|
کدخبر: 142511

مقدار کسری حقوق کارگران محاسبه شد

برگزاری و عدم برگزاری جلسه شورای‌عالی کار موضوعی است که این روزها، اختلاف نظری بین مسئولان و کارگران ایجاد کرده است. کارگران عدم برگزاری جلسه را لجبازی می‌دانند و وزیر دلیل عدم برگزاری را واقعی تر شدن شاخص کالا و خدمات در پایان سال می‌داند.

اقتصاد مقدار کسری حقوق کارگران محاسبه شد

هر ساله در چند ماه باقی مانده به پایان سال جلسات کمیته دستمزد و شورای‌عالی کار برای تعیین هزینه سبد معیشت کارگران تشکیل می‌شود.

 امسال با توجه به اینکه نمایندگان کارگران مصوبه دستمزد ۹۹ را به دلیل نارضایتی از میزان افزایش مزد امضا نکردند، چند جلسه شورای‌عالی کار در آغاز سال ۹۹به میزان افزایش دستمزد کارگران گذشت.

 یکی از گلایه‌های کارگران از مسئولان بی‌توجهی به معیشت وعقب ماندگی مزدی کارگران است که برای این منظور چندین بار تا کنون درخواست برگزاری جلسه را از دبیرخانه شورای‌عالی کار داشته‌اند اما بی‌جواب مانده است.

 هفته گذشته نیز جلسه‌ای در شورای‌عالی کار با حضور شرکای اجتماعی برگزار شد. اما باز هم بی‌نتیجه بود. برگزاری و عدم برگزاری جلسه شورای‌عالی کار موضوعی است که این روزها، اختلاف نظری بین مسئولان و کارگران ایجاد کرده است. کارگران دلیل عدم برگزاری جلسه را لجبازی می‌دانند و وزیرکار دلیل عدم برگزاری را واقعی تر شدن شاخص کالا و خدمات در پایان سال می‌داند.

کسری حقوق ۵ میلیونی

خدایی، نماینده کارگران در شورای‌عالی کار درباره جلسه معتقد است: اکنون هزینه سبد معیشت خانوار درحالی به ۸ میلیون تومان رسیده که دریافتی کارگران دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است و این رقم به معنای کسری ۵میلیون و ۵۰۰هزار تومانی است. حقوقی که اکنون کارگران دریافت می‌کنند تنها پاسخگوی حداقلی از خوراکی‌ها و آشامیدنی‌های مورد نیازشان است.

وی ادامه داد: سال ۹۹برای خانوارها بسیار سخت و هزینه‌بر بود و شیوع ویروس کرونا نیز به هزینه‌ها افزود اما متاسفانه این موارد اصلا در تعیین دستمزد دیده نشد. از دولت انتظار داشتیم باتوجه به این افزایش هزینه‌ها در نیمه دوم سال پیش‌قدم شود اما متاسفانه آقای شاکرمی، معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه‌ اجتماعی و دبیر شورای‌عالی کار با حالتی لجبازانه حاضر نیست به وظایف خود در این زمینه عمل کند یا دراین‌باره صحبت شود.

 این نماینده کارگران گفت: از این رو از تشکیل جلسه شورای‌عالی کار خودداری می‌کنند. طبق ماده ۱۶۷قانون کار جلسات شورای‌عالی کار باید ماهانه برگزار شود و اکنون درحالی‌که در آستانه ماه دهم هستیم فقط سه جلسه تشکیل شده که دو جلسه آن غیرمرتبط بوده است.

نظر وزیر کار درباره دستمزد کارگران

البته در هفته گذشته محمد شریعتمداری، وزیر کار در حاشیه امضای تفاهمنامه احداث نیروگاه سیکل ترکیبی اندیمشک درباره لزوم برگزاری جلسات دستمزد و نامه نمایندگان کارگری برای تشکیل جلسه گفت: کمیته دستمزد شورای‌عالی کار به‌طور مستمر جلساتی را در خصوص بررسی مزد موضوعی و مزد منطقه‌ای برگزار کرده است ولی تصمیم‌گیری در مورد دستمزد سال آینده در انتهای سال انجام می‌پذیرد.

وی ادامه داد: این طور نیست که جلسات دستمزد را از سر تفنن به آخر سال موکول کنیم بلکه با توجه به آنکه هرچه به پایان سال نزدیک می‌شویم شاخص کالا و خدمات واقعی‌تر می‌شود طبعاً جلسات دستمزد باید در روزهای پایانی سال تشکیل شود.

وزیر کار گفت: با توجه به آنکه شاخص کالا و خدمات در انتهای سال واقعی‌تر می‌شود جلسات دستمزد را در روزهای پایانی سال برگزار می‌کنیم.

