|
کدخبر: 155521 سهیل فرزین

برگزار کننده نمایشگاهی در گفتگو با گسترش نیوز مطرح کرد:

رویدادی بزرگ در راستای اعتلای صنعت کشاورزی

صدرزاده گفت: هر چه بتوانیم در زمینه استفاده بهینه از آب و افزایش راندمان کشاورزی اقدامات لازم را انجام دهیم به نفع کشور خواهد بود.

نمایشگاه رویدادی بزرگ در راستای اعتلای صنعت کشاورزی

بخش کشاورزی با داشتن زیر بخش‌ های چهارگانه زراعت، دامپروری، شیلات و جنگلداری یکی از مهمترین بخش‌ های اقتصاد هر کشوری است. متاسفانه این بخش با توجه به اهمیت اقتصادی، اجتماعی و امنیتی فراوانی که دارد به اندازه لازم مورد توجه قرار نگرفته است. کشاورزی در کشور ایران با داشتن ویژگی‌ های بسیار از جمله چهار فصل بودن، توانایی زیادی برای تبدیل شدن به موتور محرکه اقتصاد در چارچوب اقتصاد مقاومتی را دارد. از همین رو برگزاری نمایشگاه های تخصصی حوزه کشاورزی از اهمیت بالایی برخوردار است. در این میان نقش ماشین آلات و ادوات کشاورزی از اهمیت بسیار بالایی برای بهره گیری بیشتر از ظرفیت صنعت کشاورزی کشور برخوردار است.

پنجمین رویداد بین المللی ماشین آلات کشاورزی، نهاده ها و سیستم های نوین آبیاری، هفته جاری در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار خواهد شد. در همین راستا خبرنگار سرویس نمایشگاه گسترش نیوز گفتگویی را با علیرضا صدرزاده مجری برگزاری این رویداد ترتیب داده و جزئیات برگزاری این نمایشگاه و اهمیت آن در صنعت کشاورزی را جویا شده است که در ادامه مطالعه خواهید کرد. با گسترش نیوز همراه باشید.

صدرزاده۱

جزییات برگزاری رویداد

صدرزاده در ابتدای این گفتگو با بیان اینکه این نمایشگاه از تاریخ پنجم تا هشتم اسفند ماه برگزار خواهد شد، اظهار داشت: حدود ۵۰ شرکت در این رویداد حضور خواهند داشت. این رویداد در مساحتی حدود ۴۰۰۰ متر و در سالن های ۶ و ۷ برگزار خواهد شد. پروتکل های بهداشتی نیز بر اساس موارد ابلاغی ستاد مقابله با کرونا و به صورت کامل و دقیق رعایت خواهد شد.

وی افزود: کشور ما در منطقه خشکی واقع شده است، بنابراین هر چه بتوانیم در زمینه استفاده بهینه از آب و افزایش راندمان کشاورزی اقدامات لازم را انجام بدهیم به نفع کشور خواهد بود. در این راستا خوشبختانه همه ساله اعتبارات خوبی نیز از طرف دولت و از طریق صندوق توسعه ملی در بخش سیستم های آبیاری هزینه می شود تا بتوان با استفاده از این تخصیص اعتبار، سیستم های نوین آبیاری را در سطح کشور توسعه داد.

این برگزارکننده نمایشگاهی همچنین گفت: در حال حاضر سیستم های آبیاری کشور ما جزو برترین سیستم های آبیاری موجود در منطقه خاورمیانه است. البته گفتنی است از آنجایی که اروپایی ها مشکل کم آبی ندارند در بحث آبیاری فعالیت چشمگیری نداشته اند. اما در مقابل و در بحث مربوط به کود، سم، بذر، نهاده ها و ادوات کشاورزی اقدامات بسیار خوبی را انجام داده اند.

صدرزاده افزود: با توجه به محدودیت هایی که ما در بحث واردات داریم و همچنین قیمت تمام شده بالای ادوات کشاورزی مهندسان و تولیدکنندگان داخلی تلاش کرده اند که با روش هایی مانند مهندسی معکوس و کپی برداری تولیدی خوب و بهینه داشته باشند. گفتنی است که برخی از این تولیدکنندگان نیز در  پنجمین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات کشاورزی،نهاده ها و سیستم های نوین آبیاری حضور خواهند داشت.

زمان نامناسب برگزاری رویداد

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه ما اذعان داریم زمان برگزاری نمایشگاه، زمان مناسبی نیست، گفت: شاید به جرات بتوان گفت که کشاورزی تنها نمایشگاهی است که به اقلیم بستگی دارد و ما زمانی می توانیم نمایشگاه کشاورزی خوبی برگزار کنیم که این رویداد در زمانی که کشاورز بتواند از این نمایشگاه بازدید داشته باشد برگزار شود. متاسفانه این نمایشگاه به دلیل شیوع ویروس کرونا در سال جاری در زمان هر ساله خود که دی ماه بود برگزار نشد. به عقیده من وقفه ایجاد شده در برگزاری این رویداد هم بر میزان شرکت کنندگان و هم بازدیدکنندگان تاثیر منفی خواهد داشت. از طرفی ما نیز سعی کرده ایم با تبلیغات اضافه و برنامه های مضاعف بخشی از این تاثیر را کاهش دهیم.

وضعیت نابسامان صنعت نمایشگاهی

این فعال صنعت نمایشگاهی در بخش پایانی صحبت های خود به تشریح وضعیت این صنعت پرداخت و گفت: با توجه به تحریم های اعمال شده علیه کشور و مشکلات اقتصادی پیرامون آن، صنعت نمایشگاهی ما که به اقتصاد کشور وابسته است با مشکلات عدیده ای روبرو شده است. در حال حاضر نیز معضل تحریم ها با چالش های ناشی از شیوع ویروس کرونا ترکیب شده اند. بنابراین به این نتیجه میرسیم که صنعت نمایشگاهی در کشور ما وضعیت خوبی ندارد. به عقیده من از آنجا که هزینه مولفه های برگزاری یک رویداد نمایشگاهی به شدت بالا رفته  و در مقابل به تناسب آن درآمدهای برگزارکنندگان افزایش پیدا نکرده است صنعت نمایشگاهی پس از رفع چالش شیوع ویروس کرونا نیز وضعیت رو به سامانی نخواهد داشت.

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...