud.ir در بازه‌ای که تعیین می‌شود برای ویرایش اطلاعات در سامانه نهضت مسکن و تغییر شهر انتخابی اقدام کنند.

منبع: تجارت‌نیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها