|
کدخبر: 143331

جاماندگان بسته معیشتی تا آخر هفته صبر کنند

سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا وزارت رفاه در یک لایو اینستاگرامی به سوالات مطرح شده در این زمینه پاسخ داد.

اقتصاد جاماندگان بسته معیشتی تا آخر هفته صبر کنند

حسین میرزایی درباره ارائه بسته حمایت معیشتی به اقشار کم درآمد و فاقد درآمد ثابت گفت: از ابتدای سال حمایت های مختلفی از مشاغل و کسب و کارها داشتیم. یک مورد حمایت یک میلیون تومانی بود که اول سال ۹۹ انجام شد. بسیاری از کسب و کارهایی که فاقد درآمد ثابت بودند مثلا دستفروش ها، کارگران فصلی و مشاغلی که ناپایداری شغلی داشتند، آسیب بیشتری دیده اند و نیازمند حمایت بیشتر بودند.

وی افزود: از کارمند و بازنشسته حمایت می شد، اما افراد فاقد درآمد ثابت که تحت پوشش بیمه هم نبودند باقی مانده بودند. تصمیم بر این شد تمام تمرکز را به سمت افرادی که فاقد درآمد ثابت هستند ببریم.

شناسایی ۳۴ میلیون ایرانی فاقد درآمد ثابت

سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا وزارت رفاه با بیان اینکه تصمیمی در مجلس برای دادن حمایت معیشتی به ۶۰ میلیون نفر گرفته شد و در دولت هم تصمیماتی گرفته شده بود، اما در نهایت به ما ابلاغ شد که ۳۴ میلیون نفر را شناسایی کنیم گفت: ما متولی شناسایی هستیم. علی القاعده شرایط و ویژگی ها ناظر به انتخاب ۳۴ میلیونی بود که فاقد درآمد ثابت هستند.

میرزایی افزود: بنابراین شاخص ها را طوری تنظیم کردیم که بر اساس ابلاغ صورت گرفته به ما بود. بنابراین این ۳۴ میلیون شامل افراد حقوق بگیر و معیشتی بگیر و یارانه بگیر نمی شد. از جمله ویژگی های مشمولان این موارد بود: خانوارهایی که هیچ‌یک از اعضای آن‌ها حقوق ماهانه دریافت نمی‌کنند. کارکنان بخش دولتی، نیمه‌دولتی، عمومی، بخش خصوصی و مستمری بگیران صندوق‌های بازنشستگی که دریافتی ماهیانه دارند و به نحوی شاغل یا بازنشسته محسوب می‌شوند، در زمره این گروه نیستند. خانوارهایی که هیچ‌یک از اعضای آنها بیمه‌پرداز نباشند. بر اساس بررسی شاخص‌های بانکی اعضای خانوار توسط بانک مرکزی، در زمره دهک‌های پایین هستند. خانوارهایی که در گروه مشمولان طرح حمایت معیشتی باشند.

وی ادامه داد: از آن طرف در گروه معیشت بگیران هم نیمی بهره مند نشده اند. علاقه مند بودیم مبلغ بیشتری اختصاص می یافت اما این اتفاق نیفتاد. این ۳۴ میلیون نفر فاقد درآمد ثابت هستند، یعنی کارمندان دولت و بازنشسته ها، بیمه پردازها، تحت پوششین بیمه های اجباری تامین اجتماعی و بیمه های خویش فرما (با یک استثنا) مشمول نمی شوند.

میرزایی ادامه داد: از این ۳۴ میلیون نفر، نزدیک به ۹ میلیون تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی بودند. ۲۵ میلیون نفر یارانه حمایت معیشتی ۱۰۰ هزار تومانی و سه میلیون و ۱۱ هزار و ۷۶ خانوار تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد ( هشت میلیون و ۹۰۰ هزار و ۷۳۱ نفر) یارانه حمایت معیشتی ۱۲۰ هزار تومانی را دریافت کرده اند.

سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا وزارت رفاه درباره شرایط درنظر گرفته شده برای مشمولان گفت: ما وقتی ۱۰ نفر داشته باشیم و بخواهیم حمایت و خدمتی را به پنج نفر آنها ارائه دهیم، باید سنجه هایی را مشخص کنیم. باید افراد بر اساس شاخص ها، اولویت بندی شوند.

