|
کدخبر: 146258

ارز ۱۷۵۰۰ تومانی نرخ کالاهای اساسی را افزایش می‌دهد؟

رئیس کمیسیون تخصصی چای فدراسیون صنایع غذایی با اشاره به افزایش نرخ پایه پولی گمرکی از ۴۲۰۰ تومان به ۱۷۵۰۰ تومان، در باره افزایش ۳۰ درصدی نرخ کالاهای اساسی وارداتی در سال آینده هشدار داد.

احمدرضا بخشی رئیس کمیسیون تخصصی چای فدراسیون صنایع غذایی در واکنش به احتمال افزایش نرخ پایه پول گمرکی در سال آینده و تاثیر آن بر نرخ تمام شده کالاهای اساسی وارداتی اظهار کرد: تغییر نرخ ارز پایه گمرکی از نرخ ۴۲۰۰ تومان در امسال به ۱۷۵۰۰ تومان منجر به افزایش نرخ ۳۰ تا ۳۵ درصدی نرخ چای در سال آینده خواهد شد.

وی افزود: این افزایش نرخ پایه پول گمرکی، بر نرخ خدمات استاندارد، مالیات بر ارزش افزوده، هزینه‌های وزارت بهداشت برای واردات و بیمه نامه‌ها اثر‌گذار خواهد بود، زیرا این هزینه‌ها تا به امروز بر اساس نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی محاسبه می‌شد اما در صورت تصویب نرخ ارز ۱۷۵۰۰ تومانی از سال آینده بر آن اساس محاسبه می‌شود و هزینه‌های تامین و واردات کالاهای اساسی و دارویی را افزایش می‌دهد.

رئیس کمیسیون تخصصی چای فدراسیون صنایع غذایی ادامه داد: درحال‌حاضر نرخ هر کیلوگرم چای هندی در بازار ۱۱۰ تا ۱۴۰ هزار تومان و چای سیلان از ۱۴۰ هزار تومان تا ۱۸۰ هزار تومان به فروش می‌رسد که این امر منجر به افزایش نرخ ۳۰ تا ۴۰ هزار تومانی هر کیلوگرم چای در سال آینده خواهد شد.

نماینده سازمان جهانی چای در ایران ادامه داد: تغییر تعرفه گمرکی بدون مشورت با تشکل‌های صنایع غذایی صورت گرفته و موجب افزایش نرخ کالاهای اساسی و مواد غذایی می‌شود.

بخشی گفت: بر خلاف گفته عضو کمیسیون تلفیق، که اعلام کرده بود که این امر منجر به افزایش نرخ زیادی در هزینه‌های تامین سبد خانوار نخواهد داشت، بر اساس محاسبات انجام شده فدراسیون صنایع غذایی ایران منجر به افزایش نرخ ۳۰ تا ۴۰ درصدی نرخ کالاهای اساسی در سال آینده می‌شود.

منبع: تسنیم

ارسال نظر