|
کدخبر: 149276

واردات روغن های ممنوعه ادامه دارد

با وجود ممنوعیت واردات انواع روغن خوراکی خاص، اما در ۸ ماه نخست امسال بیش از ۳ تن از این کالا‌ها به کشور وارد شده است.

اقتصاد واردات روغن های ممنوعه ادامه دارد

اخیرا گمرک ایران آمار واردات ۸ ماه نخست امسال را در پرتال رسمی خود منتشر کرده که در این آمار کالا‌های وارداتی به چشم می‌خورد که هیچ نیازی به واردات آن‌ها نیست و توان تولیدی‌های ایرانی تمام نیاز داخل را بر طرف می‌کند.

همچنین در این بین کالا‌هایی به کشور وارد شده اند که پیش از امسال واردات آن‌ها ممنوع اعلام شده بود به عنوان مثال در آخرین لیست منتشره از سوی گمرک، واردات انواع روغن خوراکی خاص به چشم می‌خورد این در حالی است که این کالا در لیست کالا‌های ممنوع ورود به کشور وجود دارد.

لیست کالا‌های ممنوع برای واردات در حالی تنظیم شده که کارشناسان نهاد‌های مختلف دولتی و خصوصی تشخیص داده‌اند هیچ نیازی به دلیل توان‌های داخلی، به واردات کالای مورد نظر وجود ندارد. پس ورود آن از کشور‌های دیگر می‌تواند به بخش تولید و توزیع کشور ضربه وارد کند.

در ۸ ماه نخست امسال بیش از ۳ هزار کیلو انواع روغن خوراکی خاص به ارزش ۲۰ هزارو ۸۱۵ دلار و ارزش ریالی ۸۷۴ میلیون و ۲۳۲ هزار و ۵۴۹ ریال از کشور ایتالیا و بلژیک به کشور وارد شده است.

این واردات ممنوعه در حالی است که حجم زیادی از آن در مناطق ویژه اقتصادی ترخیص شده است پس بدان معناست که افرادی سودجو از این مناطق سوءاستفاده کرده و اقدام به واردات کالا‌های ممنوعه می‌کنند و کالا نهایتا وارد مناطق دیگری از کشور می‌شود و به فروش می‌رسد.

بر اساس این گزارش، شاید این ۲۰ هزار دلار در نگاه اول در مقایسه با واردات‌های پر حجم دیگر کم به نظر برسد، اما می‌تواند سرمایه قابل توجهی برای راه اندازی واحد تولیدی باشد.

نکته قابل توجه این واردات این‌جاست که این کالا‌های وارد شده در لیست ممنوعیت‌های وارداتی با نام سایر درج شده‌اند و شاید به همین دلیل است واردات این کالای ممنوعه به راحتی صورت گرفته است.

 

لیست کالا‌های ممنوعه واردات

کالاهای-ممنوعه

واردات-ممنوعه

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر