|
کدخبر: 194372

بورس به کانال جدید وارد می شود؟

بورس امروز یکی از سبزترین روز‌های خود در سال جاری را پشت سر گذاشت و رکورد ارزش معاملات در سال جاری نیز شکسته شد. بورس فردا دوشنبه ۱ شهریور چگونه خواهد بود؟

اقتصاد بورس به کانال جدید وارد می شود؟

در بورس امروز از همان ابتدا شاخص‌ها سبز پوش شدند و به راحتی شاخص کل به کانال ۱.۵ میلیون واحدی بازگشت و توانست بر روی سطح یک میلیون و ۵۱۵ هزار واحدی قرار بگیرد. شاخص کل هموزن نیز با رشد ۱.۸۰ درصدی به ۴۳۶ هزار و ۲۵ واحد رسید.

در نیمه دوم داد و ستد‌های امروز بورس، در یک میلیون و ۳۶۶ هزار نوبت معاملاتی، ۱۳ میلیارد و ۴۰۷ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۱۰۱ هزار و ۵۸۵ میلیارد ریال در بورس معامله شد و رکورد ارزش معاملات در سال جاری شکسته شد.

از ۶۵۴ نماد حاضر، ۱۴۳ نماد (۲۶ درصد) در صف خرید و ۶۱ نماد (۹ درصد) در صف فروش بودند.

بورس فردا چگونه خواهد بود؟

سیدهادی موسوی مدنی کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه و مدیرسرمایه گذاری تحلیلگر امید در گفتگو با خبرنگار نبض بورس گفت: پنجشنبه و جمعه بازار‌های جهانی تحت تاثیر کرونای دلتا و ابهامات در مورد سیاست‌های فدرال رزرو بوده و قیمت‌های نفت و فرآورده‌های نفتی و قیمت فلزات گرانبها با افت محسوسی مواجه شدند. از سوی دیگر قیمت دلار در بازار آزاد از مقاومت مهم ۲۶۵ هزار ریالی و با افزایش چشم انداز تورمی سکه امامی هم از مرز ۱۲ میلیون تومان عبور کردند.

وی اظهار داشت: نرخ بهره در بازار ثانویه به زیر ۲۱ درصد افت کرده و بهره بین بانکی در محدوده هجده درصد تثبیت شده است. جلسات بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی در مجلس شورای اسلامی جریان دارد و به نظر می رسد کابینه پیشنهادی رویکرد مثبتی در مورد آزادسازی قیمت‌ها در بازار خودرو و افت تدریجی تعرفه واردات داشته باشد؛ بنابراین اقبال نسبتا خوبی نسبت به سهام گروه خودرویی شکل گرفته است. محور مشترک تمامی وزرای پیشنهادی را می توان عدم اتکا به برجام و FATF دانست.

موسوی مدنی ادامه داد: دولت طی سه ماهه ابتدای امسال تقریبا دویست هزار میلیارد تومان مصارف داشته که حدودا یک چهارم از آن از تنخواه بانک مرکزی تامین شده که منجر به رشد پایه پولی شده است. فعالان بازار‌ها با دقت منابع و مصارف بودجه را رصد می کنند.

این تحلیلگر بازار سرمایه گفت: باید توجه داشت برخی نماد‌های گروه شیمیایی و کانی فلزی سقف‌های جدیدی ثبت نموده اند و برخی گروه‌های دیگر مانند سرمایه گذاری‌ها و هلدینگ‌ها و گروه سیمان و حتی نماد‌های نفتی و فلزی مثل شاوان و فخوز ممکن است چنین ظرفیتی داشته باشند. قیمت‌های جهانی مثل مس و نفت طی چندین هفته اخیر اصلاح نسبتا عمیق و طولانی را ثبت کرده و شکل گیری روند کوتاه مدت صعودی دور از انتظار نیست. در پی آشفتگی بازار هرات قیمت دلار روند صعودی گرفته و چنانچه از مرز ۲۷۵ هزار ریال عبور نماید و به سمت سقف‌های قبلی حرکت کند انتظار می رود شاخص کل بورس به کانال ۱.۶ میلیونی بازگردد.

منبع: نبض بورس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...