|
کدخبر: 190744

تمام ارزهای دیجیتال اوراق بهادار هستند

رئیس کمیسیون بورس آمریکا گفته است از نظر او تمامی ارزهای دیجیتالی که عرضه اولیه یا پیش‌فروش عمومی دارند اوراق بهادار محسوب می‌شوند و صرافی‌ها هم احتمالاً از معاملات برخی از این اوراق بهادار پشتیبانی می‌کنند.

اقتصاد تمام ارزهای دیجیتال اوراق بهادار هستند

گری گنسلر (Gary Gensler)، رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا معتقد است که بیشتر ارزهای دیجیتالی که پیش‌فروش عمومی دارند، قانون ایالات متحده در رابطه با اوراق بهادار را نقض می‌کنند.

گنسلر در سخنرانی اخیر خود در انجمن امنیتی آسپن (Aspen)، گفت که با نظر جی کلایتون (Jay Clayton)، که گفته بود از نظر او تمامی ارزهای دیجیتالی که عرضه اولیه یا پیش‌فروش عمومی دارند اوراق بهادار محسوب می‌شوند، موافق است. گنسلر گفت: به طور کلی، کسانی که این توکن‌ها را می‌خرند انتظار دارند به سود برسند و تنها گروه کوچکی از کارآفرینان و اهالی فن هستند که مانده‌اند و از پروژه‌ها حمایت می‌کنند. معتقدم اکنون بازار ارز دیجیتالی داریم که احتمالاً بسیاری از توکن‌های آن اوراق بهادار ثبت‌نشده هستند و شفاف‌سازی و نظارتی در این بازار وجود ندارد.

این مقام نظارتی در ادامه افزود که این توکن‌ها ممکن است امکان دست‌کاری شدن بازار را فراهم کنند و این موضوع اول از همه به سرمایه‌گذاران آسیب می‌‌زند.

گنسلر پیش از این هم گفته بود که از نظر او توکن‌های سهام و ارزهای دیجیتال باثباتی که با اوراق بهادار پشتیبانی می‌شوند، خود اوراق بهادار محسوب می‌شوند و این بدان معناست که آنها باید در کمیسیون بورس ثبت شوند و صادرکنندگان آنها هم باید از قوانین دولتی موجود پیروی کنند. او ضمن تصریح گفته‌های قبلی‌اش، ادامه داد:

 یک پلتفرم معاملاتی ساده از بیش از ۵۰ توکن پشتیبانی می‌کند. در واقع بسیاری از آنها بیش از ۱۰۰ توکن دارند. با توجه به اینکه شرایط قانونی هر توکن به ماهیت و موقعیت خاص آن بستگی دارد، احتمال آن بسیار کم است که در میان ۵۰ یا ۱۰۰ توکنی که هر پلتفرم ارائه می‌دهد هیچ اوراق بهاداری وجود نداشته باشد.

گنسلر همچنین اشاره مختصری به نحوه برخورد کمیسیون بورس با صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) کرد. طی سال گذشته بیش از ۱۲ مؤسسه در خواست خود را برای راه‌اندازی صندوق قابل معامله در بورس بیت کوین به این کمیسیون ارائه کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد که ابزارهای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، از جمله صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، همین حالا هم وجود دارند. او در رابطه با طرح‌های پیشنهادی خود سخنی به میان نیاورد، با این حال بر اهمیت وضع مقررات برای حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران تأکید کرد.

رئیس کمیسیون بورس آمریکا با اشاره به بورس کالای شیکاگو گفت: با توجه به اهمیت این حمایت‌های [قانونی]، من منتظر بررسی این درخواست‌ها توسط کارکنان [کمیسیون بورس] هستم، خصوصاً اگر این موارد محدود به آن دسته از قراردادهای آتی بیت کوین باشد که در بورس کالای شیکاگو معامله شده است.

 

 

منبع: ارز دیجیتال

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...