|
کدخبر: 185412 رویا رئیسی

در گفت‌وگوی گسترش نیوز با یک کارشناس بلاک چین:

چرا از شت‌ کوین‌ها استقبال می‌شود؟

مردم به واسطه طمع به این کوین‌ها تمایل پیدا می‌کنند. با توجه به تعداد زیادی که دارند و ارزانی قیمت توسط افراد بیشتری خریداری می‌شوند.

اقتصاد چرا از شت‌ کوین‌ها استقبال می‌شود؟

از سال ۲۰۰۹ تا به امروز که رمز ارزها حسابی سر و صدا کرده‌اند، چیزی حدود ۴۰۰۰ ارز دیجیتال جدید بازار کریپتوکارنسی خلق شده است. نکته مهم این هست که تمامی این ۴۰۰۰ رمز ارز ارزشمند نیستند و در میان آن‌ها شاهد بروز شت کوین‌ها هستیم. خیلی از شت کوین‌ها ناشی از طرح‌های کلاه‌برداری و پانزی هستند و همان گونه که در این طرح‌ها افراد کم‌تجربه، خام وعده کسب سود می‌شوند، در شت‌ کوین‌ها هم نیز شرکت‌های ارائه ‌دهنده، کوین‌های جدید معرفی می‌کنند و با سرمایه افراد قیمت این کوین‌ها بالا می‌رود اما دقیقاً در زمان اشباع شاهد سقوط قیمت خواهیم بود.

تاریخچه خلق شت کوین‌ها

در خصوص خلق اصطلاح شت کوین باید بدانید که در ابتدا این اصطلاح در تاریخ ۲ نوامبر ۲۰۱۰ در فروم BitcoinTalk مطرح شد. سال ۲۰۱۱ نیز در reddit از شت کوین استفاده شد. بررسی‌های Google Analytics نشان می‌دهد که اولین بار در سال ۲۰۱۷ به عقیده خیلی‌ها شت کوین‌ها بازار کریپتوکارنسی را مسموم کرد و هر دقیقه یک شت کوین جدید خلق می‌شود. در ادامه گفت‌وگویی با یک کارشناس و تحلیلگر بازارهای مالی داریم تا ما را با این پدیده بازار کریپتوکارنسی بیشتر آشنا کند.

شت کوین‌ها هدف خاصی را دنبال نمی‌کنند

امیرحسین نام‌آور، کارشناس و تحلیلگر بازارهای مالی در گفتگو با گسترش نیوز گفت: شت کوین‌ها پروژه‌هایی هستند که وایت پیپر و تیم دارند اما هدف خاصی را دنبال نمی‌کنند. شت کوین‌ها به دنبال فروش تعداد نامتناهی و افزایش قیمت هستند. در قیمت بالا ارزش خود را از دست می‌دهند. در این زمان سود خوبی به دست می‌آورند و سرمایه گزاران خرد را از بین می‌برند.

نام‌آورز

شت کوین‌ها ویترین خوب دارند

نام‌آور اظهار کرد: بعضی از شت کوین‌ها وایت پیپر دارند و بعضی‌ها نیز وایت پیپر ندارند. ممکن شفاف و مشخص باشند اما هدف خاصی را در نهایت دنبال نکنند. بعضی از پروژه‌های شت کوین‌ها حتی در دی دیفای (Defi) و پروژه غیر متمرکز هستند اما نیاز خاصی را بر طرف نمی‌کنند. بیشتر طراحان این کوین‌ها ویترین را طراحی می‌کنند.

سرمایه خودتان را به شت کوین اختصاص ندهید

وی افزود: اختصاص سرمایه به این کوین‌ها کار درستی نیست و مردم به واسطه طمع به این کوین‌ها تمایل پیدا می‌کنند. با توجه به تعداد زیادی که دارند و ارزانی قیمت توسط افراد بیشتری خریداری می‌شوند. همچنین مردم تعداد زیادی از یک شت کوین را می‌خرند و حس خوبی از این تعداد خرید دارند. دلیل اصلی استقبال مردم همین موارد هست که ذکر کردم.

رشد سریع مردم را به طمع می‌اندازد

این کارشناس و تحلیلگر بازارهای مالی در پایان گفت: عدد شت کوین‌ها پایین هست و رشد بیشتری را تجربه می‌کنند. به طور مثال زمانی که ۱۰ هزار تومان بیست هزار تومان می‌شود، بیشتر زمان‌بر هست اما ۱۰۰۰ تومان زودتر به ۲۰۰۰ تومان تبدیل می‌شود. هر دو رشد ۱۰۰ درصدی داشته‌اند اما ۱۰۰۰ تومان سریع‌تر به ۲۰۰۰ تومان رسیده است. به این واسطه که عدد کوچک‌تر هست. در نتیجه مردم به این دید اقدام به خرید شت کوین‌ها می‌کنند.

کلام پایانی

با توجه به صحبت‌های نام‌آور، کارشناس و تحلیلگر بازارهای مالی به این نتیجه می‌رسیم که شت کوین‌ها هدف خاصی را دنبال نمی‌کنند و در حقیقت هدف آن‌ها فروش زیاد و صعود قیمت هست. توصیه اصلی این هست که سرمایه خودمان را وارد دنیای شت کوین‌ها نکنیم. شت کوین‌ها اغلب ویترین زیبا دارند و در فضای مجازی توسط افراد معروف و کمپانی‌ها تبلیغ می‌شوند. نمونه این موضوع را در رمز ارز دوج کوین شاهد بودیم که ایلان ماسک تنها به دوج کوین اکتفا نکرد و با تغییر شرایط این رمز ارز بیبی دوج کوین را نیز خلق کرد. کرپتوکارنسی نیز همانند همه بازارهای مالی ریسک دارد اما نکته مهم این هست که شت کوین‌ها در این بازار پر ریسک تر هستند.

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...