رصد مداوم وضعیت خانوارها

میرزایی افزود: ما وضعیت افراد را از حیث شاخص های مختلف مرتب رصد می کنیم و با ۶۰ نهاد داده ای در ارتباط هستیم. اما اطلاعات به ما نشان داد افراد فاقد درآمد ثابت، بیشترین آسیب را دیده اند. کسانی را داریم که ذیل قانون کار مشغول به کار هستند ولی حتی همین بیمه را هم ندارند و از نظر شاخص های بانکی در وضعیت پایینتری قرار دارند. اینها باید حمایت معیشتی می گرفتند و در اولویت بودند.

افراد مجردی که جدای از خانواده زندگی می کنند به پلیس + ۱۰ مراجعه و اطلاعاتشان را از خانواده جدا کند

وی ادامه داد: برخی که اعتراض می کنند علت این است که مطلع نیستند ما وضعیت کل اعضای خانواده را در نظر می گیریم. اگر فردی جدای از خانواده اش زندگی می کند می تواند برود به پلیس به علاوه ۱۰ و اطلاعاتش را از خانواده اش جدا کند. در نظام های رفاهی دنیا لاجرم به سمت ساختارهای خانواده می روند و ما وضعیت کلی خانواده را بررسی می کنیم. مبنای ما ساختار رسمی و حقوقی خانواده در ثبت احوال و سازمان هدفمندی است.

سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا وزارت رفاه با بیان اینکه در جریان هدفمندی یارانه ها افرادی داشتیم که رفتند و وضعیت خانوادگی خود را بروز رسانی کردند گفت: ۳۴ میلیون سهمیه اختصاص داده شده است و ما دخل و تصرفی در نحوه پرداخت نداریم و اطلاعات را در اختیار سازمان برنامه قرار می دهیم.

امکان اعتراض وجود ندارد

وی ادامه داد: امکان دارد فردی هم حقوق بگیر باشد اما مطلوبیت زندگی اش بالا نباشد و مثلا مبلغ زیادی در ماه بابت اجاره بپردازد. ما نمیتوانیم اینها را تک به تک بررسی کنیم. اکنون بحث امکان اعتراض مطرح نیست. ۳۴ میلیون فرد دارای اولویت انتخاب و مشمول شده اند.

میرزایی افزود: امیدواریم و در حال پیگیری هستیم که بودجه بیشتری تعلق بگیرد. ما به اطلاعات مردم واقف تریم. مطلع هستیم که میانگین تراکنش ماهانه اعضای خانوار چقدر بوده است ولی شاید خود فرد به طور دقیق نداند. سه میلیون و ۷۰ هزار اعتراض در جریان وام یک میلیون تومانی داشتیم که یک میلیون و ۱۷۶ هزار نفر بعد از اعتراض ها مشمول شدند. اما این طرح متفاوت است و نیاز به درخواست و اعتراض نیست، زیرا افراد طبق اطلاعات سیستمی در اولویت قرار گرفته اند.

وی در پاسخ به اینکه چرا برخی افراد که در وضعیت خوبی بوده اند این یارانه را گرفته اند؟ گفت: باید شاخص ها را بررسی کرد و دید که کدام ویژگی ها را دارند. اطلاعات بانکی بانک مرکزی خطاپذیر نیست. افرادی را داریم که دستگاه پوز اجاره ای دارند و کسب درآمد می کنند اما حساب به نام خودشان نیست. باید اطلاعات به صورت دقیق تحلیل شود. ممکن است افرادی باشند که تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد باشند و نباید تحت پوشش باشند، بعضا موارد فوتی و همپوشانی هم در لیست آنها داشتیم که البته اکنون اطلاعات شان بروزرسانی شده و بهتر از گذشته است. ما بهره بردار اطلاعاتی هستیم.

سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا وزارت رفاه ادامه داد: خانومی ۶۵ ساله داشتیم که می گفت باید یارانه معیشتی بگیرم اما بررسی کردیم که دخترش مدیر بازرگانی یک شرکت بود با گردش مالی میلیاردی و دختر وی هم در ساختار خانواده اطلاعاتش بررسی و سنجیده شده بود. نتایج کار ما از سوی نهادهای نظارتی مربوطه چک و بررسی می شود.

