|
کدخبر: 126069

سیاست‌گذاری غلط در قیمت‌گذاری تخم‌مرغ

دبیر انجمن ملی طیور می‌گوید در صورتی که سیاست‌های غلط دولت اصلاح نشود، هفته آینده بازار تخم‌مرغ با شوکی جدید مواجه خواهد شد.

اقتصاد سیاست‌گذاری غلط در قیمت‌گذاری تخم‌مرغ

فرزاد طلاکش، اظهار کرد: متاسفانه با وجود تمام هشدارهایی که بخش خصوصی داده، همچنان تصمیماتی که در حوزه مدیریت نرخ تخم‌مرغ گرفته می‌شود، با واقعیت‌ها فاصله‌ای زیاد دارد و تداوم این امر نه تنها به ضرر تولید‌کننده تمام می‌شود که حتی در بازار نیز اختلال ایجاد خواهد کرد.

وی با بیان اینکه با دستور ستاد تنظیم بازار، سقف قیمتی برای تخم‌مرغ‌های بسته‌بندی اعلام شده است، گفت: تا پیش از بی‌نظمی‌های اخیر، انجمن تخم‌مرغ شناسنامه‌دار نرخ مدنظر خود را به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام می‌کرد و با تایید این سازمان، قیمت‌ها در بازار نهایی می‌شد اما در هفته‌های اخیر ناگهان بحث ستاد تنظیم بازار مطرح شده است.

این فعال بخش خصوصی ادامه داد: با توجه به اینکه سهم تخم‌مرغ‌های شناسنامه‌دار هنوز بخش محدودی از بازار است، تا کنون با نظارت سازمان حمایت مشکلی در زمینه تعیین نرخ تخم‌مرغ وجود نداشت اما ورود روزهای گذشته به این عرصه و اصرار بر پایین آوردن قیمت‌ها می‌تواند بسیار مشکل ساز باشد.

طلاکش با اشاره به اختلاف نظر جدی میان تولید‌کنندگان و تصمیم‌گیران در این حوزه، توضیح داد: در جلسه‌ای که با حضور مسئولان داشتیم، نرخ تمام شده مدنظر آنها را محاسبه کرده و به حداقل عدد رسیدیم اما آنها باز هم گفتند که باید نرخ پایین‌تر بیاید و نرخ آنقدر پایین آمده که دیگر با واقعیت‌ها سازگار نیست. برای مثال اصرار می‌کنند که نرخ ۱۲ کیلو تخم‌مرغ به شکل عمده، باید حدود ۱۲ هزار تومان باشد، اما بررسی وضعیت بازار در روز گذشته نشان می‌دهد که این عدد حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است.

وی افزود: وقتی می‌گویند نرخ تخم‌مرغ بسته‌بندی شش تایی باید ۷۰۰۰ تومان باشد، در حالی که نرخ تمام شده آن برای تولید‌کننده بیش از این عدد است، تکلیف چیست؟ چرا احساس می‌کنند در چنین فضایی می‌توانند بازار را مدیریت کنند؟

دبیر انجمن ملی طیور خاطرنشان کرد: این تصمیم غلط نتایج خود را در روزهای آینده نشان خواهد داد و در نخستین گام، فروشگاه‌های زنجیره‌ای که موظف به فروش تخم‌مرغ شناسنامه دار هستند، قفسه‌هایشان خالی می‌شود. تولیدکننده با این قیمت‌ها اساسا امکان تولید ندارد و این اصرار در هفته‌های آینده به عذرخواهی از مردم و اصلاح در سیاست‌های غلط منجر می‌شود.

در هفته‌های گذشته افزایش نرخ تخم‌مرغ، حواشی زیادی به وجود آورده است. مرغداران معتقدند افزایش نرخ نهاده‌ها که بسیاری از آنها وارداتی هستند، علت این افزایش نرخ بوده‌اند و دولت نیز گفته تلاش می‌کند تخصیص ارز به این حوزه را تسریع کند.

 

منبع: ایسنا

ارسال نظر