|
کدخبر: 183865

سیگنالی مهم برای صعود چشمگیر قیمت طلا

نایب رئیس اتحادیه عوامل موثر در مشخص شدن قمیت‌ها در بازار طلا را قیمت دلار و تغییرات انس جهانی می‌داند.

اقتصاد سیگنالی مهم برای صعود چشمگیر قیمت طلا

انس جهانی در بازار دیروز به دلیل تعطیلی بازارهای جهانی در نرخ ۱۷۸۷ دلار ثابت باقی ماند. قیمت طلا ۱۸ عیار در بالاترین نرخ یکشنبه به یک میلیون و ۷۵ هزار تومان رسید.

محمدکشتی‌آرای، نایب رئیس اتحادیه طلا توضیح داد که با توجه به تعطیلی بازار و ثبات ماندن انس جهانی، قیمت‌ها تا دوشنبه ثابت باقی می‌ماند و در روز دوشنبه با باز شدن بازارهای جهانی قیمت‌ها در بازار داخلی متاثر از نرخ ارز و انس جهانی است.

با توجه به نرخ ارز و انس جهانی که دو عامل موثر در بازار طلا هستند، باید دید در بازار امروز (دوشنبه) تغییرات این دو عامل به چه صورت است و روند قیمت‌ها در بازار داخلی چگونه پیش خواهد رفت.

تلاش طلا برای صعود

قیمت طلا هفته گذشته پس از انتشار آمار ماهانه اشتغال غیرکشاورزی آمریکا که رشد بهتر از حد مطلوب اشتغال اما افزایش نرخ بیکاری را نشان داد، یک بار دیگر تلاش کرد از مرز ۱۸۰۰ دلار عبور کند. بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بیش از ۱۰دلار افزایش یافت و در ۱۷۸۷ دلار بسته شد و رشد هفتگی ملایمی را به ثبت رساند.

به گفته کارشناسان یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای هفته جاری گزارش نشست سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا خواهد بود. این دیدار که اواسط ژوئن برگزار شد، به ریزش قابل‌توجه قیمت طلا منجر شد و عملکرد ماهانه را به کمترین مقدار در چهار سال اخیر رساند، اما بازدهی سه ماه دوم این فلز گرانبها به ۴/ ۳ درصد رسید. تحلیلگران پیش‌بینی کردند اونس طلا پس از انتشار گزارش این نشست در هفته جاری، ممکن است صعود چشمگیری را در بالای مرز ۱۸۰۰ دلار تجربه کند.

افزایش کمرنگ سکه

در معاملات روز یکشنبه بازار طلا و سکه، سکه تحت‌تاثیر افزایش نرخ دلار در بازار داخلی و چشم‌انداز مثبت برای اونس طلای جهانی در هفته جاری افزایش قیمت را تجربه کرد. این در حالی است که سکه هفته را نزولی آغاز کرد، اما دیری نگذشت که در‌صدد جبران افت قیمت روز پیشین خود برآمد، تا جایی که هر قطعه سکه تمام بهارآزادی روز گذشته به قیمت ۱۰ میلیون و ۷۵۰ هزارتومان معامله شد که افزایش کمی را در قیاس با قیمت روز شنبه نشان می‌دهد، افزایش قیمت در قطعات کوچک‌تر پررنگ‌تر ظاهر شد. به گفته کارشناسان این بازار، قیمت دلار می‌تواند فاز سکه را تغییر دهد. سکه به‌دلیل احتمال تعطیلات کرونایی به استقبال کاهش تقاضا رفته است، ولی ایجاد تصورات جدید افزایشی در بازار ارز، می‌تواند متغیر کرونا را نیز برای معامله‌گران کم‌اهمیت‌تر کند.

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...