میرزایی با بیان اینکه نیمی از معیشتی بگیران مشمول طرح اخیر نشده اند و جزو گروه های معترض هستند که طبیعی است گفت: اما خب ما قرار بود ۳۴ میلیون را شناسایی کنیم که افراد در اولویت بالاتر انتخاب شدند.

دخل و خرج دست سازمان برنامه است

وی با بیان اینکه مدافع کار درست هستم گفت: منطق شناسایی سیستمی و اصولی این بوده است. اگر ظرفیتی ایجاد شود ما توان این را داریم که اعتراضات مردم را بگیریم و بررسی کنیم اما دخل و خرج دست ما نیست و دست سازمان برنامه است. افرادی را داریم که از سال گذشته تا کنون وضعیت مالی شان تنزل داشته و باید یارانه بگیرند که ما هم آن را قبول داریم اما متضمن آن است که منابعش وجود داشته باشد. اگر شناسایی و تایید کنیم و از آن سو حمایتی صورت نگیرد، علی القاعده هیچ اتفاقی نمی افتد.

سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا وزارت رفاه درباره کارگران ساختمانی و رانندگان تاکسی درون و برون شهری و اینترنتی نیز اظهار کرد: ما به مشکلات مردم واقف هستیم. این که فردی بگوید به این یارانه حمایتی نیاز دارد صحیح است و می پذیریم. اما موضوع دوم این است که ما مجبور شدیم گروهی را مشمول نکنیم و باید اولویت بندی می کردیم.

میرزایی افزود: در گروه بیمه شدگان خویش فرما یک استثنا داشتیم و مربوط به افرادی بود که معیشت بگیر بودند، درآمد ثابت نداشتند، دهک ۹ و ۱۰ درآمدی نبودند و مجموع حقوق اعضای خانوار زیر یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بود. از آن سو بازنشستگانی داشتیم که حقوق اعضای خانوار زیر یک میلیون و ۹۰۰ هزار توان بود و گروه اندکی بودند که آنها هم مشمول شدند اما امکان مشمول شدن بیمه شدگان کارگران ساختمانی و... را نداشتیم.

واریز مراحل بعدی بسته به حساب مشمولان در دهه سوم هر ماه

وی با اشاره به اینکه اعتبار پرداخت حمایت معیشتی تخصیص یافته و برای مشمولین واریز شده است گفت: برای عده اندکی که هنوز واریز نشده تا آخر هفته صبر کنند و امید است مشکلی نباشد. به علت مشکلات بانکی هنوز پول برای این عده اندک واریز نشده است که حل می شود. اولین نوبت واریز ۲۷ ام ماه بود و احتمالا واریزهای بعدی در همین بازه زمانی باشد و دهه سوم هر ماه واریز شود.

 

منبع: ايسنا
 • محمدرضا ارسالی در

  ماشامل این یارانه میشدیم که برای ماواریزنشدماکه معیشتی بگیرهستیم هیچ حقوق ثابت وبیمه نداریم پس چرابرای ماواریزنشدباید راه اعتراض بزارن که حق من وامثال من پامال نشه این عدالت نیست.که حق به حقدارنرسه

 • ناشناس ارسالی در

  به کی قسم بخورم نه حقوق داریم نه بیمه شوهرم کارگره اونم یکی پولش رو میده صد تا هم مثه گداها به ما میدن دیگه کم آوردیم

 • ایرلنی ارسالی در

  اخه خر نفهم رفیق من طلافروشه بیمه هم نیست اون این صد تومن رو گرفت اما من کارگر حداقلی بگیر در لیست نبودم. کیرم تو مغزتون

 • ناشناس ارسالی در

  من راننده برون شهری هستم وچند ماه که بیک ارم ماهیانه با هر بدبختی که شده باید پول بیمه رو برسانم چون اگر پرداخت نکنم ماه بعد دوبرابر جریمه میشوم نه خانه از خودم دارم نه ماشینی واقعا این انصافه که نه و ام بهم میدن نه این کمکهای معییشتی خدایی دولت باید برسی کنه

 • ناشناس ارسالی در

  من یک سال است بیکارم نه بیمه هشتم نه حقوق بگیر هیچ یارانه ای به من ندادند این کد ملی من است برسی کنید گل چین نکنید0049386573 ممنون میشم

