|
کدخبر: 166502

تلاش وزیر آموزش و پرورش برای سلامت فرهنگیان

وزیر آموزش و پرورش گفت: تلاش داریم فرهنگیان را در اولویت واکسیناسیون قرار دهیم زیرا اگر بخواهیم دانش‌آموزان در سال تحصیلی آینده در مدارس حضور یابند، این موضوع مهم بوده و باید محقق شود.

آموزشی تلاش وزیر آموزش و پرورش برای سلامت فرهنگیان

محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش در نشست صمیمی با اعضای هیأت رئیسه مجلس دانش‌آموزی که به صورت ویدئو کنفرانس و در بستر شبکه شاد،  برگزار شد، با تبریک ماه رمضان و با اشاره به مطالب ارائه شده از سوی اعضای مجلس دانش‌آموزی، اظهار کرد: سخنان خوب اعضای هیأت رئیسه مجلس دانش‌آموزی، نشان از بلوغ فکری جامعه دانش‌آموزی است و این موضوع باعث افتخار آموزش و پرورش است.

وی افزود: یکی از نهادسازی‌های خوب در جامعه، شکل‌گیری مجلس دانش‌آموزی است؛ از آنجا که دانش‌آموزان بخش وسیعی از جامعه را تشکیل می‌دهند، وجود این نهاد بسیار سنجیده می‌تواند زمینه رشد دانش‌آموزان را فراهم کند.

حاجی میرزایی بر اهمیت بازخورد برنامه‌های نظام تعلیم و تربیت در میان دانش‌آموزان و دریافت دیدگاه های آن ها تأکید و تصریح کرد: «مجلس دانش‌آموزی» یک نهاد تشریفاتی نیست بلکه نهادی ضروری است، بنابراین باید تلاش کنیم این مجلس تأثیرگذاری لازم را در تصمیمات، داشته باشد.

 وی با اشاره به اهداف تربیتی مورد نظر «سند تحول بنیادین»، عنوان کرد: هدف کلی نظام تعلیم و تربیت، پرورش نسلی خوشفکر، خلاق، مستقل، آگاه، توانمند، سنجیده، متفکّر و دارای قدرت حل مسأله است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به گزارش ارائه شده از فعالیت‌های مجلس دانش‌آموزی، افزود: خبر فعالیت کمیسیون‌های مجلس دانش‌آموزی در این شرایط کرونایی، خبر بسیار خوبی است که نشانه فعال بودن مجلس دانش‌آموزی است.

وی خطاب به اعضای مجلس دانش‌آموزی، اظهار کرد: وقتی ما در مقام حل یک مسأله هستیم و نیاز به انعکاس نظرات خود در خصوص آن مسأله  را داریم، توقع می‌رود مجلس دانش‌آموزی جوانب آن مسأله را بسنجد و با افراد مختلف، گفت‌وگو کند و در نهایت ایده سنجیده‌ای را به ما ارائه دهد.

حاجی‌میرزایی گفت: قطعاً تحول واقعی در مجلس دانش‌آموزی زمانی است که  مواجهه‌اش با مسائل، یک مواجهه واقعی باشد، بنابراین مجلس دانش‌آموزی باید برای حل مسائل، توان صورت‌بندی مسأله را داشته باشد و به خوبی بتواند ابعاد مختلف مسأله را تشریح و به آموزش و پرورش کمک کند.

وی ادامه داد: شیوع بیماری کرونا، قواعد کاری ما را دچار مشکل کرد و مسیرهایی را که برای دهه‌های مختلف تجربه کرده بودیم کنار زد و ما تلاش کردیم مأموریت های جدیدی انجام دهیم؛ هر چند ساختار تشکیلاتی گذشته، تحقق اهداف را میسر می‌کرد اما با تغییرات ناشی از کرونا، ما باید پیوند شبکه گسترده نظام تعلیم و ترببت را برقرار می کردیم، بنابراین شبکه شاد را راه‌اندازی کردیم تا پیوند بین شبکه تعلیم و تربیت را برقرار کند.

حاجی میرزایی بر فراهم شدن زمینه پیوند نمایندگان مجلس دانش‌آموزی  در شبکه شاد با هدف پالایش ایده‌ها و انتقال از صف به ستاد، تأکید و تصریح کرد: در شرایط کنونی همواره تلاش می‌کنیم تا هیچ دانش‌آموزی از آموزش‌ها محروم نشود. ما با تجربه‌ای نو درگیر هستیم که تاکنون سابقه نداشته است.

وی گفت: در شرایط کرونایی و آموزش‌های مجازی، برگزاری آزمون های پایانی باید به‌گونه‌ای باشد که آموخته‌های دانش‌آموزان را به خوبی بسنجد، بنابراین تلاش می‌کنیم بهترین و دقیق‌ترین روش‌ها را در این خصوص به کار بگیریم.

وزیر آموزش و پرورش بر پردازش ایده‌ها از سوی مجلس دانش‌آموزی، قبل از ارائه، تأکید و اظهار کرد: مجلس دانش‌آموزی نباید به انتظار بنشیند تا دوره‌اش پایان یابد تا یک خروجی ارائه دهد، بلکه هر نشستی می تواند برای آنها یک خروجی خوب داشته باشد، بنابراین برای سنجش کارایی مجلس دانش‌آموزی، باید بررسی کرد ایده‌های دانش‌آموزان تا چه میزان بر تصمیمات آموزش و پرورش مؤثر بوده است.

وی در ادامه افزود: این که تعدادی از دانش‌آموزان، دسترسی به آموزش‌های مجازی ندارند، با مدیر مدرسه و معلم است، آنها باید بسنجند چه تعداد از دانش‌آموزان از طریق شبکه شاد، چه تعداد از طریق تلویزیون و چه تعداد از طریق بسته‌های آموزشی، درس‌های خود را دنبال می‌کنند.

حاجی‌میرزایی، ارتباط معلمان با دانش‌آموزان را بسیار مهم و خاطرنشان کرد: مدیر و معلمان همان وظایفی که در زمان باز بودن مدارس داشتند در شرایط کرونایی و آموزش‌های مجازی نیز دارند بنابراین مجلس دانش‌آموزی می‌تواند این مسأله را پیگیری و با مدرسه همکاری کند.

 وی، اهداف تعلیم و تربیت را مستقل از کنکور دانست و اظهار کرد: اهداف نظام تعلیم تربیت، پرورش افرادی، مستقل، توانمند و دفاع کننده از ارزش‌ها و باورهاست، نه این که فردی را تربیت کند تا در کنکور موفق شود، بنابراین نباید اهداف تعلیم و تربیت به کنکور وصل شود.

حاجی میرزایی، مهم ترین چرخشی که در سند تحول باید اتفاق بیفتد را، «چرخش از آموزش محوری» به «مهارت محوری» بر شمرد و عنوان کرد: تلاش داریم فرهنگیان را در اولویت واکسیناسیون قرار دهیم زیرا اگر بخواهیم  دانش‌آموزان در سال تحصیلی آینده در مدارس حضور یابند، این موضوع مهم بوده و باید محقق شود.

وی بازگشایی مدارس برای تحقق اهداف تعلیم و تربیت را لازم دانست و افزود: مهم ترین عامل مصونیّت در برابر آسیب های اجتماعی، بعد از خانواده، «نهاد تعلیم و تربیت» است؛ زیرا افراد در دوره حساسی از زندگی خود در مدرسه حضور دارند بنابراین نظر به اهمیت موضوع پیشگیری از آسیب های اجتماعی، «طرح غربالگری» را در مدارس اجرایی کردیم.

وزیر آموزش و پرورش بر رسانه‌ای شدن بیشتر فعالیت‌های مجلس دانش‌آموزی تأکید و اظهار کرد: نیازمند خلاقیت مجلس دانش‌آموزی هستیم باید تدبیری شود تا ایده‌های دانش‌آموزان، به صورت منسجم به دست ما برسد.

وی گفت: مجلس دانش‌آموزی باید بدون محدودیت به میادینی که در آن ها می‌تواند به تعلیم و تربیت کمک کند وارد شود، اما نباید به میدانی وارد شود که نتواند از آن خارج شود؛ اینکه در یک جامعه چگونه می توان اهداف را محقق کرد و دیدگاه ها را منتقل کرد مستلزم وقت گذاشتن و در میدان قرار گرفتن، است.

 

منبع: فارس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...