|
کدخبر: 183366

کارلوس کی‌روش بازهم حریف ایران در سردگم کرد!

تیم ملی عراق درحالی دوباره رقیب تیم ملی کشورمان برای انتخابی جام جهانی قطر در مرحله نهایی شده است که در زمینه انتخاب سرمربی دچار سردرگمی است.

ورزش کارلوس کی‌روش بازهم حریف ایران در سردگم کرد!

قرعه کشی مرحله نهایی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ پنجشنبه گذشته در مقر کنفدراسیون فوتبال آسیا برگزار شد. طبق این قرعه کشی شاگردان اسکوچیچ در گروه اول مسابقات با تیم‌های عراق، کره جنوبی، سوریه، لبنان و امارات رقیب شدند.

شناخته‌ترین رقیب ایران در این مرحله بدون شک عراق است.

* عراق شناخته‌ترین رقیب ایران

شاگردان اسکوچیچ در مرحله دوم انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ با عراق در یک گروه قرار داشتند و دو بازی رفت و برگشت با این تیم‌ها انجام دادند. عراق همیشه رقیبی سنتی برای ایران به شمار می‌آید و بازی با این تیم همیشه دارای حساسیت‌های بالا است و برخی هم از ین بازی به عنوان دربی غرب آسیا یاد می‌کنند.

تیم ملی عراق از سال ۲۰۱۹ با هدایت سرکو کاتانچ اسلوونیایی نتایج قابل قبولی را کسب کرده و این مربی کارنامه موفقی را از خود به جای گذاشته است. فدراسیون عراق به دلیل وضعیت مالی نابه سامان بارها صدای کاتانچ را درآورد و پرداخت‌های نامنظم باعث شد تا در نهایت این مربی به سیم آخر بزند و از این تیم بعد از صعود به مرحله نهایی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ جدا شود.

حاصل کار کاتانچ مقابل ایران در مرحله دوم انتخابی جام جهانی یک برد با نتیجه ۲ بر یک مقابل شاگردان ویلموتس بود و در بازی برگشت با نتیجه یک بر صفر مغلوب شاگردان اسکوچیچ شد.

*مشکلات مالی و انقلاب بازیکنان علیه کاتانچ

هرچند در طول دو سال گذشته روی این مربی به دلایل مختلف فشارهای زیادی بود و از سبک بازی این مربی انتقادهای زیادی می‌شد ولی او موفق شد عراق را به عنوان تیم دوم از گروه ایران به مرحله نهایی انتخابی جام جهانی برساند.

کاتانچ بعد از بازی آخر با ایران در مرحله دوم انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ مصاحبه تندی انجام داد و دست به افشاگری زد. کلیشه‌ای‌ترین حرفی که مربی اسلوونیایی زد این بود: می‌توانم درباره مربیگری در عراق یک کتاب بنویسم. این حرف نشان می‌دهد او در طول دو سال گذشته روی نیمکت عراق حاشیه‌های زیادی برایش رخ داده و به نوعی با دلی پر عراق را ترک کرد.

از مهم‌ترین اتفاقات قبل از آغاز مجدد مسابقات انتخابی جام جهانی به میزبانی بحرین سرکشی ۸ بازیکن ملی پوش باشگاه الشرطه از سرمربی تیم ملی عراق بود. بازیکنان الشرطه بدون اجازه اردوی تیم ملی را ترک کردند و در نهایت بعد از حضور در جام حذفی به همراه تیم باشگاهیشان با میانجگری مسئولان فدراسیون به اردو برگشتند. این شکاف بزرگ میان کاتانچ با بازیکنان به وضوح مشخص بود و سرمربی اسلوونیایی بعد از بازی با ایران و به نوعی آخرین بازیش با عراق به این اقدام بازیکنان اعتراض کرد و سکوتش را شکست.

*عراق بدون سرمربی و سردرگم بعد از دست رد کی روش

اختلاف با بازیکنان اصلی تیم ملی و عدم پرداخت حقوق ۶ ماه گذشته برای جدایی کاتانچ از تیم ملی عراق کافی بود. این مربی اسلوونیایی با فراز و نشیب‌های بسیار زیاد در نهایت علیه فدراسیون عراق به فیفا شکایت کرد تا مطالباتش را کسب کند.

فدراسیون فوتبال عراق این روزها به دنبال جایگزینی مناسب در زمان محدود پیش رو است تا بتواند بار دیگر با ایران در مقطعی حساس تر رقابت کند. کارلوس کی روش سرمربی سابق تیم ملی کشورمان به عنوان یکی از گزینه‌های هدایت عراق مطرح شد ولی سرمربی پرتغالی پیشنهاد عراقی‌ها را رد کرد.

عراق یکی از رقبای بلاتکلیف ایران به همراه سوریه برای انتخاب سرمربی جدید است. وضعیت مالی بد فدراسیون این کشور باعث شد تا کاتانچ از این تیم برود و آوردن یک سرمربی بزرگ خارجی روی نیمکت عراق هزینه زیادی دارد و به نظر می‌رسد تعلل فدراسیون فوتبال این کشور در انتخاب سرمربی جدید به دلیل مشکلات مالی باشد.

* امتیاز اسکوچیچ شناخت خوب از عراق

از نکات مثبت همگروه شدن تیم ملی کشورمان با عراق این است که اسکوچیچ به دلیل بازی آخرش در مرحله دوم انتخابی شناخت خوبی از این تیم دارد و بازیکنان تیم ملی نیز می‌دانند مقابل چه بازیکنانی قرار می‌گیرند. این شناخت کامل به نوعی استرس بازیکنان و کادرفنی را کاهش می‌دهد و می‌تواند در کسب نتیجه مطلوب به تیم ملی کمک کند.

* عراق محکوم به بازی در زمین بی‌طرف

یکی از اتفاقات مثبت که در نهایت فدراسیون جهانی فوتبال فیفا اعلام کرد انصراف از برگزاری بازی‌ها به صورت متمرکز بود. طبق اعلام فیفا بازی‌ها به صورت رفت و برگشت در زمین‌های تیم‌های ملی برگزار می‌شود. طبق آخرین اخبار منتشر شده عراق و سوریه به دلیل شرایط نامساعد کرونایی در کشورشان نمی‌توانند از رقبا در این مرحله میزبانی کنند و باید در زمین بی‌طرف از تیم‌های رقیب از جمله ایران میزبانی کنند.

در صورت تایید نهایی برگزاری بازی‌های عراق در زمین بی‌طرف این تصمیم می‌تواند به نفع شاگردان اسکوچیچ باشد چون بازی در زمین بی‌طرف برگزار می‌شود و فشار زمین خانگی و شرایط مناسب برای عراقی‌ها فراهم نمی‌شود.

 

منبع: فارس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...