منبع: تسنیم
 • 1 ارسالی در

  کلاهی که در سال 99 بر سر کارگران گذاشته شد به کام اقای وزیر شیرین امده چراکه درس ال قبل شورای عالی کار با توجه به بودجه د ولت حقوق کارگران را 15 درصد افزایش داد و قول داد که تورم تک رقمی شود درحالی که ه نوز جوهر بخشنامه خشک نشده بود تورم روزان ه افزایش پیدا کرد حال نیز می خواهند اخر سال شود بانک مرکزی یک تورم من دراوردی اع لام می کند و بر اساس ان حقوق سال اینده ر ا مانند کارمند 25 درصد اعلام می کند حال انکه طبق قوانین کار باید براساس تورم - ن ه تورم سال قبل بلکه تورم سال اینده در نظ ر گرفته شود

 • ناشناس ارسالی در

  وزیر کار که نه وزیرگال تولیاقت این مردم را نداری لااقل برو بمیر با گندی که به صنعت زدی حالا به زندگی کارگرها

  • یه بازنشسته تامین اجتماعی ارسالی در

   این آقا وزیر کار نیست وزیر کارفرماست و ک ارمندان...وگرنه چطور حقوق کارمندان رو من تظر تعیین چنین و چنان نمیشن و زود بالا م یبرند؟؟؟!!!

 • امین ارسالی در

  اقای شریعت مداری اتفاقا از سر تفنن شما به اخر سال موکول میکنید مگر اخر شما همون تورم اعلامی از طرف بانک مرکزی که با واقعیت فاصله داره و در اخر سال اعلام میشود رو ملاک افزایش حقوق هم قرار نمی دهید و مبلغ افزایش حقون چیزی هست که طبق توافق دولت و کارفرما هست نه چیز دیگری شما فقط میترسید الان افزایش بدهند و اخر سال هم دوباره کارگرها اعتراض کنن دوباره افزایش بدهید من اول همین سال پوشک گرفتم 38 هزار الان شده 105 هزار گوشت مرغ اول سال بوده 11 هزار الان شده 25 هزار همچنین دلار طلا قیمت نان قیمت حبوبات و....

 • علی ارسالی در

  لعن الله القوم الظالمین .

 • مجید ارسالی در

  نه که تا حالا کلا بر مبنای واقعیت تورم ح قوق رو افزایش دادین
  جمع کنید که حن اتون رنگ نداره

 • بی نام ارسالی در

  وقتی مسئولین حقوقهای نجومی میگیرند چرا ب اید به فکر کارگر باشند.

 • بی نام ارسالی در

  داستان ضرب المثل قدیمیه که سواره از پیاد ه یا آدم سیر از گرسنه خبر نداره است. آقا ی وزیر و در آخر تامین اجتماعی ما در مورد کارگران و بازنشستگان با نگاه صدقه دادن هست و بیشتر از این نمیشود انتظار داشت. ع لی برکت الله

 • فرهاد ارسالی در

  کدوم وزیر کار به فکر کارگر بوده .طرفدارس رمایه داری هستن

 • ناشناس ارسالی در

  این وزیر واین دولت درحق کارگران ومستمری بگیران ظلم بزرگی کردند که تا قیامت باید جوابگوی تک تک مردم باشند

  • ناشناس ارسالی در

   عزیز مم اینا اگه به خدا و قیامت اعتقاد د اشتند که با زندگی میلیون ها کارگر این جو ری نمی‌کردند...مهم خودشون و دار و دسته ش ون هست...ما کارگران برای اونا حکم برده ر و داریم نباید هم نگران زندگی و معیشت و م شکلات ما باشند... حضور ما فقط برای منافع اوناست وگرنه در این کشور کارگر هیچ جایگ اهی ندارد جز کار برای دیگران و رنج برای خودش...

 • ناشناس ارسالی در

  بازنشستگان تامین اجتماعی که کارمند رسمی مدیریت خدمات کشوری بودند و درسال ۹۹ بازنشسته شده اند امیدوارند که دولت همانطوریکه برای صندوق بازنشستگی کشوری منابع درنظر گرفته و همسان سازی اجرا شد برای کارمندان دولت که صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی هستند هرچه زودتر این اتفاق بیفته و خدای نکرده تبعیض در کار نباشه

 • کریمی راد ارسالی در

  خداروشکرکه کرونا آمدوماکمتربه فکرخرج کرد ن هستیم به بچه هاونوهاگفتیم به ماسرنزنین که جیب ماخالیه ودراین نظام کسی به فکرما نیست خیرونهادحمایتی هم پیدانمی شه که به ماکمک کنه خانه هایتان بمانید
  بانشسته حداقل بگیر

 • مستمری بگیر ارسالی در

  سلام به همه کارگران و بازنشسته های عزیز برای اعتراض گرفتن حق خودمان باید کاری بکنیم وگرنه این وزیرکار برای ما کاری نمیکنه فقط بریزیم توی خیابان

 • ناشناس ارسالی در

  آقای وزیر شما گفتی ما هم باور کردیم ،کار گران را چی فرض کردید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...