|
کدخبر: 150154

هشدار بورسی میرسلیم به وزیر اقتصاد

عضو کمیسیون اصل نود قانون اساسی مجلس معتقد است سازمان بورس با دستورالعمل‌های اشتباه، بازارگردانی را که یکی از پرسوددترین بخش‌های بازارهای جهانی بورس است، به عملیاتی ضررده تبدیل کرده است.

اقتصاد هشدار بورسی میرسلیم به وزیر اقتصاد

سیدمصطفی آقامیرسلیم نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس و عضو کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد درباره وضعیت بورس هشدار داد و روند نزولی این بازار را ناشی از مدیریت ضعیف دانست.

متن نامه نماینده تهران به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر فرهاد دژپسند

وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی

با سلام

بازار سهام(بورس) به وضعیت اسفناکی مبتلا شده است و علی رغم وعده‌های متعدد مسئولان و متولیان امر، به صورت روزافزون با افت شاخص و از دست دادن ارزش رو به رو بوده و موجب خسران عظیم مادی و معنوی در سطح ملی شده است.

در خصوص نوع عملکرد متولیان و تصمیمات و سیاست‌های اتخاذ شده در بورس و همچنین مقدار تأثیر اقدامات ضعیف و بعضا معکوس مدیران بورس در تشدید روند نزولی بازار سؤالات و شبهاتی مطرح گردیده است که نیاز به شفاف‌سازی و پاسخگویی از طرف وزیر محترم اقتصاد و دارایی به عنوان متولی اصلی سازمان بورس دارد:

۱- چرا راهکارهای مفیدی مانند عملیات بازارگردانی که یکی از پرسودترین بخش‌های بازارهای جهانی بورس است و باعث ثبات بازار و کاهش خطر سقوط می‌گردد با ارائه شیوه‌ها و دستورعمل‌های اشتباه به عملیاتی ضررده تبدیل شده که بالاجبار و به صورت حداقلی در حال اجراست، و چرا در اصلاح آیین نامه‌ها و ضوابط برای رونق و سودآوری آن تعلل می‌شود؟

۲- چرا در افزایش مقدار بازارگردان‌ها که عامل ثبات بازار و جذب نقدینگی‌اند تعلل می‌شود؟

۳- چرا در گسترش انتشار اوراق تبعی که عملیاتی بسیار مفید برای کاهش خطرپذیری بازار است تعلل شده و به صورت قطره چکانی در حال اجراست؟

۴- چرا با عدم رعایت اصول عرضه و تقاضا در زمان افت بازار با فشار در عرضه‌های اول و صندوق‌ها و همچنین افزایش شناورسازی سهام شرکت‌های بورسی موجبات ریزش هرچه بیشتر بازار به‌وجود آمده است؟

۵- چرا با اتخاذ تصمیم تحدید دامنه نوسان که قبلا نیز سابقۀ اجرای ناموفق داشته(در زمان مدیریت آقای عبده) باعث ایجاد صف‌های خرید و فروش و افزایش بار معاملات و در نتیجه کندی سامانه شده و این تجربه ناموفق دوباره تکرار گردیده است؟

۶- چرا متولیان بورس با کاهش مقدار تخصیص اعتبار مشتریان حقوقی در زمان نزول بازار باعث کاهش تقاضا شده و خطرپذیری بازار را به سمت حقیقی‌ها منتقل کرده است؟

۷- چرا اصلاح حجم مبنا که تصمیم درستی بوده و در دورۀ مدیریت قبل اتخاذ گردیده هنوز مشکلاتی دارد و در اصلاح آیین نامه‌ها تعلل شده است؟

۸- چرا با اتخاذ روند اشتباه و اجباری باعث زیان دهی صندوق‌های با درآمد ثابت شده و این بخش بسیار مفید بازار را درگیر مشکلات عدیده کرده است؟

۹- چرا سازمان بورس در برخورد با فعالیت‌های مشکوک، غیر قابل توجیه و تخریب کنندۀ ثبات و جو روانی بازار از جمله افزایش غیر معقول ارزش بعضی شرکت‌ها مانند بیمۀ پاسارگاد و همچنین عدم عرضۀ سهام بعضی شرکت‌ها در اوج تقاضای بازار مانند شرکت پارس الکتریک تعلل نموده و می‌نماید؟

۱۰- چرا سازمان بورس نسبت به برخورد با فعالیت‌های مضر و مخرب صندوق‌های تثبیت و توسعۀ بازار تعلل ورزیده و در مورد شفاف‌سازی نحوۀ عمکرد و انتشار صورت‌های مالی از جمله ترازنامه و سود و زیان آنها اقدامی ننموده است؟

سیدمصطفی میرسلیم

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس.

منبع: خانه ملت
  • حسن زاده ارسالی در

    افرادی که از این بازار سود کلان برده اند پول را از بازار خارج کرده اند و منتظرند مردم با 90 درصد ضرر به آنها بفروشند ، پ ول های کلان را با سود بالا به بانک ها سپ رده اند تا باز مجدد دولت سود را کم کند و در کف قیمت هجوم به بازار بیاورند ، دولت هم که با اقتصاد الاکلنگی کشک شده ؟! اگر تنونستن همین پیچ نرخ سود بدون ریسک و با زار سرمایه را مثل دیگر کشورها درست تنظیم کنند ، یکبار چنان پایین می کشند که بازا ر منفجر می شود و یکبار چنان بالا می کشند که مردمی که به بورس دعوت کردند نابود شو ند

ارسال نظر