|
کدخبر: 128307

بازار طلا به کدام سمت می‌رود؟

با وجود ۰.۴ درصد کاهش قیمت، هر اونس طلا توانست در بالای ۱۹۲۰ دلار باقی بماند تا بیشتر تحلیل‌گران با وجود کاهش قیمت در بازار، وضعیت طلا را مثبت برآورد می‌کنند. به قولی قیمت طلا ریزش کرد اما امید نه.

قیمت طلا گرمی ۱۸ عیار در بازار آزاد دیروز دوشنبه ۲۱ مهر، یک میلیون و ۴۷۳ هزار و ۸۰۰ تومان معامله شد. اما تحلیلگران امروز برای بازار طلا چه پیش‌بینی‌هایی دارند؟

قیمت طلا در روز آغازین هفته بازار‌های جهانی و روز کلمب(سالگرد ورود کریستف کلمب به قاره امریکا که در ۱۲ اکتبر ۱۴۹۲ رخ داد در بسیاری از نقاط به‌عنوان یک عید جشن می‌گیرند. در امریکا به‌عنوان روز کشف و روز مردمان بومی شناخته می‌شود) نوسانی چندانی نداشت و بسیار آرام بود. قیمت هر اونس طلا امروز بین ۱۹۱۹ دلار و ۱۹۳۲ دلار در نوسان بود.

با این که تمامی بازار‌ها در روز دوشنبه باز بودند اما بانک‌ها و برخی از بنگاه در تعطیلی به سر می‌بردند که شاید یکی از دلایل سکوت امروز بازار بود. دلایل دیگر این سکوت ثبات شاخص دلار (با ۰.۰۲ درصد کاهش) و وضعیت معلق محرک‌های مالی بودند. در پایان کار بازار‌ها قیمت طلا با ۸ دلار افزایش به ۱۹۲۱ دلار رسید. تحلیل‌های فنی برای امروز توصیه به خرید دارند.

لیان کوپرمن یک سرمایه‌گذار میلیاردر امریکایی و مدیر یک صندوق پوشش ریسک در مصاحبه با سایت مجله فوربز اعلام کرد که وی شروع به سرمایه‌گذاری در بازار طلا کرده است. این میلیاردر امریکایی در این مصاحبه گفت: من معتقدم ظرفیت صعودی طلا بسیار قوی است، صرف نظر از این که چه کسی در انتخابات پیروز می‌شود. در ۲۲ روز آینده، میلیون‌ها امریکایی در «قرمز» (جمهوری‌خواه) و میلیون‌ها نفر دیگر بر روی «آبی» (دموکرات) شرط می‌بندند. اما من روی طلا شرط بندی می‌بندم.

کوپرمن جدیدترین سرمایه‌گذار میلیاردر مخالف سرمایه‌گذاری در طلا است که اکنون نظرش نسبت به این بازار تغییر کرده. کمی کمتر از دو ماه پیش وارن بافت، پنجمین ثروتمند جهان وارد بازار طلا شد. کسی که مخالف سر سخت سرمایه‌گذاری در طلا بود. مهاجرت و تغییر رویه سرمایه‌گذاران به بازار طلا، اگرچهبرای طلا بسیار مثبت خواهد بود، اما برای دیگر بازار خبر خوبی نیست و تنها می‌تواند خبر از وضعیت تاریک چشم‌انداز اقتصادی بدهد.

 

منبع: دنیای اقتصاد

ارسال نظر