|
کدخبر: 132906

انتخاب بایدن چه تاثیری بر بازار خودرو در صبح شنبه دارد؟

با توجه به نتایجی که تا به این لحظه از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا گزارش می شود، بسیاری از کارشناسان صنعت و بازار خودرو احتمال ریزش شدید قیمت خودروها از صبح فردا یعنی شنبه مورخ ۱۷ آبان ۱۳۹۹ می دهند.

اقتصاد انتخاب بایدن چه تاثیری بر بازار خودرو در صبح شنبه دارد؟

روز چهارشنبه که احتمال پیروزی ترامپ در انتخابات داده می شد قیمت خودروها تا حدی افزایش پیدا کرد و برخی از فروشندگان از معامله خودروی خود منصرف شده بودند. اما با آغاز روز پنج شنبه و مخابره احتمال موفقیت «جو بایدن» در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، شاهد بودیم که موج فروشندگان خودرو به سمت بازار آزاد آمد. اما با توجه به محدودیت فعالیت ها در روزهای آخر هفته، آنچنان معامله ای با قیمت های ریزشی در بازار آزاد ثبت نشد. حال با توجه به اینکه رسانه ها احتمال پیروزی بایدن را بیشتر از همیشه مخابره می کنند، شاهد هستیم که موج ثبت آگهی های فروش خودرو در فضای مجازی آغاز شده است.

خبرنگار ما در گفت و گو با چند تن از کارشناسان بازار خودرو به جمع بندی در خصوص آغاز ریزش قیمت خودرو در بازار آزاد رسید. آن طور که تحلیل فعالان بازار خودرو نشان می دهد، از شنبه قیمت اکثر خودروها سقوط قابل توجهی را خواهد داشت و اکثر دلالان به جای خرید، به دنبال فروش خودروهایشان خواهند بود. در این مرحله است که اگر خریداران و مصرف کنندگان خودرو، از انجام معامله در بازار آزاد اجتناب کنند و خرید خود را به زمانی دیگر موکول نمایند، روند کاهشی قیمت ها ادامه خواهد داشت. البته برخی کارشناسان خودرو معتقد هستند که کاهش قیمت خودروها در بازار آزاد به ادامه دار بودن کاهش قیمت ارز و طلا بستگی خواهد داشت و فعلا اعلام قیمت جدید خودروها در کارخانه، جو را تا حدی افزایشی نگه داشته است. اما با این وجود، آنچه که از ظهر جمعه در آگهی های فروش خودرو قابل دیدن است، کاهش قیمت خودروها و عقب نشینی دلال ها و فروشندگان در قیمت گذاری خودروهایشان است.

یکی از اتفاقات جالب این است که با وجود تعطیل بودن بازار خودرو در روز جمعه، اما ثبت آگهی های فروش جدید، روند کاهش قیمت خودروها را در بازار مخابره می کند و این نوید داده می شود تا در صورت پیروزی قطعی بایدن، حباب قیمت ها کاهش پیدا کند.

نام خودرو مدل رنگ قیمت (تومان)
پژو ۲۰۷i اتوماتیک (رینگ آلومینیومی) ۱۳۹۹ سفید ۴۷۳٫۰۰۰٫۰۰۰
پژو ۲۰۷i صندوق دار (رینگ آلومینیومی) ۱۳۹۹ سفید ۴۶۲٫۰۰۰٫۰۰۰
پژو ۲۰۷i دنده ای (رینگ فولادی) ۱۳۹۹ سفید ۳۰۱٫۰۰۰٫۰۰۰
پژو ۲۰۷i دنده ای پانوراما ۱۳۹۹ سفید ۳۷۵٫۰۰۰٫۰۰۰
جک S5 اتوماتیک ۱۳۹۹ سفید ۷۶۲٫۰۰۰٫۰۰۰
جک S3 ۱۳۹۹ سفید ۵۷۵٫۰۰۰٫۰۰۰
سایپا ۱۱۱ ۱۳۹۹ سفید ۱۲۶٫۰۰۰٫۰۰۰
سایپا ۱۳۱ ۱۳۹۹ سفید ۱۰۹٫۰۰۰٫۰۰۰
تیبا صندوق دار ۱۳۹۹ سفید ۱۳۱٫۰۰۰٫۰۰۰
ساینا ۱۳۹۹ سفید ۱۴۰٫۰۰۰٫۰۰۰
کوییک آر ۱۳۹۹ سفید ۱۶۹٫۰۰۰٫۰۰۰
مزدا ۳ ۱۳۹۸ سفید ۱٫۰۳۵٫۰۰۰٫۰۰۰
فاو بسترن بی ۳۰ ۱۳۹۹ سفید ۵۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰
پژو ۲۰۶ تیپ ۲ ۱۳۹۹ سفید ۲۱۴٫۰۰۰٫۰۰۰
پژو ۲۰۶ صندوق دار ۱۳۹۹ سفید ۲۶۰٫۰۰۰٫۰۰۰
منبع: اسب بخار

ارسال نظر