 • Mehran ارسالی در

  سلام نه کارمندم ونه حقوق بگیر پایه یک دا رم بیکارم مستجرم چرا بهافرادی مثل ما کمک معیشتی قرار نمیگیرد اینم عدالته

 • زهرا ارسالی در

  سلام ببخشید ماهای که در راه رضای خدا بخا طر بیماری که دارم بیمه ام مریضن حساب همس رم کارگر روز مزد است مساجرم چون درامدی ندارم پول پیش خانه ام کمکم جای کرایه میر ه هیچ حقوق ثابتی ندارد بیمه ندارد چطور ی ارانه صد تومانی واریز نشده ولی برای خیلی کسای دیگه هم درماد ماهانه دارند هم بیمه دارند وهم حقوق مشخص واریز شد پس عدالت ش ما کجاست

  • قاسمی ارسالی در

   سلام حق اعتراص بذارید تا امثال من که کشاورزیم وهیچ حقوقی نداریم یه خانواده چهار نفره نه یارانه نه معیشتی مگه ما ایرانی نیستیمچرا چون این آقاشعلشو اشتباهی زدن عمده فروش این چه عدالتیه آخه حالا اشتباه کردین تحقیقات کنید وجبران کنید این همه سال حق مارو خوردید

 • علی ارسالی در

  خیلی ازکسانی که یارانه می گیرند کشاورزی و دامداری دارند ویک ریال مالیات نمی دهند اماهمین چندرغاز حقوق ما باعث شده یارانه ما را قطع کنند. لعنت بر اون عدالتتان، ت ف بر شرافت نداشته تان.
  خیلی از مدد جویان کمیته وضعیت اقتصادی شان از ما بهت ره وبا پارتی وسفارش رفتند تحت پوشش.
  خداوند همه تان را لعنت کنه

 • ناشناس ارسالی در

  سلام تورخدا فکری به حالمان بکنید مستحق م عیشتی هستیم خانواده شش نفر هستیم توی این گرانی برای یک آدم فقیر خیلی خوب

 • سالار ارسالی در

  به خدا دارید دروغ میگید.
  طرف جز نی روهای مسلح است و بیمه نیروهای مسلح دارن و یارانه مشمول شدن

 • علی ارسالی در

  بازنشسته هایی که ۲ملییون حقوق میگیرند آیا نباید ۱۰۰ هزار کرونا را نباید بگیرند .رانندگان تاکسی چی .متاسفم

 • ابراهیم میهمی ارسالی در

  هیچ ارگانی حقوقی نمی گیرم نه خودم نه کسی ازخانواد ولی وام ومعشیت به ماندا ن

 • ناشناس ارسالی در

  من پدرم ماهی 12 تا حقوق میگیره و بازنشست ه وزارت نفت بهش داددن

 • محمدابراهیم مشفقی ارسالی در

  کسانی که اون بالا این حرف میزنه بدونه من ازبهمن ۹۸ تاامروز ۲دی ۹۹ کل حساب گردشی من ۵ میلون نیست وکارگر روزمزدم تحقیق کنین ااماه این پول زیاده باداشتن کرای خانه وبچه واقعا نه وام گرفتم ونه ۱۰۰ تومانی

 • ناشناس ارسالی در

  به من ندادید صدتمن لعنت برعدالتتون

 • حسین ارسالی در

  زمانیکه تا به حال یک نفر نتوانسته یک حیا ت و منزل بگیردپیش پدرش هست نباید یارانه گرفت پول بیمه و اجاره بدهد پولی میماند ب ا این گرانی که در یک شهر کوچک مغازه داری کند میتواند به یک فرزندش زن بگیردحق یک خانواده است

 • ناشناس ارسالی در

  کار مندان ثبت کجای کار را بررسی کردند که یارانه را بررسی کنند توهین نمیکنم که بد شان بیایدشما میدانید که با این خرج و مخا رج زندگی درآمد یک مغازه درزیر دو میلیون هست خرید و فروش نیست بررسی کنید اگر یارا نه را نمی دهید با انواع بهانه نه یک بار قطع کنید مردم هم بداند که با گدا یی کردن به زندگیش ادامه خواهد داد

 • ناشناس ارسالی در

  خدا از سرتو ن نگذاره به حق آیه ها قرآن من یک مستمر بگیری هستم ماهی یک میلیون دارم کرایه کرایه میدم ماهی دومیلیون حقوق میگیرم سه تا بچه ام دارم من چی خاکی تو سرم بریزم خدایا خودت جواب دل ما رو بده

 • ناشناس ارسالی در

  واقعاً ظلم نیست سرمایه دارا یارانه 100هز ارتومنی بگیرن اماما که هیچ درامدوبیمه هم نداریم به ما کمک ندن این عدالته

 • امبرجهانمردی ارسالی در

  من بیکارم بیمه نبستم متاهل هستم یارانه میگبرم چرا معیشت به من تعلق نگرفته نه پ س انداز نه ماشین ونه خانه دارم .اجا۰۹۱۳۳ ۰۳۶۹۱۶ره نشینم

 • محمدرضا ارسالی در

  خوب اگه بازم نریختن چی ایجورکه نمیشه بای د راه اعتراض برای جاموندهابزارن میدونن ب رای خیلیها که یارانه شاملشون میشده ندادن که راه اعتراض نمیزارن همش بایدحق مردم ض عیف خورده بشه

 • msh ارسالی در

  سلام
  واقعا کسی نیست پیگیر حق مردم باشه.به کی باید گفت اقا من نه بیمه دارم نه حقوق دارم نه حساب بانکی دارم نه خونه نه ماشین.یعنی بدبخت تر از من نیست چرا مع یشتی به من تعلق نمیگیره.یکی بیاد جوابگو باشه.زور داره بخدا

 • ناشنا ارسالی در

  به خدا این عدالت نیست مردم رو سر کار گذا شتین یعنی چی به بیمه پردازان ندادیم اکثر مردم بیمه پردازن اونم با چه مکافاتی مید ن من خودم کارگر روز مزد هستم به خداوندی خدا دستم خالی به حضرت ابو الفضل هیچی تو خونه ندارم بدم بچه هام بخورن با سه بچه خودشم مستاجر خدا از تون نگذره شب روزمان فقط ناله و نفرین شده برای شماها

 • ناشناس ارسالی در

  سلام من نه خونه دارم نه ماشین چرا برای م ن نه وام یک میلیون ونه صدهزار پرداخت نکر دن

 • ناشناس ارسالی در

  سلام باید دربین مردم فرق نزارن واقعا کسایی هستند که به این پول احتاج دارند و دمی نمیزنند

 • مجیدفقط وفقط ارسالی در

  فقط وفقط درحق کارگران ساختمانی ورانندگان که بیمه راباهزارجوربدبختی ازشکم‌زن وبچه میزنن ومیدن ظلم شدوبس خدایاخودت بدادمون برس نه خونه نه ملک نه کارنه گردش مالی ه یچ کدوماندارم خدایابهمون خودت رحم کن

 • ناشناس ارسالی در

  من صاحب سه فرزند سه قلو هستم .ن ماشینی دارم ن خونه .تو این مشکل گرانی تورم .بزور خرج .لباس شکم شان درمیارم ن وام بک میلیونی گرفتم ن معیشتی بخدا چکار کنم .تو رو خدا پیگیر باشید

 • محمود نوجوان ارسالی در

  من و هم سان من که کار گر ساختمانی هستیم و حالا که هوا سرده و نمیشه سر کار رفت .. . چرا بسته حمایتی به ما ندادن

 • نا امید ارسالی در

  منم شوهرم بیمه تامین اجتماعی داره اما مس تاجریم بدون هیچ درآمدو پولی دیسک کمر دار ه ۳ ماهه تو خونه افتاده بیمه چه بدرد منو بچه هام میخوره چند وقته منتظر بودم این ۱۰۰تومنو بدن ولی خبری نشد چرا مردمو امید وار می کنید

 • علی ارسالی در

  من ازشهرمرزی بازرگان دارم پیام میدم من نه خونه دارم نه هیچی زیرصفرهستم ۴تا بچه دارم با همسرم ۶نفرهستیم این یارانه ۱۰۰تومانی رامادریافت نکردیم حالااگربرای ماهم بیاد که خوب میشه اگرهم که نیاددیگه هیچی متشکرم

 • ناشناس ارسالی در

  واقعا برای مولین زیربط متاسفم ما که نه ب یمه داریم نه چیزی بما نه وام یک میلیونی تعلق گرفت نه وام کرونایی یکصد هزار تومان ی واقعا برای مسولین متاسفم با این عدل ال هی که همش دمشو میزنن اینطوری دارن پول ها یی که حق ماست رو به کس دیگری میدن

 • مهدی ارسالی در

  سلام خسته نباشید من راننده تاکسی هستم به خدا درآمد ماهانه که هیچی روزانه هم ندارم چرا به ما تعلق نمی گیرد چون بیمه پردازیم به خدا با در بدری جورش میکنیم اگر سر تاریخ ندیم دوبرابر میشود باور نمی کنید من روزی یک وعده غذا می خورم گناه کردیم راننده تاکسی شدیم.

