کدخبر: 102784

قیمت سیمان افزایش می‌یابد

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، گفت: بر اساس رویه سالیانه، قیمت جدید سیمان با تایید نهادهای ذیربط در هفته جاری تعیین تکلیف می‌شود.

اقتصاد قیمت سیمان افزایش می‌یابد

عبدالرضا شیخان در این خصوص، اظهارکرد: اکنون ظرفیت تولید سیمان کشور به ۸۸ میلیون تن رسیده و در واقع حدود ۷۰ درصد ظرفیت در سال گذشته تولید محقق شد.

 صنعت سیمان امسال وارد هشتاد و هفتمین سال فعالیت خود شده و این صنعت که از دهه ۸۰ شتاب خود را آغاز کرد، در سال ۱۳۸۰ حدود ۳۰ میلیون تن تولید داشت و براساس آمارهای منتشر شده بیش از ۱۰ میلیون تن واحد جدید در حال احداث است.

صادرات ۱۷ میلیون تنی

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، بیان کرد: سال گذشته با وجود دشواری‌های تحریم و در آخر سال هم کرونا در فعالیت‌ها بی‌تاثیر نبود، اما با همت تلاشگران این صنعت بالغ بر ۱۷ میلیون تن صادرات تحقق یافت.

وی تصریح کرد: امسال پیش‌بینی شرایط سختی را داریم، اما انتظار می‌رود با پشتیبانی دولت از واحد‌های سیمانی، از این شرایط گذر کنیم.

شیخان افزود: شرایط رکود تورمی حفظ تولید و اشتغال در واحد‌های صنعت سیمان بسیار مشکل است، اما حمایت از بخش خصوصی در این شرایط مورد درخواست است.

هزینه حمل یک فاکتور مهم

دبیر انجمن یاد شده، گفت: شرایط امروز فاکتور حمل‌ونقل در صنعت سیمان نقش مهمی ایفا می‌کند و این امر در قالب هزینه‌های جاده‌ای و دریایی محسوس است و باید در قیمت‌های جدید مورد توجه قرار داد.

وی اضافه کرد: نرخ سیمان براساس عرضه و تقاضا مورد محاسبه قرار می‌گیرد و سالیانه با بررسی کارشناسی و در نشستی با مسوولان ذیربط نهایی و شکل اجرایی پیدا می‌کند.

به گفته شیخان، امروز مقایسه قیمت فولاد و سیمان برای یک واحد (کیلو گرم یا تن) در کشور اختلاف ۳۰ برابری را نشان می‌دهد، درحالی که براساس نرخ جهانی اختلاف هفت تا هشت برابری است.

وی یادآور شد: امروز مقایسه قیمت سیمان با سایر مصالح ساختمانی گویای آن است که این بخش متناسب با شرایط افزایش نرخ نداشته است.

 قیمت جهانی فولاد حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ دلار بطور متوسط ارزیابی می‌شود، در حالی که قیمت هرتن کلینکر و سیمان صادراتی میانگین ۲۱ دلار برآورد می‌شود.

آمارهای وزارت صنعت از قیمت سیمان

براساس آمار وزارت صنعت، قیمت هر تن سیمان خاکستری تیپ ۳۲۵- ۱ فله‌ای در بهمن سال گذشته دو میلیون و ۲۴۹ هزار و ۷۰۰ ریال بود و در مقایسه با نرخ دیماه ۹۸ که دو میلیون و ۲۳۷ هزار و ۴۹ ریال بود، رشد ۰.۶ درصدی یافت. اما بهمن ۹۷ نرخ این نوع سیمان یک میلیون ۵۷۷ هزار و ۵۰۸ ریال ثبت شده بود که سال گذشته ۴۲.۶ درصد رشد یافته است.

سیمان خاکستری تیپ ۳۲۵- ۱ پاکتی در بهمن ماه ۹۸ هر پاکت ۱۴۱ هزار و ۶۹۰ ریال بود و در دی‌ماه همان سال هم هر پاکت ۱۴۱ هزار و ۳۵۷ ریال تعیین قیمت شد و رشد ۰.۲ درصدی داشت، در مقایسه با بهمن ۹۷ که هرپاکت ۱۰۳ هزار و ۹۰ ریال بود، رشد ۳۷.۴ درصدی را ثبت کرد.

ضمن اینکه سیمان خاکستری تیپ ۲ فله‌ای هر تن دو میلیون و ۲۹۱ هزار و ۵۰۸ ریال در بهمن پارسال نرخ داشت و در مقایسه با دی ماه ۹۸ که هر تن دو میلیون و ۲۷۷ هزار و ۵۵۸ ریال بود، رشد ۰.۶ درصدی یافت.

همچنین قیمت این نوع سیمان در بهمن ۹۷ به ازای هر تن یک میلیون ۶۱۳ هزار و ۸۴۴ ریال عرضه شده بود، که پارسال ۴۲ درصد رشد قیمت یافته است.

سیمان خاکستری تیپ ۲ پاکتی در بهمن ماه سال گذشته به ازای هر پاکت ۱۴۳ هزار و ۸۰۰ ریال ارزش داشت و نسبت به دیماه ۹۸ هم که ۱۴۳ هزار و ۴۰۵ ریال بود، ۰.۳ درصد افزایش داشت، اما نسبت به بهمن ۹۷ که ۱۰۵ هزار و ۲۵۹ ریال به ازای هر پاکت تعیین ارزش شده بود، ۳۶.۶ درصد رشد دارد.

منبع: ایرنا
 • هیچکس ارسالی در

  دیگه چقدر افزایش بیشتر از این ؟ اعتقادم به خدا دارید یا فقط حرفشو میزنید .

 • ناشناس ارسالی در

  فقط افزایش قیمت دارین،خبرشمابراملت فقط افزایش قیمته،جزاون یزدیگه بلدنیستین،خداعاقبت ملت روبخیرکنه کاری ازشماهاساخته نیس

 • ناشناس ارسالی در

  افزایش قیمت حتمی هست. و باید انجام هست

 • ناشناس ارسالی در

  همه چی رو افزایش میدن به بهانه افزایش دلار، افزایش دلار هم که کار دلاله !!! به گفته اقایون!!
  پس شما مسئولین چه کاره اید؟!!!

ارسال نظر