|

بخوانید :

کدخبر: 278113

۳ دلیل مهم برای سبز شدن تابلوی بورس

بورس امروز شنبه ۱۴ آبان ماه نیز روند حرکت بازار سرمایه صعودی بود؛ به طوری که هر سه شاخص بورس، شاخص کل با معیار هم‌وزن و شاخص فرابورس سبزپوش شدند و پس از مدت ها شاخص کل ارتفاع یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار واحد را پس گرفت.

اقتصاد ۳ دلیل مهم برای سبز شدن تابلوی بورس

چندوقتی است که بازار سرمایه از دوران اوج خود فاصله جدی گرفته بود و با نزول‌های پی در پی وارد کانال ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی شده بود تا اینکه پس از نزول‌های متوالی و شدید شاخص‌های بورس تهران، در روز چهارشنبه گذشته قیمت بسیاری از سهم‌ها افزایش یافت و شاخص بورس رشد کرد.

امروز شنبه ۱۴ آبان ماه نیز روند حرکت بازار سرمایه صعودی بود؛ به طوری که هر سه شاخص بورس، شاخص کل با معیار هم‌وزن و شاخص فرابورس سبزپوش شدند.

شاخص کل بورس تا لحظه نگارش این خبر با ۳۴ هزار و ۸۳۰ واحد افزایش یافت و با ثبت رشد بیش از ۳۴ هزار واحدی، ارتفاع یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار واحد را پس گرفت و تا یک میلیون و ۳۸۱ هزار و ۳۷۱ واحد صعود کرد. شاخص کل با معیار هم وزن هم ۶۶۲۷ واحد افزایش یافت و به رقم ۳۷۲ هزار و ۳۷۷ واحد رسید.

این در حالی است که تا به این لحظه بیش از ۲میلیارد و ۱۲ میلیون سهم و حق تقدم نیز به‌ارزشی بالغ بر هزار و ۲۵۳میلیارد تومان در ۱۰۶هزار نوبت توسط معامله‌گران دست به دست شده است

فولاد، فملی، پارسان، فارس، شپنا، شپدیس نسبت به سایر نماد‌ها بیشترین تاثیر مثبت را روی بورس گذاشتند.

علت رشد شاخص چیست؟

به نظر می‌رسد سه عامل رشد نرخ دلار آزاد، اثرات روانی ناشی از خبر‌های مربوط به بسته حمایتی جدید سازمان بورس و رشد بازار‌های جهانی از مهمترین دلایل تغییر جهت نماگر‌های بورسی در روز جاری باشد.

سه محرک تابلوی سبز بورس

بازار‌های جهانی با جهش محسوس قیمت‌ها همراه بود. تقویت امید برای کاهش سریع سیاست‌های چین در برابر کووید صفر و یک برداشت امیدوار کننده از داده‌های شغلی ایالات متحده در ماه اکتبر از مهمترین دلایل شارژ بازار‌های جهانی بود.

بسته حمایتی

در هفته گذشته سازمان بورس از بسته ۱۰ بندی برای حمایت از بورس رونمایی کرد که به نظر بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه می‌تواند به عنوان محرک رشد بورس عمل کند.

کاهش نگرانی سهامداران پس از ارائه این بسته حمایتی و سخنان متولی این بازار در خصوص تداوم روند حمایتی شاید یکی از دلایل تحریک تقاضا در روز‌های اخیر به شمار می‌رود. مجید عشقی، رئیس سازمان بورس نیز در جلسه‌ای با اعضای کانون نهاد‌های سرمایه‌گذاری ایران تاکید کرد: «جهت افزایش اثرگذاری اقدامات حمایتی، قصد ارائه یک پیشنهاد چندبندی (سه الی چهار بند) به ستاد اقتصادی دولت را داریم و در تلاش برای اخذ مصوبه‌هایی در راستای رفع دغدغه‌های کلان بازار سهام هستیم.»

همچنین طرح «بیمه سهام» یکی از مهم‌ترین بند‌های «بسته ۱۰ بندی حمایت از بازار سرمایه» سازمان بورس و اوراق بهادار است که از امروز (شنبه) در این بازار اجرایی شد و این طرح جمعیتی بالغ بر ۹۶ درصد از سهامداران حقیقی بازار سرمایه را شامل می‌شود.

قیمت دلار

البته افزایش قیمت دلار نیز یکی دیگر از عواملی است که توانسته بورس را با رشد همراه کند.

منبع: نبض بورس

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...