|

بخوانید :

کدخبر: 213073

روند نزولی بورس امروز متوقف می‌شود؟ (۱۰ آبان)

وضعیت بازار سهام بار دیگر بحرانی شده و این بار موج انتقادات گریبان دولت ابراهیم رئیسی را گرفته است. کاربران شبکه‌های اجتماعی دولت را مقصر ریزش قیمت‌ها در بورس می‌دانند.

اقتصاد روند نزولی بورس امروز متوقف می‌شود؟ (۱۰ آبان)

برای پیش بینی بورس امروز –دوشنبه ۱۰ آبان- به روند بازار سهام در روز کاری قبل نگاه می‌کنیم. روز یکشنبه شاخص کل افت ۳۵ هزار و ۳۴۹ واحدی داشت و شاخص کل هم‌وزن ۱۰ هزار و ۴۴۴ واحد نزول کرد. شاخص کل فرابورس نیز ۳۷۷ واحد پائین آمد.

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، ۲۴ نماد رشد قیمت و ۴۵۷ نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، ۵ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۹۴ درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز دوشنبه در بورس شرکت‌های لیزینگ ایران (ولیز)، لبنیات کالبر (غالبر) و داروسازی اسوه (داسوه) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌ پگاه گلستان (غگلستا)، شرکت ویتانا (غویتا) و شرکت سرمایه گذاری مسکن زاینده رود (ثرود) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای فروس (شرکت فروسیلیس ایران)، کساپا (شرکت سایپا شیشه) و درازک (شرکت دارویی رازک) در روز دوشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت تجارت الکترونیک پارسیان کیش (تاپکیش)، پگاه گیلان (غگیلا) و فراوری زغال سنگ پروده طبس (کپرور) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در پایان معاملات روز یکشنبه بازار با مازاد عرضه‌ی ۶۸۹ میلیارد تومانی بسته شد. در پایان معاملات یکشنبه ۲۶۱ نماد صف فروش و ۹ نماد صف خرید داشتند. ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته ۳۳ درصد افت کرد و در رقم ۱۴ میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به شنبه ۱۰۹ درصد افزایش یافت و ۷۰۳ میلیارد تومان شد.

بیشترین تقاضاها

در روز یکشنبه نماد ولیز (شرکت لیزینگ ایران) با صف‌ خرید ۶ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از ولیز، نمادهای واعتبار (شرکت سرمایه گذاری اعتبار ایران) و غالبر (شرکت لبنیات کالبر) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین عرضه‌ها

روز گذشته بیشترین صف فروش نیز به برکت (شرکت دارویی برکت) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۴۴ میلیارد تومانی داشت. پس از برکت، فرابورس (شرکت فرابورس ایران) و خنصیر (شرکت مهندسی نصیر ماشین) بیشترین صف فروش داشتند.

پیش بینی بورس امروز

روز یکشنبه شاخص کل ۳۵ هزار واحد افت کرد و بیشترین افت در ۳ هفته اخیر را ثبت کرد. همچنین شاخص هم وزن سقوط ۱۰ هزار و ۴۴۴ واحدی داشت و ۹۴ درصد نمادها قرمزپوش بودند. به علاوه برای دهمین روز پیاپی نقدینگی حقیقی از بازار خارج شد که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی بازار هزار و ۳۶۸ میلیارد تومان است. در ۱۰ روز کاری گذشته بیش از ۶ هزار میلیارد تومان نقدینگی حقیقی خارج شده و شاخص کل ۹۵ هزار واحد ریزش کرده است.

علاوه بر این ارزش معاملات خرد سهام باز هم کاهش یافت و با افت ۷ درصدی به ۳ هزار و ۹۴۷ میلیارد تومان رسید.

در پایان معاملات دیروز ۲۶۱ نماد صف فروش داشتند و ارزش صفوف فروش بالغ بر ۷۰۳ میلیارد تومان بود. بدین ترتیب معاملات روز یکشنبه با مازاد عرضه ۶۸۹ میلیارد تومانی بسته شد.

وضعیت بازار سهام بار دیگر بحرانی شده و این بار موج انتقادات گریبان دولت ابراهیم رئیسی را گرفته است. کاربران شبکه‌های اجتماعی دولت را مقصر ریزش قیمت‌ها در بورس می‌دانند.

با این حال کارشناسان بی‌اعتمادی سهام‌داران به بورس و تمایل آن‌ها به سرمایه‌گذاری در بازارهای موازی –مثل اوراق بدهی دولتی، ارزهای خارجی، سکه و رمزارز- را به عنوان دلایل نزول قیمت سهام شرکت‌ها در بازار سرمایه معرفی می‌کنند.

هرچند که موج خروج نقدینگی سهامداران حقیقی بزرگ‌تر شده و هراس و ناامیدی بر فضای معامله‌گران بورس غالب شده اما تحلیل‌گران تکنیکی معتقدند شاخص کل در محدوده یک میلیون ۳۰۰ هزار واحد تا یک میلیون و ۳۳۰ هزار واحد از حمایت قدرتمندی برخوردار است و روند نزولی بازار متوقف خواهد شد.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...