|
کدخبر: 150281

بودجه ۱۶هزار میلیاردی مجلس برای کمک به محرومیت‌زدایی

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیته محرومیت‌زدایی کمیسیون تلفیق اعلام کرد: قریب به ۱۶هزار میلیارد تومان برای محرومیت‌زدایی فارغ از یارانه‌ها و کمک‌هزینه معیشت، دیده‌شده و همچنین شاخص‌های توسعه براساس ابلاغیه وزارت کشور به‌عنوان هدف قرار گرفته است.

اقتصاد بودجه ۱۶هزار میلیاردی مجلس برای کمک به محرومیت‌زدایی

 احمد راستینه در چهارمین وبینار با موضوع «پیرامون نظام متمرکز تامین‌اجتماعی برای آحاد مردم» که توسط موسسه عالی پژوهش برگزار شد، گفت: ما معمولا در نظام جامع تامین، به علت تمرکز بر برنامه‌های کوتاه از حرکت بر مسیر افق چشم‌انداز غفلت کرده و دچار انحراف در برنامه هستیم و این امر باعث می‌شود به اهداف برنامه نرسیم. او تاکید کرد: ما باید مطالبات صندوق بیمه‌ای را که نقش اصلی در برنامه‌ریزی راهبردی و هدایت برنامه‌ها دارد در اولویت قرار دهیم.

استینه گفت: در این خصوص، مساله اول این است که با توجه به مصوبه کمیسیون تلفیق قرار شده به مطالبات صندوق تامین‌اجتماعی به‌طورجدی توجه شود و عدد قابل‌توجهی برای جبران حمایت از برنامه‌های تامین‌اجتماعی و مخصوصا متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان دیده شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درخصوص رفع فقر و محرومیت‌زدایی نیز افزود: برنامه‌های محرومیت‌زدایی زمانی می‌تواند اثربخش باشد که نگرش مثبت ایجاد شود و این امر نیز وظیفه قانون‌گذاران است که در زمان سیاست‌گذاری این نگاه مثبت را ایجاد کنند.

او گفت: در چنین شرایطی مراکز نیکوکاری و عام‌المنفعه ظرفیت بزرگی برای عبور از محرومیت ایجاد کرده‌اند. راستینه تصریح کرد: مهم‌ترین مسوولیت در نظام فراگیر این است که جامعه مخاطبان را به‌درستی بشناسیم و راهکار درست ارائه دهیم.

راستینه نقطه آغازین عبور از محرومیت را هدف‌گذاری دقیق و شناخت صحیح مخاطبان ارزیابی کرد و افزود: اساسا به مخاطب برای ارتقای توانمندی‌ها و مهارت‌ها کمتر توجه شده و بیشتر نقش حمایتی تامین‌اجتماعی موردتوجه بوده است؛ درحالی‌که نقش حمایتی دستگاه‌ها و نهادها محدود است.

منبع: ایسنا

ارسال نظر