|
کدخبر: 194025

واکنش بازار خودرو به بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی رئیسی

تعطیلات هم نتوانست بازار خودرو را آرام کند و پرتیراژهای ایران خودرو و سایپا امروز ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ با افزایش عجیب قیمت در بازار قیمت گذاری شدند.

اقتصاد واکنش بازار خودرو به بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی رئیسی

افزایش قیمت در بازار خودرو با اولین روز بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی ابراهیم رئیسی در مجلس همزمان شد. همزمانی که فعالان بازار خودرو معتقدند چندان بر افزایش قیمت خودرو اثرگذار نبوده است. در این میان اما فعالان بازار خودرو افزایش نرخ دلار را یکی از دلیل رشد قیمت پرتیراژهای داخلی در بازار می دانند، بطوریکه طی روزهای اخیر بازار شاهد نوسان قیمت دلار بود، نوسانی که توانست این بازار را به خود همراستا کند.

از سوی دیگر در یکماه گذشته خوش بینی به رفع تحریم ها تعدیل شد که این امر نیز بر روند افزایش قیمت در بازار اثرگذار بوده است، تا پیش از این احتمال رفع تحریم ها موجب شده بود تا بازار روند آرام تری به خود گیرد.

رصد بازار خودرو نشان دهنده آن است که پرتیراژ ایران خودرویی ها امروز با رشد ۲ تا ۵ میلیون تومان در بازار قیمت گذاری شده اند و با وجود اینکه بازار همچنان در تعطیلات به سر می برد، اما واسطه ها در این میان مشغول بکارند و این امر موجب شده تا قیمت گذاری در بازار به صورت سلیقه ای صورت گیرد.

 از سوی دیگر فعالان بازار خودرو بر این نکته نیز تاکید می کنند که نوسان رو به بالای نرخ دلار این روزها موجب عدم اطمینان میان خریداران و فروشندگان شده، بطوریکه هم خریدار و هم فروشنده در بازار عقب نشینی کرده اند و در بازار رغبتی برای خرید و فروش وجود ندارد. نوسان نرخ دلار همچنین موجب شده تا خریدار از ترس خرید گران اقدام به خرید نکند و فروشنده نیز با حساب سرانگشتی افزایش قیمت روزانه خودرو از عرضه خودرو در بازار خوداری کند. با این شرایط بازار طی روزهای اخیر روز آرام به خود ندیده است.

قیمت محصولات ایران خودرو در بازار

از جمله محصولات پرتیراژ ایران خودرو می توان به «پژو ۲۰۶ تیپ ۲»، « پژو ۲۰۶ تیپ ۵»، «پژو ۲۰۶ صندوقدار» ، «سمندLX » ، «سمند LX با موتورEF۷ » و «سمند سورن» اشاره کرد.

رصد بازار خودرو نشان دهنده آن است که در میان محصولات ایران خودرو امروز «سمندLX » و «سمند سورن» با افزایش ۵ میلیون تومانی بیشترین رشد قیمت را در میان خودروهای پرتیراژ داشته اند و پس ازاین دو خودرو «سمند LX با موتورEF۷ » نیز در بازار افزایش ۴ میلیونی داشته تا به این طریق خانواده سمند در بازار رکورد رشد قیمت را بشکند. با این شرایط می توان گفت امروز «سمند LX» در بازار ۲۳۵ میلیون تومان قیمت خورد و قیمت «سمند سورن» نیز به ۲۶۵ میلیون تومان رسید. اما در میان این خانواده «سمند LX با موتورEF۷ » نیز در بازار ۲۶۵ میلیون تومان قیمت گذاری شد.

اما در میان خانواده پژو نیز رصد بازار خودرو حکایت از آن دارد که «پژو ۲۰۶ تیپ ۲» امروز در بازار افزایش ۳ میلیونی داشت این خودرو هفته گذشته را با رشد قیمت ۱۱ میلیونی قیمت به پایان رسیده بود و با این شرایط می توان گفت افزایش قیمت این خودرو در این مدت به ۱۴ میلیون تومان رسیده است. «پژو ۲۰۶ تیپ ۲» امروز در بازار ۲۴۸ میلیون تومان قیمت گذاری شد.

پژو ۲۰۶ تیپ ۵ نیز امروز با افزایش ۲ میلیونی در بازار ۲۸۰ میلیون قیمت خورد و مدل صندوقدار این خانواده نیز با رشد ۳ میلیونی در بازار ۲۷۵ میلیون تومان قیمت گذاری شد.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...