|

بخوانید :

کدخبر: 274290 افسانه سالاری

در گفتگوی گسترش‌نیوز با کارشناس آموزش؛

تغییر سیستم کنکور جیب غیرانتفاعی‌ها را پر می‌کند/ پولدارها حتما دانشگاه پذیرفته می‌شوند

مجید حسینی استاد دانشگاه تهران اظهار کرد: در حقیقت هر چه بیشتر تلاش‌های مسئولان برای از بین بردن کنکور نتیجه دهد، برای ارتقای مدارس غیرانتفاعی و تیزهوشان کمک کرده‌اند که غیردولتی هستند.

آموزشی تغییر سیستم کنکور جیب غیرانتفاعی‌ها را پر می‌کند/ پولدارها حتما دانشگاه پذیرفته می‌شوند

به تازگی خبر حذف دروس عمومی از کنکور سراسری شادی دانش‌آموزان را به همراه آورده است. این موضوع در حالی است که ساختار کنکور به کلی در حال تغییر است. قرار بر این است که از کنکور ۱۴۰۲، آزمون دوبار در سال برگزار شود و نتیجه آن نیز به مدت ۲سال اعتبار دارد. تغییر ساختار کنکور شاید به ظاهر به نفع دانش‌آموزان باشد اما اینکه دگرگونی به یکباره و آن هم به این شکل به چه اثری به ساختار آموزشی کشور دارد هنوز مشخص نیست. تغییرات اساسی در کنکور سال‌ها گزینه روی میز مسئولان بود تا بالاخره با تحولات اخیر خود را نشان داد. استرس و فشار ناشی از کنکور بسیاری از ما را آزرده خاطر کرده است. شاید بتوان گفت بسیاری از ما دوران طلایی زندگی خود را بر سر ماراتن آزمون سراسری تلف کرده‌ایم به امید نتیجه‌ای چشمگیر و با آرزوی موفقیت اما تغییرات و رایزنی‌های اخیر دولت چه تاثیری بر بالا بردن و ارتقای سطح علمی دانش‌آموزان و کاهش فشار بر آنها داشت؟ رانت موجود در کنکور نیز دردسرسازی بود. انگار قبولی و رفتن به دانشگاه‌های معتبر در ایران به سبب ورود به مدارس غیر انتفاعی و استفاده از کلاس‌های طراحان سوالات مختص پولدارها و طبقات بالای جامعه بود. آیا رانت و مافیای موجود در کنکور نیز به سبب تغییرات در کنکور از بین می‌رود یا همچنان پابرجا است؟ همه این مسائل بهانه‌ای شد تا به سراغ مجید حسینی استاد دانشگاه تهران و کارشناس آموزش برویم و در این رابطه با او گفتگو کنیم. با گسترش‌نیوز همراه باشید.

حسینی- مجید

اقدام غلط مسئولان در جهت حذف کنکور

مجید حسینی کارشناس آموزش حذف دروس عمومی از کنکور را  مزیت خوبی برای سیستم آموزشی کشور ندانست و در این رابطه گفت: به طور کلی تضعیف کنکور اقدام غلطی است. هر چه مسئولان کنکور را تضعیف می کنند و آن را به سمت امتحانات نهایی سوق می‌دهند ناعدالتی و حاکمیت پول افزایش پیدا می‌کند. از همان زمانی که اعلام شد که امتحانات نهایی بخشی از قبولی دانشگاه‌ها شده است، گاج و قلم‌چی شروع به چاپ کتاب‌های امتحانات نهایی و پول‌سازی کرده‌اند. این مسئله احتمال کاسبی و برنده شدن پولدارها را افزایش می‌دهد. کنکور باید با همان ساختار خود حفظ شود و به جای آن سهمیه‌های نابرابر و مافیای کنکور از آن حذف شوند. مسئولان به جای آنکه کنکور را اصلاح کنند دست به چنین اقداماتی می‌زنند. به اصطلاح به جای آنکه ابرو را درست کنند چشم را نیز کور می کنند!

توان مالی قبولی در کنکور را تضمین می‌کند

او در تشریح موضوع برگزاری دوبار در سال کنکور و معتبر‌ بودن نتایج آن برای ۲سال اظهار کرد: مسائل اینچنینی جز موضوعات تکنیکال است و اهمیتی ندارد. زمانی که شما پول داشته باشید در کنکور قبول خواهید شد و اگر توان مالی ضعیفی داشته باشید نیز تکلیف مشخص است. خواه در یک مرحله یا در دو مرحله! مسئولان بجای آنکه مسئله اساسی کنکور را حل کنند سر به کلاه و کلاه به سر می‌کنند.

این کارشناس آموزشی در ادامه افزود:  مسائل کنکور این‌گونه موارد نیست. اگر فردی یک میلیارد تومان پول داشته باشد، در ورود به دانشگاه تهران برای او بسیار آسان‌ است. رانت و پول در کنکور کشور ما بسیار دخیل است. قبولی‌های کنکور امسال چه کسانی بودند؟ ۸۵ درصد ورودی‌های دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران که بهترین دانشگاه پزشکی کشور است، متعلق به دهک دهم و افراد ثروتمند است. شورای عالی انقلاب فرهنگی بجای آنکه این موضوع را برطرف کند یا به مردم دهک پایین سهم دهد و یا کاری کند که طبقات پایین نیز در کنکور قبول شوند تصمیم به تغییر تکنیک کنکور می‌گیرد. تکنیک کنکور نزاع میان پولدارها است و فرقی نمی‌کند که چه باشد.

غیرانتفاعی‌ها را پروار‌تر نکنیم

حسینی تاثیر معدل بر کنکور را نیز سیاستی غلط برای حذف کنکور دانست و خاطرنشان کرد: در حقیقت هر چه بیشتر تلاش‌های مسئولان برای از بین بردن کنکور نتیجه دهد، برای ارتقای مدارس غیرانتفاعی و تیزهوشان کمک کرده‌اند که غیردولتی هستند.

او در خاتمه به مشکل اصلی کنکور دانش آموزان کشور پرداخت و تصریح کرد: معضلی اصلی کنکور برای دانش‌آموزان استرس نیست. چرا که اگر فردی فرزند معلم و یا کارگر باشد کنکور قبول نمی‌شود. بنابراین معضل اصلی کنکور کشور این موضوع است اما اگر پدر فرد پزشک باشد کنکور قبول نخواهد شد. آمارهای ورودی‌های اخیر این موضوع را به صورت واضح نشان می‌دهد. استرس معضل بزرگی است اما برای کسانی که میلیاردها تومان پول دارند اضطراب چندانی نیز وجود ندارد چرا که با طراح‌های اصلی کنکور کلاس‌های تست و آموزش را گذرانده‌اند.

 

  • مریم ارسالی در

    کاملا صحیح می فرمایند،ممنون از صحبت های استاد مجیدی،امیدواریم در این بار اقتصادی که هم اکنون بر دوش مردم هست با مصوبه جد ید کمرپدر مادرها روخم نکنندهمون کنکور قب لی مردم راحت تر بودن،امید واریم این غائل ه هر چه سریعتر پایان یابد

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...