 • مهدی الماسی ارسالی در

  سلام ببخشید چرا وام یک میلیون ندادن بیکا رم اجاره نشین دوماه اجاره ندادم

 • 0921364581 ارسالی در

  سلام اونها که کار بینه دارن وام یک میلیو ن دادن من بیکار اجاره ندادم وام یک میلیو ن ندادن

 • ناشناس ارسالی در

  مانیروی مسلح هستیم ولی از فقیری فقیرترین وابرو دار هستیم ونمتونیم دستمون جلو این واون دراز کنیم چرا برای ما اون 100 تومن نریختن

 • ناشناس ارسالی در

  شما را به خدا هرکه دست اندر کار هس ثواب کنید هم حقوق وهم یارانه وهم معیشتی وهرآن چه دولت می‌دهد به سرپرست خانواده ندهد چو ن همه سرپرستان که مثل شما نیستن که بیارن بدن به زن وبچه شمارا به خدا جدا کنید خد ا شاهده ثواب میکنید وجلو طلاق ها را هم م یگیرید خدا قدمی برای زن وبچه ها برمیدارن می‌بیند ونگاه خدا باشماست خدا همراهتان هس مطمئن باشید ثواب میکنید

 • حسن پوروزیری ارسالی در

  معیشت بگیر وحقوق ثابت وبیمه ندارم ولی یارانه صد هزار تومانی به ما ندادن کد ملی ۳۱۶۰۷۶۸۱۵۵ لطفا پیگیری نمایید

 • محب خواه ارسالی در

  من یک کارگر ساده هستم پدر روستا زندگی می کنم ویک سال است که بیمه روستایی و عشایری می ریزم پس واسه ماها چرا نریختن

 • مجید ارسالی در

  من بیمه ندارم بیکارم هستم بسته معیشتی میگیرم ولی 100 تومن بحستبم نیامد وام 1 ملیونی دفعه قبل گرفتم اینبار به حسابم نیامد.

 • قادربخش کامیاب ارسالی در

  سلام اقاجان من مسافرکش هستم باپاولگن پلاتین شده نه حقوق بگیرهستم ونه بیمه ای دارم معیشتی بگیرهستم چرا یک ملیون ویارانه کمک کرونا بهم ندادین انصاف داشته باشین

 • ناشناس ارسالی در

  همش دروغه من سراغ دارم معلم هم این میشتی رو گرفته ولی صد کارگر فصلی سراغ دارم نگ رفته یکیش خود من واگر باورتون نمیشه بیای د تا خودم جلوی تریبون همه را با مدرک معر فی کنم وسلام

 • پیمان طالبی فرد ارسالی در

  باسلام، بنده شخصی بیکار هستم با سه فرزند وهیچگونه درآمدی ندارم و۱۰۰۰تومان پس اند از همندارم تنها درامدم یارانه است ولی نه وام ۱ملیونی گرفتم ونه بسته ۱۰۰هزار توما نی شمارابخدا بگویید باسه سرعاله بدون درآ مد چکار کنم بجز مردن راهی هست

 • سام ارسالی در

  بیکارم.بیمه ندارم.مستاجرم ۷ماهه اجاره خو نه ندادم.دوچرخه هم ندارم زندگیم بخاطربیک اری وبدبختی درآستانه فروپاشیه.تبریک میگم به این کساییه که یارانه معیشتی و وام کر ونا دادن....نه وام بهم دادن نه یارانه صد تومنی.تبریک به این دولت که چقدرزندگی طی این چندسال ازهم پاشید بخاطرفقرونداری اون م درکشوری مملوازسرمایه.تنها راهی که برام مونده خودکشیه یک هفته ذهنمومشغول کرده که خودموبکشم وچشمم به چشم بچه بیمارم نخو ره.

ارسال نظر