|
کدخبر: 151535

فاز نزولی قیمت سکه امروز شروع می‌شود؟

فعالان بازار اعتقاد دارند: در بازار امروز سکه یک نرخ کلیدی وجود دارد. اگر نرخ سکه به پشت مرز ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار عقب نشینی کند فاز نزولی نرخ آغاز می‌شود.

سطح ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی در بازار سکه نقش حیاتی دارد. در صورتی که فلز گران بهای داخلی به زیر سطح یاد شده برود، امواج نزولی فعال خواهند شد و بالای این سطح، شانس صعود نرخ بیشتر خواهد بود. در روزهای اخیر، تمام تلاش کاهشی‌های بازار برای شکست این سطح ناکام بوده است، اتفاقی که می‌تواند به معنای آن باشد که بازار در حال سوخت گیری برای صعود به سوی سطوح بالاتر است.

با این حال، زمانی اطمینان از موج جدید صعود سکه آغاز خواهد شد که محدوده ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی شکسته شود. در روزهای اخیر بازار در محدوده ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تا ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان زندانی بوده است.

کاهش حباب و هیجان سکه امامی

دیروز حباب سکه امامی در محدوده ۳ درصدی قرار گرفت و ارزش ذاتی و بازاری فلز گران بهای داخلی به هم نزدیک تر شدند. این موضوع نشان می‌داد که خریدهای هیجانی در بازار کاهش پیدا کرده است. با این حال در بازار سکه‌های کوچک هم چنان حباب قیمتی در حال افزایش بود، به طوریکه نیم سکه از ارزش ذاتی خود ۱۸ درصد فاصله گرفت و ربع سکه ۸۰ درصد گران تر از ارزش واقعی خود مبادله می‌شد.

حرکت معکوس حباب سکه امامی و سکه‌های کوچک نشان می‌دهد که تناقضاتی در انتظارات معامله گران بازار وجود دارد. با توجه به اینکه بازیگران خرد بیشتر در معاملات سکه‌های کوچک فعالیت دارند، می‌توان گفت که بزرگان بازار هم چنان نسبت به افزایش قیمت‌ها تردید دارند، حال آنکه معامله گران خردتر، دل به رشد قیمت‌ها بسته‌اند. در صورتی که دلار امروز بتواند مرز ۲۴ هزار تومانی را حفظ کند، احتمال برگشت سکه به بالای ۱۱ میلیون نیز افزایش خواهد یافت.

سیگنال‌های ضعیف به بازار سکه امروز

قیمت معاملات پشت خط و نرخ طلای جهانی معمولا دو سیگنال به بازار نقدی هستند، در بازار امروز نرخ سکه در معاملات پشت خط با وجود آنکه افزایشی بود اما از مرز ۱۱ میلیون عبور نکرد. در بازار طلا جهانی نیز خبر خاصی نبود و فعلا این نرخ نقره است که یکه تازی می‌کند. تنها دلخوشی نرخ سکه برای شروع در بازار امروز می‌تواند نرخ دلار در معاملات پش خطی باشد که بالای ۲۴ هزار قرار داشت. در غیر این صورت دو سیگنال دیگر چندان قدرتمند نبودند.

 

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر