کدخبر: 106920

خطر مهلک مسابقات اینستاگرامی برای کسب و کارها

جلال ترابی - استراتژیست کسب و کارهای آنلاین

زمانی که نخستین حساب کاربری اینستاگرام خودم را ایجاد کردم حدود ۴ الی ۵ سال پیش بود؛ دقیقا زمانیکه اینستاگرام تازه وارد بود و در کنار تلگرام، خودنمایی می‌کرد. آن زمان کسب و کارها زیاد به اینستاگرام و تلگرام اهمیت نمی‌دادند و کانون تمرکزشان، سایت و پلتفرم‌های دیگر بود.

جلال-ترابی

وقتی کانال‌های تلگرامی باب شدند نخستین چیزی که بازار آن داغ شد فروختن ممبر فیک بود. در این میان کانال‌های خوبی هم بودند که با روش‌های طبیعی و با محتوای با کیفیت بالا آمدند اما بازهم افراد تازه‌کاری که تازه به این فضا وارد می‌شدند در دام ممبر فیک فروشان می‌افتادند تا به فیلترینگ تلگرام خوردیم و این قضیه تا حد زیادی فروکش کرد (بماند که بازار وی پی ان و فروش فیلترشکن پس از فیلترینگ تلگرام به مراتب داغتر شد! ).

کسب و کارها در جست‌وجوی راه‌حل، تصمیم گرفتند به اینستاگرام بیایند و در این فضا، فعالیت خود را جدی تر پیش ببرند. شاید خوبی اینستاگرام نسبت به تلگرام این بود که فضایی بسیار بازتر و راحت‌تری داشت و افراد با کمی فعالیت می‌توانستند همدیگر را پیدا کنند. البته اینستاگرام هم از معضل فروش فالور فیک، مستثنا نبوده و نخواهد بود.

اتفاق و جریانی که هرروز شاهد آن هستیم این است که عده‌ای با سیاه‌بازی و نمایش یک سری اتفاق دروغین درحال به جیب زدن مبالغی هستند که دست آخر، چیزی جز ضرر برای کسب و کار به همراه ندارد.

می‌توان به جرات گفت با فرهنگ‌سازی خوبی که در زمینه خرید و فروش فالور فیک و خریدن پیج در اینستاگرام انجام شده، صاحبان کسب و کارها و افرادی که تازه قصد فعالیت دارند این موضوع را به خوبی درک کرده‌اند که انجام این کارها چیزی جز عقب افتادن از برنامه و استراتژی صحیح نیست؛ پس سعی می‌کنند با روش‌های طبیعی تری در اینستاگرام دیده شوند. اما چه کنیم که الگورتیم سخت و پیچیده اینستاگرام، کار پیج‌های تازه کار را دشوار می‌کنند و رشد آنها بعضا بسیار سخت‌تر می‌شود. اینجاست که مدیران پیج‌ها به فکر این می‌افتند که با استفاده از روش‌های میانبر و درست و در کوتاه‌ترین زمان ممکن، به میزان بالایی از فالور و فروش برسند. برای رسیدن به این هدف چند روش رایج وجود دارد؛ خریدن فالور و لایک فیک به میزان زیاد و در کنار آن فعالیت کردن، یا فالو آنفالو کردن یا شرکت در مسابقات اینستاگرامی!

بله درست شنیدید! مسابقات اینستاگرامی! بازار این نوع مسابقات، به تازگی در اینستاگرام داغ شده و دامن بسیاری از اکانت‌ها و پیج‌ها را گرفته است. سیکل مسابقات به این شکل است که اکانت مدنظر، مبلغی را به عنوان اسپانسری به برگزار‌کننده مسابقه پرداخت می‌کند.

اصولا برگزارکننده‌ها یک اکانت برگزاری مسابقات دارند که توسط سلبریتی‌ها و افراد دارای فالور زیاد، فالو شده‌اند. زمانی که مبلغ اسپانسری را پرداخت می‌کنید، اکانت شما به عنوان «فالووینگ: دنبال شده»، داخل پیج برگزار‌کننده مسابقه قرار می‌گیرد و شرکت‌کنندگان مسابقه برای شرکت و برنده شدن حتما باید فالووینگ‌ها را فالو کنند و یکی از اکانت‌های فالوینگ قطعا اکانت اسپانسر است.

حال چه اتفاقی می‌افتد؟ در هنگام انجام مسابقه، افراد زیادی پیج شما را فالو می‌کنند، اما بعد از مسابقه پیج شما در عمل با چند مشکل اساسی رو به رو می‌شود:

۱ – تعاملات بسیار پایین: اینستاگرام به تعامل پیج‌ها اهمیت بسیاری می‌دهد بنابراین زمانی‌که متوجه شود که تعاملات شما یعنی تعداد لایک، کامنت، ذخیره کردن پست و اشتراک‌گذاری در استوری و دایرکت پست‌های شما توسط مخاطبین به کمترین میزان می‌رسد احساس می‌کند که محتوای شما از کیفیت کافی برخوردار نیست و اولویت نمایش پست‌های شما را به مرور زمان کاهش می‌دهد. همین امر باعث می‌شود که کم‌کم میزان مخاطب واقعی که قبلا شما را لایک و دنبال می‌کردند دیگر شما را نبینند و به همین ترتیب تعامل شما با مشکل رو به رو می‌شود.

۲ – نرخ شدید آنفالو: بزرگ‌ترین اتفاقی که در این گونه مسابقات می‌افتد این است که ۵ الی ۱۰ هزار فالور به‌دست می‌آورید اما فقط در عرض یک تا دو هفته، به شدت ریزش پیدا می‌کنید و اینستاگرام هم مثل یک پلیس همیشه هشیار و گوش‌به‌زنگ، اکانت شما را بررسی و وقتی متوجه می‌شود مقدار آنفالوی شما بالا رفته است میزان محبوبیت شما را کاهش می‌دهد. آنفالو کردن باعث کاهش شدید تعامل نیز می‌شود.

۳ – فالور روح: این قضیه بسیار بدتر از تعامل پایین و آنفالو کردن است. حساب کنید، فلان اکانت از طریق مسابقه، ۱۰ هزار فالور به‌دست آورده اما از این تعداد فالور، فقط ۱ الی ۲ درصد، پست‌ها را می‌بینند. اتفاقی که می‌افتد این است که الگوریتم اینستاگرام، متوجه بی‌کیفیت بودن محتوا می‌شود (این اتفاق به صورت ناخواسته می‌افتد و هرچقدر هم محتوای شما خوب باشد بازهم به خاطر وجود تعداد زیادی فالور بی‌هدف و در واقع «بی‌مصرف» اتفاق می‌افتد).

و اینستاگرام باز هم میزان محبوبیت شما میان مخاطبین‌ را کمتر می‌کند و تعداد کمتری از آنها، پست‌های شما را می‌بینند.

ممکن است برایتان سوال باشد که چرا پیج‌های بزرگ سلبریتی‌ها هم در این نوع مسابقات حضور دارند؟ به چند دلیل ساده:

۱ – دادن حس اعتماد به اسپانسر

۲ – دریافت مبالغ زیاد (حداقل ۴ و حداکثر ۴۰ تا ۵۰ میلیون و حتی بیشتر برای یک مسابقه! )

اکانت سلبریتی‌ها معمولا به دلیل عدم داشتن دانش و وقت کافی برای فعالیت در این فضا معمولا در اختیار مدیر برنامه است و خب به خاطر شهرتی که دارند سعی می‌کنند مبالغ بالایی را دریافت کنند.

سوال مهم دیگر این است که برای رشد واقعی در اینستاگرام چه باید کرد؟ به جای استفاده از این نوع روش‌های پرهزینه و مضر روی چند نکته کلیدی کار کنید:

۱ – کیفیت تولید محتوا نه کمیت آن:

بسیاری از افراد فکر می‌کنند کمیت بهتر از کیفیت است اما کاملا برعکس است! اگر تعداد پست تولیدی شما در یک ماه به اندازه تعداد روزهای ماه باشد ولی کیفیت کافی را نداشته باشند قطعا باعث دلسردی شما و البته قضاوت‌های نابهنجار اینستاگرام و الگوریتم آن می‌شود (کاهش تعامل و عدم نمایش به مخاطبین).

پس سعی کنید روی کیفیت تولید محتوا، تمرکز و کار کنید؛ دغدغه‌ها و مشکلات مخاطب را پیدا کنید و برای برطرف کردن آنها، محتوا تولید کنید.

۲ – تعامل با سایر پیج‌ها:

و بدانید که تولید محتوا، به تنهایی کافی نیست! سعی کنید با پیج‌های مشابه خودتان هم در تعامل باشید. تعامل یعنی فالور کردن پیج‌های مشابه، لایک کردن و کامنت گذاشتن برای آنها. این کار ساده کمک می‌کند که شما در کنار رقبا و همکارانتان، بیشتر و بهتر دیده شوید.

۳ – تبلیغات درست

موضوع تبلیغات در اینستاگرام در عین ساده بودن با فاکتورهای زیادی پیوند خورده است. به طور کلی زمانی سراغ تبلیغات بروید که (۱) بیشتر از ۳۰ پست دارید (۲) برندتان شکل گرفته و (۳) دقیقا می‌دانید که قصد انجام چه کاری را دارید.

به عنوان یک قاعده کلی، هدف از تبلیغات می‌تواند برندسازی یا افزایش فروش باشد. با آرزوی موفقیت برای کسب و کار‌های آنلاین.

نویسنده: جلال ترابی
  • امیرعلی رستمی ارسالی در

    عالی بود، شفاف سازی بود که باید در زمینه مسابقات اینستاگرام انجام می‌شد، ممنون آقای ترابی👌👌

ارسال نظر