|
کدخبر: 128900

امن ترین شهر ایران برای سرمایه گذاری

به تازگی دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس گزارش "پایش امنیت سرمایه‌گذاری در ایران طی فصول سال ۹۸" را که با سنجش "شاخص امنیت سرمایه‌گذاری در ایران" انجام شده است، منتشر کرد.

دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس به تازگی گزارش پایش امنیت سرمایه‌گذاری در فصول سال ۱۳۹۸ را به تفکیک ۳۱ استان، ۳۸ مؤلفه، ۷ نماگر و ۹ حوزه کسب و کار منتشر کرده است که به بررسی مندرجات آن پرداخته‌ایم.

امیر سیاح، کارشناس اقتصادی و عضو دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس، در این باره بیان می‌کند: برای سنجش حس امنیت سرمایه‌گذاری توسط تولیدکنندگان کشور، یک شاخص وجود دارد که از هفت (۷) زیرشاخص به نام نماگر تشکیل شده که خود نماگر هم از چند زیرشاخص دیگر به نام مؤلفه تشکیل شده است.

سیاح افزود: این زیرشاخص‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ یک دسته آمار‌های رسمی منتشر شده توسط نهاد‌های معتبر (مؤلفه‌های آماری یا Hard Data) است و دسته دیگر از سنجش اداراک فعالان اقتصادی (مؤلفه‌های پیمایشی یا Survey Data) به‌دست می‌آیند که ترکیب این دو دسته، شاخص امنیت سرمایه‌گذاری را به‌دست می‌دهد.

سرمایه۱

وی همچنین بیان کرد: در سال ۹۵ و ۹۶ مطالعات گسترده‌ای برای تعیین نماگر‌ها و مؤلفه‌های مورد نیاز سنجش شاخص امنیت سرمایه‌گذاری در ایران انجام شد که ۲۱ مؤلفه و ۷ نماگر برای سنجش اداراک فعالان اقتصادی استخراج شد که تمام فعالان اقتصادی ثبت شده در اتاق‌های اصناف، اتحادیه‌ها و سایر تشکل‌های اقتصادی ثبت شده سراسر کشور به طور فصلی در مورد آنها مورد پرسش قرار می‌گیرند.

عضو مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: در این مطالعه پیمایشی، جامعه هدف مورد مطالعه ما حدود چهارصد هزار فعال اقتصادی با هویت مشخص است؛ برای این که نتایج این مطالعه قابل تعمیم به کل جامعه هدف باشد، در هر فصل حدود ۱۱ هزار نفر باید مورد پرسش قرار بگیرند که برای فصل تابستان ۹۹ تا کنون حدود ۱۰ هزار نفر به پرسشنامه ما پاسخ داده‌اند که قابل تعمیم به کل کشور نیست به همین دلیل در سال ۹۹ فقط گزارش سال ۹۸ منتشر شده و به زودی فصل تابستان هم منتشر خواهد شد؛ گزارشی که به تازگی منتشر شده مربوط به چهار فصل سال ۹۸ است.

سرمایه۲

وی در مورد این که چگونه با وجود شرایط اقتصادی سخت حاکم در کشور، امنیت سرمایه‌گذاری سال ۹۸ نسبت به ۹۷ بهبود داشته است بیان کرد: امنیت سرمایه‌گذاری با محیط کسب و کار کمی متفاوت است یعنی امنیت سرمایه‌گذاری بیشتر به مؤلفه‌ها و نماگر‌های معرفی شده وابسته است؛ در سال ۹۷ امنیت سرمایه‌گذاری به دلایلی مثل جهش ارزی و تورم غیرقابل پیش‌بینی (که در سال ۹۹ در حال تکرار است) بسیار پایین بود، اما در سال ۹۸ به دلیل این که این موارد کمی به ثبات رسید، شاخص امنیت سرمایه‌گذاری کمی بهتر شد و در سال ۹۹، چون شرایط ارز و تورم مجدد دچار مشکلات متعددی شده است، به احتمال بسیار زیاد، شاخص امنیت سرمایه‌گذاری برای این سال خیلی بدتر خواهد شد.

معرفی خوب‌ها و بد‌های امنیت سرمایه گذاری

در این گزارش همچنین استان‌های کشور از نظر امنیت سرمایه‌گذاری دسته بندی شده‌اند که در تصویر زیر قابل مشاهده است؛ بر این اساس خراسان جنوبی و یزد امن‌ترین و تهران نیز ناامن‌ترین استان‌ها برای سرمایه‌گذاری هستند.

سرمایه۳

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
 • ناشناس ارسالی در

  جالبه تاآنجا که من اطلاع دارم این دو استان (یزدوخراسان جنوبی)مردم خیلی مقیدبه پرداخت زکات هستند.

 • م ارسالی در

  کیش بهترین

 • ناشناس ارسالی در

  بهترین مکان کیش هست

 • ناشناس ارسالی در

  از قدیم پولدارای دنیا و همینطور کشور اسلامی خودمون ، سوییس رو امن ترین جا میدونن . زکات هم نمیدن

ارسال نظر