|
کدخبر: 159410

نکته ای مهم درمورد افزایش حقوق کارمندان

علی مروی در نشست بررسی «کسری بودجه دولت و خطر ابرتورم» با بیان اینکه در نسخه اولی که دولت برای بودجه ۱۴۰۰ ارائه داد ۳۱۹ هزار میلیارد تومان کسری تراز عملیاتی داشتیم گفت: کسری تراز عملیاتی به این معنا است که پول‌هایی که دولت از جامعه تحت عنوان درآمدهای مالیاتی جمع می‌کند در مقابل پول‌هایی که تحت عنوان بودجه جاری که عمدتاً به حقوق و دستمزد کارکنان دولت و کمک به صندوق‌های بازنشستگی برای پرداخت حقوق بازنشستگان اختصاص داده می‌شود کمتر بوده و این تراز منفی است.

اقتصاد نکته ای مهم درمورد افزایش حقوق کارمندان

وی افزود: تفاوت سمت درآمد با مصرف در بودجه سال آینده ۳۱۹ هزار میلیارد تومان است که دولت از چند روش همچون انتشار اوراق و واگذاری دارایی‌های دولتی می‌خواهد این کسری را جبران کند.

رییس سابق اندیشکده حکمرانی شریف ادامه داد: انتشار اوراق، دولت را بدهکارتر می‌کند اما از آنجایی که استانداردهای بدهکاری دولت ایران با استانداردهای دنیا فاصله دارد، اجرای این روش امکانپذیر است. همچنین روش واگذاری دارایی‌های دولت نیز راه‌هایی است که به افزایش پایه پولی و تورم منجر نمی‌شود.

مروی در عین حال گفت: با این وجود، ظرفیت واگذاری اموال و دارایی‌های دولت و همچنین انتشار اوراق در حد ۳۱۹ هزار میلیارد تومان نیست لذا دولت نهایتاً مجبور است درآمدهای فروش نفت را به بانک مرکزی داده و آن را به ریال تبدیل کند.

کارشناس اقتصادی ادامه داد: این روش در کوتاه مدت شاید به کاهش نرخ ارز منجر شود اما در بلندمدت هم به تولید کننده ضربه می‌زند و هم فنر ارزی را فشرده‌تر کرده که در سالهای آینده به در رفتن این فنر می‌انجامد و با ابرتورم روبه رو می‌شویم.

وی تاکید کرد: متأسفانه در لایحه اصلاحی دولت این شکاف میان درآمد و مصارف دولت بیشتر شد و به ۴۷۷ هزار میلیارد تومان رسید که ۹۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان آن در مجلس اضافه شد.

علی مروی افزود: بودجه ۱۴۰۰ هم برای تورم و هم برای توسعه ملی بسیار خطرناک است آن هم در شرایطی که در حال مذاکره با غربی‌ها هستیم، این اندازه وابستگی به درآمدهای نفتی موجب می‌شود دست پایین را در مذاکرات داشته باشیم

این مدرس دانشگاه از دیگر نقاط ضعف بودجه ۱۴۰۰ را تبعات اجتماعی آن عنوان و اظهار کرد: وقتی مردم می‌بینند که دولت ۵۰ درصد به حقوق کارکنان دولت که ۸۵ درصد آنها جز ۵ دهک بالای درآمدی هستند از این تبعیض ناراضی خواهند شد.

این اقتصاددان با بیان اینکه دولت‌ها معمولاً در سال پایانی فعالیت به انضباط مالی توجهی ندارند، بودجه ۱۴۰۰ را بسیار بد دانست و گفت: از آنجایی که مجالس ما هم ذاتاً مجالس عوام هستند انتظاری از این مجلس نمی‌رفت و خروجی آن به شکاف بیشتر دخل و خرج منجر شد.

مروی با انتقاد از کاهش شدید بودجه عمرانی در لایحه ۱۴۰۰ گفت: تبعات بودجه ۱۴۰۰ بیشتر در متغیرهای اقتصاد کلان اثر دارد و شکاف حدوداً ۵۰۰ هزار میلیارد تومانی دخل و خرج دولت یا اثر تورم زایی دارد یا تولید زدایی یا هر دو؛ ویژگی توسعه‌ای بودن بودجه نیز با کاهش بودجه عمرانی عملاً از بین رفته است و سال آینده هیچ اتفاقی برای خروج از رکود و ایجاد رونق رخ نخواهد داد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: هزینه‌هایی که شکاف دخل و خرج دولت به اقتصاد کشور وارد می‌کند برگشت ناپذیر بوده و نه تنها بودجه ۱۴۰۰ را تحت تأثیر قرار می‌دهد بلکه بودجه سالهای آتی را نیز به گروگان می‌گیرد و دولت‌های بعدی نمی‌توانند این شکاف را به سرعت پر کنند.

منبع: مهر
 • ناشناس ارسالی در

  تورم بالای صددرصد و افزایش حقوق 25 درصده چه جور از تورم بیشتره. برزگی سراسر به گ فتار نیست دوصد گفته چون نیم کردار نیست .توی دانشگاههای ما فقط حرف خالی میزنن

 • بهرام ارسالی در

  خدایی نباید بالاتر از ۱۵ میلیون به کسی حقوق بدین برین کارایی افرادی که حقوق با لا میگیرن بسنجین ببین این افراد بازه ۱۵ میلیون رو در سال دارن تا برسه در ماه یک م در پرداخت هابخصوص بالا بیشتر دقت بشه هزینه های دولت کاهش پیدا میکنه و پول ه نگفت دست افراد نمیفته تا باعث افزایش تور م بشه اونا برا خرید کالا به هرقیمتی باشه میدین ولی ما افراد متوسط و پایین توانای ش و نداریم

 • عبدا...نیا ارسالی در

  جناب پرفسور به مجلس توهین نکن! شما بدنه کارشناسی دولت ومجلس را زیر سئوال بردید.ش ما که این همه بلدید تشریف ببرید پیش آقا ی جنتی،دوتایی حریف کارشناسان مجلس ودولت اید.خدا یکمی ..‌

 • ناشناس ارسالی در

  یکی معنی همسان سازی رو یاد مسئولین بده

 • محمد ارسالی در

  دولتی که دخل وخرجش با هم نخونه تکلیفش مع لومه پس مردم بدبخت باید با این تورم بالا باید چکار کنن

 • محمود شهروند ارسالی در

  آقای مروری کارکنان دولت هم جزئی از مردم هستند ، در ضمن شما مگر نماینده کل مردم ایران هستید که از طرف یک ملت حرف می زنی می گی همه ناراضی هستند شما که از دخل و حرج دولت حرف می زنید چرا به دخل و حرج کارکنان دولت که جزئی از مردم هستند توجه نمی کنند حرف های شما مایوس کننده و نامید کننده بود اقتصادانی که معیشت مردم را نادیده بگیرد اقتصادان نیست شما به جای نگرانی انظباط مالی دولت به فکر تغییر افکار و رویکرد خود باشید

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...